A bambusz baba étkészletek beszerzése nagyon egyszerű manapság. A 2015-ös év előtt azonban nem volt így. A környezetbarát alternatívákra egyre nagyobb volt az igény, majd a fa alapanyag mellett megjelentek az első bambusz étkészletek is. A szülők bátran használhatják és a környezettudatos nevelésbe beilleszthetik. Az általános használata már elterjedt olyan szülők környezetében is, akik nem feltétlenül környezetre ható hatásuk miatt keresik. A bambusz étkészlet azonban igényel némi figyelmet, amit a következőkben fogok bemutatni.
mEATING
A mikulás ünnepségek legfontosabb szereplője ma már, sok esetben a mikulás csomag maga. Azért, ha visszaemlékszünk a gyerekkorunkra, mi sem a mikulást vártuk leginkább, hanem amit hozott. Egy 1-10 hónapos baba még egyiket sem várja, de mégis sok esetben kap már mikuláscsomagot. Nem feltétlenül kell édességekben gondolkozni. Ha neked is fejtörést okoz a mikulás csomag kiválasztása, akkor most segítünk. A hozzátáplálás eszközeivel is segíthetjük a szülőket, ami nekünk is nagy öröm lehet, mint ajándékozónak. Ki ne örülne, ha a baba az általa választott cuki kis pohárból fogyasztaná el első kortyait. Esetleg egy baba kanál-villa szettel enné első falatjait.
A gyermeked már nem baba, és azon tűnődsz, hogyan kezeld az Ünnepi cukor áradatot? Lehet, hogy ez az első alkalom, hogy édességet kaphatna? És ez nem csak édesség, hanem BŐSÉGES cukorka?
Bár nincs olyan édesség, amelyet egészséges ételnek tartok, úgy gondolom, hogy helye van a kicsi étrendjében – legalábbis évente pár alkalommal. A kultúránkban szerepel az, hogy bizonyos ételek elkészítése az ünnepek része. Gondoljunk csak bele a farsangi fánkba vagy a karácsonyi töltött káposztába. És bár igen, ez bizonyosan néha túlzó lehet, ez is hozzátartozik az emberi léthez! Fontos, hogy gyermekeink kiskoruktól kezdve megtanulják, hogyan kell megfelelően kezelni az édességeket és a finomságokat, de mégis megfelelően tudjanak állni a hagyományos dolgokhoz is.
A gyermekek első 1000 napja rendkívül fontos az étkezés szempontjából. Ez az időszak a várandósság kezdetétől a gyermek kétéves koráig tart, és alapvető jelentőséggel bír a gyermek későbbi egészsége, fejlődése és a táplálkozási szokásai szempontjából. Az első 1000 nap alatt a megfelelő táplálkozás hozzájárul az optimális növekedéshez, az agyi fejlődéshez és az immunrendszer megerősítéséhez. Számos tudományos kutatás és orvosi ajánlás is alátámasztja ennek a periódusnak a fontosságát.
Összességében az első 1000 nap táplálkozási szempontból kritikus, hiszen a fizikai és mentális fejlődés alapjait határozza meg. Az egészséges táplálkozás ebben az időszakban egy hosszú távú befektetés a gyermek egészségébe, amely befolyásolja a növekedést, az agyi fejlődést, és még a felnőttkori egészségi állapotot is. Ezért fontos, hogy a szülők és a gondozók figyelmet fordítsanak a kiegyensúlyozott és megfelelő táplálék biztosítására a gyermek számára. De vajon fontos hogy otthon készüljön el a baba étele vagy rendelni is szabad?
Az apukák egyre aktívabban vesznek részt a baba gondozásában és nevelésében, így a hozzátáplálás folyamatában is fontos szerepet játszanak. Az ő jelenlétük és támogatásuk nemcsak a babának, de az anyukának is nagy segítség lehet, hiszen a közös élmények, mint például az első ízek megismertetése, erősítik a családi köteléket. Az apukák hozzájárulása nemcsak a babának fontos, hanem az anyukának is nagy könnyebbséget jelent. A közös felelősségvállalás erősíti a családi összetartozást és bizalmat. Az apukák által megélt közös pillanatok, mint a baba első mosolya az új ízekre, mind értékes emlékek maradnak. Ez a közös kaland az egész család számára új élményeket hozhat.
Tudjuk, hogy szülőként neked is megfordul a fejedben, hogy hogyan biztosíthatod gyermekednek a megfelelő mennyiségű tápanyagokat.
Az alapvető tápanyagok közül a vas, döntő szerepet játszik a baba növekedésében és fizikai fejlődésében.
Az elegendő vas bevitele az egyik legtöbbet emlegetett téma a hozzátáplálás kezdetekor. Ez azért van, mert a baba vas igénye magas, és nem olyan egyszerű ezt az igényt kielégíteni, mint például – mondjuk – fehérje- vagy zsír esetében.
Az egy dolog, hogy elegendő vasat szeretnénk adni a babának, de teljesen más dolog, ha pontosan tudjuk, hogyan is kell ezt csinálni. Miért fontos egyáltalán a vas?
Ne aggódj – ebben a cikkben megmutatjuk miért fontos a vas, és azt is, hogyan adhatjuk meg a babának a szükséges vasat, valamint kiemelünk néhány tápláló ételt, amelyek segíthetnek kielégíteni vasszükségletüket.
A csecsemőkhöz nem jár használati utasítás. Szerintem ezt már az első napon megtapasztaltad. Nem is szükséges, hiszen így jó, hogy mindannyian mások vagyunk, egyedi gondolatokkal, ötletekkel és személyiséggel. Mindegyik baba a maga csodálatos módján nő és fejlődik.
Mire következtethetünk ebből? Arra, hogy nem mondhatja senki, hogy egy dolog ha bevált a gyermekénél, akkor nekünk is befog válni 100%-ban. Igaz ez a hozzátáplálásra is. A nagyszüleinknek, édesanyánknak működött valami, ami akkor ott jónak tűnt és a legjobb belátásuk szerint cselekedtek.
Ma már sok információt szerezhetünk az internetről, de ugyan úgy mint régen az emberektől kapott információk között, itt is szükséges megbízható forrásból tájékozódni.
A csecsemők etetése különböző módon történt az évek során. A pürés táplálás csak egy idő után kezdett népszerű lenni, leginkább akkor, amikor a gyártása is elkezdődött konzerv formájában. A hozzátáplálási mód ekkortól egyértelművé kezdett válni, és a pürés táplálást találták a legjobbnak. De ez valóban így van?
Amikor elkezdődik az a bizonyos eperszezon...
Adhatok a 6 hónapos babának? Adhatok az 1 évesnek? És a 2-3 évesnek?
Miért teszik fel ezt a kérdést anyukák ezrei, amikor elérkezik a május?
Az eper egy közkedvelt gyümölcs, még felnőttként is sokan kedveljük, ráadásul édes, és szívesen adnánk a babának. Mikor adható az eper? Hozzátáplálás alatt adható? Allergén az eper? Ezekre most válaszolunk!
A BLW (Baby Lead Weaning) egyfajta hozzátáplálási forma, mely egyre elterjedtebb Magyarországon is. A rövidítés angolról magyarra fordítva körülbelül ezt jelenti: baba által vezetett elválasztás.
Lényegesnek tartom ebben azt a részt, hogy ,,baba által vezetett,,. Valóban ő irányít (vezet) az elé rakott étel elfogyasztása során. Ez által pozitív élmény lesz neki a táplálkozás.
BLW féle hozzátáplálás egy olyan étkezési forma, amely alkalmával a baba nem pépekkel kezdi a szilárd ételek fogyasztását, hanem megfelelő módon felkínált teljes értékű falatokkal.
A BLW során a babának falatka formában szolgálunk fel ételeket az étkezésekkor, lehetővé téve számára azt is, hogy saját maga döntse el, hogy mit eszik meg. Számos előnnyel jár a falatkás hozzátáplálás, amelyek hozzájárulhatnak a gyermek egészséges étkezési szokásainak kialakulásához.
Már írtam egy másik cikkben a lehetséges és valós hátrányokról, most az előnyeit emelem ki a BLW-nek.
Lássunk 8 + 2 előnyt, amely mindenképp arra ösztönöz, hogy BLW mellett döntsünk!
,,A BLW lusta anyáknak való!,, Ó mennyiszer hallottam már ezt! És igaz? NEM!
A BLW időigényes és rengeteg takarítással jár, nem beszélve a türelemről! Egyáltalán nem lehet mellette lustának lenni. Többek között a hátrányainál ezt is megemlítettem egyik cikkemben!
Takarítani nem bonyolult, de amikor egy cuki maszatos képű kis emberke igyekszik a már feltörölt földet, asztalt újra összekenni és hátráltatni a ,,lelkes,, takarításod közben, annyira nem természetes a mosolyod. Főleg akár napi 5 alkalommal! A következőkben szeretnék segíteni pár praktikus tanáccsal, hogy megkönnyítsem a takarítást. Ne adjátok fel! Ez az időszak nem hosszú, és egyre könnyebb lesz!
A babák nem tudnak bevásárolni és az első közös étkezésre felkészülni. Mi szülők viszont felkészülten indulhatunk neki a hozzátáplálásnak. Ahhoz, hogy ne maradjon ki semmi, írtam egy bevásárló listát amit érdemes minden olyan szülőnek elolvasni, akik a hozzátáplálás előtt állnak. A bevásárló listában sorban haladva minden étkezéshez szükséges tárgyat kielemzek különböző cikkekben. Itt viszont magáról a hozzátáplálásról és a bevásárlásról szeretnék írni.
A kérdések özönlenek amikor a hozzátáplálás hamarosan aktuális lesz:
Milyen etetőszéket válasszak? Dönthető legyen? Párnázott? 4 hónapos kortól már szükségem van rá? Csak az IKEA etetőszék jó, mindenki azt veszi, vagy nem?
Milyen a jó etetőszék? Van erre jó válasz? Még megannyi kérdés, amelyekre próbálok választ adni.
A következőkben leírom mire érdemes figyelni etetőszék vásárlása előtt. Miért nem kell, hogy dönthető legyen a szék a BLW során és miért hasznos az egyszerűségre törekedni.
Nem gondoltam, hogy valaha azt fogom írni, hogy hasznos a baba tányéralátét. Pedig az!
Az étkezés alapból öröm tud lenni az ember számára, de ma már bizonyított tény, hogy egy ízlésesen tálalt étel, ízlésesen megterített asztal nagyban befolyásolja étkezésünk alatti érzelmeinket, sőt, befolyásolja az étel elfogyasztott mennyiségét is. Az alátét nem csak ezért szuper, hanem, mert hasznos is! A hozzátáplálás elég maszatos tud lenni. A segítség minden területen jól jön, főleg a takarításban. Már le is lőttem a poént, hogy talán ott a legértékesebb számomra, de azért még van egy pár javaslatom, ami miatt te is be fogod szerezni, gyermeked és saját magad számára is! 10 pont, ami a szilikon tányéralátét mellett áll!
Az előkét már elég régóta ismerik az anyukák. Nem kérdés a szülőkben, hogy amikor a hozzátáplálás indul, addigra be kell szerezniük párat. Sokon úgy gondolják, hogy egy előke biztosíték lesz arra, hogy a baba ne legyen maszatos, de ezt felejtsük el! Minden baba maszatos lesz, akár hogyan is történik a hozzátáplálás. A falatkás, BLW hozzátáplálásról azért már elég sok szülőnek van tapasztalata, és bizony ebben a hozzátáplálási formában igen csak maszatos tud lenni a csemeténk. Azért ettől függetlenül nagyon sokan még így is hatásosnak gondolják, mert legalább a leeső falatok egy része azon landol. Ez így is van, sőt, segít abban, hogy a baba ne érezze magát kellemetlenül a nedves elázott ruhában.
Miből egyen a baba?
A hozzátápláláshoz szükséges termékek avagy a bevásárlólista következő pontja a tányér választás. A szükséges dolgokat és a teljes bevásárló listát itt nézheted meg.
A tányérról most nem csak mint szükséges eszközről, fogok írni, hanem megemlítem az anyag minőségének fontosságát is. Ismerkedjetek meg részletesebben vele, hogy mi alapján érdemes választani! Még a környezettudatos szülők is tudnak babájuknak megfelelő tányért vásárolni.
A folyadékpótlás minden korban fontos. Amikor a gyermekek elérnek abba korba, amikor már kevés anyatejet/tápszert fogyasztanak, akkor elgondolkoznak a szülők, hogy ,,Miből igyon a baba?,,.
Érdemes elolvasni a cikket, mert egy kicsit a logopédusok oldaláról is megközelítjük a kérdést.
Tényleg káros a kemény itatófejjel rendelkező csőrös pohár? Gondot okoz a baba beszédfejlődésében a szívószálas pohár? Marketing az egész, vagy van haszna a baba poharaknak?
Kezdjük el körbejárni a témát és olvass a baba pohárról fontos információkat a következőkben!
Az evőeszközök használatáról a szülők többsége úgy gondolja, hogy a gyermeke ráér majd valamikor használni, egyelőre a kiskanál a fontos. Nos, az, az igazság, hogy a babák többsége már a hozzátáplálás elején képes az evőeszközökkel ismerkedni és nagyon hamar használni is tudják. A példamutatás itt is nagy szerepet játszik. Láttál már használati útmutatót egy újonnan vásárolt evőeszköz csomagolásában? Nem véletlen, hogy nem. A babánknak mi magunk vagyunk a használati útmutatók. Ez rendben is van, de annyi a választék! Milyen a jó evőeszköz? Mivel egyen a baba? Most kiderül!
Talán kicsit vicces kérdés, hogy már a babával is közösen egyek-e, de ezzel utalni szeretnék egy fontos dologra, ami már baba korban elkezdődik.
Az, hogy fontos-e együtt étkezni az nem kérdés manapság. Elég sok cikket találunk róla. Viszont én most leírom azt, hogy, hogyan ne hagyjuk kialakulni azt a helyzetet, amikor a kisgyermek egyedül eszik. Igen, ez valahol baba korban kezdődik. Nagyon sok gondolat van bennem ezzel kapcsolatosan, melyeket most megosztok veletek, amely még a BLW, falatkás hozzátáplálást is érinti.
Fontosnak tartom, hogy egy olyan szuper gyümölcsről írjak nektek mint az alma!
Miért is?
Az alma az egyik leggyakrabban felmerülő téma a BLW-zős családokban.
Mikor, milyen formában adjuk?
El kell mondjam, hogy a cikk végére nem lesz ,,A,, vagy ,,B,, megoldás, mégis tudunk neked segíteni!
A hozzátáplálás fontos folyamat a gyermek és a szülő életében is! A folyamathoz pedig szeretnénk a legbiztonságosabb tippeket megkapni. A bambusz étkészlet pont egy ilyen tipp. A tudatosság akár a hozzátáplálással is kezdődhet, hiszen előfordulhat, hogy ekkor jut eszünkbe, hogy gyermekünknek mindenből a legjobbat szeretnénk, és rájövünk, hogy ez a környezettudatos gondolkozást is jelentheti.
Oly sok rosszat hallani a betiltott, hamisított termékekről. Nos, az Eco Rascals által Magyarországra hozott termékek bebizonyították, hogy a szülők kiváló döntést hoznak egy minőségi, környezettudatos, biológiailag lebomló termék beszerzésével.
Vannak termékek amiket létrehoznak a gyártók és néha úgy érezzük, az hasznos lehet számunkra, de később rájövünk, hogy nem az. Találkozunk tényleg haszontalan dolgokkal is, de olyannal is, amit megvásároltunk, de végül rájöttünk, hogy azt mi nem tudjuk használni viszont más igen. Mi legyen vele? Jó esetben el tudjuk ajándékozni. Ugyan akkor, dönthetünk kreatívan, hogy az adott terméket másra használjuk fel, mint amire létre jött valójában.
Létezik pár olyan eszköz, amit a pürével etetett babák részére hoztak létre. Ezeket a falatkás hozzátáplálásban is fel tudjuk használni, amennyiben jónak látjuk. Most mutatok nektek négy db ilyen terméket, amit újragondolva, a BLW során is felhasználhatunk.
A falatkás hozzátáplálás (BLW) melletti döntést rengeteg szülő meghozta már. A hozzátáplálás kezdetén, mégis sok szülő fel teszi magának a kérdést, hogy ,,Miért választanám a BLW hozzátáplálási formát? A következőkben, ebben segítek. Biztos vagyok benne, hogy a döntésünket sokan szeretnék befolyásolni, orvosok, védőnők, nagymamák, barátok, de a végső szót, mi mondjuk ki!
Amikor már megszoktunk egy rendet a baba anyatejjel vagy tápszerrel való táplálása során, épp akkor jön a következő lépés, miszerint a gyermeknek ideje főtt ételt fogyasztania.
Az ajánlott leggyakoribb étel a burgonya és alma.
Ezek minden évszakban elérhetőek könnyedén. Persze nem írom, hogy a legolcsóbbak is, mert a mai árak mellett sajnos már nem mondható el, ez sem.
A kezdés nem feltétlenül kell alma legyen, sőt, kezdhetünk azzal, amit éppen mi fogyasztunk. Azonban nem mindegy mit fogyasztunk és azt, hogyan adjuk gyermekünknek.
Fulladás vagy öklendezés. Igazából mind a 2 mumus a szülőknek, mert sok esetben nem tudnak különbséget tenni közte. A fulladás igen ritka a BLW-ben, de az öklendezés ezzel szemben nem. Viszont nagyon hasznos! Egy dolgot viszont már most leszögezek. A BLW nem jár több fulladásos esettel a pürés etetéssel összehasonlítva!
A szülők többsége nyugodtan kezdi el gyermekének adni az ételeket, mert magabiztossá teszi őket, hogy a püréket könnyen nyeli le a baba. Ne felejtsük el, hogy a kb. kettő hónap pürés etetés után mindenképp átállnak a babák falatok fogyasztására, ha a szülő is veszi hozzá a bátorságot. Amennyiben a falatkás(BLW) hozzátáplálás mellett döntünk a kezdetektől, akkor a gyermek már az elején megszokja az állagokat és sok előnnyel jár számára ez hozzátáplálási forma. Erről itt írtam bővebben.
Korábbi cikkemben írtam a fulladás vagy öklendezés közti különbségről. Ott inkább az elsősegély részére tettem a hangsúlyt, illetve az öklendező reflexről írtam bőbben. Ebben a cikkben viszont szeretnék tippeket is adni a fulladás megelőzéséhez és szeretném azok figyelmét felhívni akik tévesen azt gondolják, hogy a BLW, falatkás hozzátáplálás során gyakrabban fordulhat elő fulladás. Talán védőnőtől, de akár gyermekorvostól is hallhattál erről. Sajnos ez inkább köztudatba belépett tévhit és én szeretném, ha többen is megismernék, hogy mi az igazság ezzel kapcsolatban.
Alap kikötés, hogy a nyers hús nem adható 1 éves kor alatt a botulizmus veszélye miatt. Ebbe bele tartoznak a füstöléssel tartósított nyers húsok is, még akkor is ha kolbászos rántottát adunk gyermekünknek, mert abban ,,megfőtt a húsféle,,.
A húsvét közeledtével felmerül sokakban a kérdés, hogy egyébként a baba ehet bárány és nyúl húst? Természetesen igen, de nem mindegy milyen formában. A hús magas vastartalmú, így az a család akinek az étrendjében szerepel hús, ajánlott is rendszeresen adni a babának.
A hozzátáplálás sok szülőben kérdéseket vet fel afelől, hogy megfelelő ételt ad-e gyermekének. A gyermekek számára különösen fontos, hogy elegendő vitamint és ásványi anyagot kapjanak az egészséges fejlődésük érdekében.
A babák még nem tudják olyan formában fogyasztani kedvenc étkeinket, amilyenben mi is tesszük.
Kérdés, hogy egyáltalán ehetik-e kedvenc ételeinket.
Ha az egészséges és olyan formában kapják ami épp megfelelő az életkoruknak, akkor igen, ehetik amit mi eszünk.
A hamburger tud egészséges lenni? Ez kiderül most!
Ebben a cikkben arról olvashattok érdemes-e a porcelán tányér, feles pohár és a desszertes villa helyett, baba étkészletet beszerezni. Ha úgy gondolod, hogy neked a fenti eszközök abszolút nyerőek és eszedben sincs a gyereknek baba tányért venni a hozzátápláláshoz, akkor érdemes elolvasnod a cikket. A tudományos kutatások ma már sokban megkönnyítik a döntéshozatalunkat. Sőt, sok esetben, mint itt is, talán érezzük legbelül, hogy ez valóban így van, ahogy a kutatók leírták.
Egyre elterjedtebb az a kifejezés, hogy ,,válaszkész hozzátáplálás,,. Talán a szoptatás alkalmával már találkoztál a válaszkész kifejezéssel. A jelentésére könnyen rájöhetünk, hogy a lényege a válaszban rejlik, ahogyan reagálunk a baba jelzéseire. Ha éhes, akkor enni adunk neki, ha nem szeretne tovább enni, akkor nem erőltetjük. A hozzátáplálás alkalmával azonban kibővül a kifejezés alatti tartalom, mutatom is hogyan.
A környezettudatos hozzátáplálás, a baba és a környezet védelmét is nyújtja egyaránt.
A szülők sok esetben az ételekkel kapcsolatban gondolkoznak elsődlegesen tudatosan, hogy majd a csemetéjük ételét a legjobb minőségben és legjobb helyről tudják elkészíteni, beszerezni.
Ám ezen kívül, amennyiben az eszközöket is szeretnénk megadni gyermekeink számára a minőségi terítés és kényelem érdekében, ma már rendkívül sok lehetőség adódik környezettudatosan hozzátáplálni.
A rizs egy olyan alapanyag, amelyet gyakran ajánlanak a hozzátáplálás során, ám néha fejtörést okoz a szülőknek, hogy miként készítsék el. Gazdag szénhidrátban és tápanyagokban, így nem meglepő, hogy sok szülő választja ezt a konyhai alapanyagot a babák étrendjében. Azonban az utóbbi években egyre több figyelmet kapott a rizs arzéntartalma, amely különösen fontos szempont lehet a kisgyermekeknél. Ezért érdemes megismerkedni a rizs előnyeivel és a biztonságos fogyasztás módjaival. Semmiképp nem ajánlott törölni az étrendből, de itt is a fő, a változatosság.
Az alapos kézmosás nagyon fontos a babák számára is hozzátáplálás közben, több szempontból is.
A rendszeres és alapos kézmosás egy egyszerű, de hatékony módszer a baba egészségének megóvására. A felnőttek számára is nagyon fontos az alapos kézmosás, különösen, amikor babákkal foglalkoznak vagy ételt készítenek nekik. A tiszta kezek alapvető szerepet játszanak abban, hogy a baba étkezéséhez kapcsolódó eszközök higiénikusak maradjanak, és a kicsi egészségét megőrizzük. A hozzátáplálás során számos higiéniai szempontot kell figyelembe venni annak érdekében, hogy a baba egészséges és biztonságos környezetben ismerkedjen meg az új ételekkel.
A hozzátáplálás fontos folyamat a gyermek és a szülő életében is! A folyamathoz pedig szeretnénk a legbiztonságosabb tippeket megkapni. A bambusz étkészlet pont egy ilyen tipp. A tudatosság akár a hozzátáplálással is kezdődhet, hiszen előfordulhat, hogy ekkor jut eszünkbe, hogy gyermekünknek mindenből a legjobbat szeretnénk, és rájövünk, hogy ez a környezettudatos gondolkozást is jelentheti.
Oly sok rosszat hallani a betiltott, hamisított termékekről. Nos, az Eco Rascals által Magyarországra hozott termékek bebizonyították, hogy a szülők kiváló döntést hoznak egy minőségi, környezettudatos, biológiailag lebomló termék beszerzésével.
Előző cikkemben szó volt az allergia és az ételintolerancia különbségéről. Írtam róla, hogy miként érdemes felkészülni a hozzátáplálásra, ha félelem van a szülőben az allergia lehetősége miatt.
Most az első rész folytatása következik, amely arról szól, hogy mi okozhat ételérzékenységet, az-az ételintoleranciát, milyen reakciókat figyeljünk a babán és mikor a legalkalmasabb egy allergént bevezetni. Semmi okunk nincs az aggodalomra, ha kellőképpen felkészülünk mind lélekben, mind fizikálisan. Ehhez tanácsokat az előző cikkben olvashatsz még.
A hozzátáplálás alkalmával, a szülőben az egyik aggodalom, hogy vajon allergiás lesz-e gyermeke bármely ételre.
Előfordulhat, még akkor is, ha semmire, és senki nem allergiás a családban. Kellene aggódni? Úgy gondolom nem. A hozzátáplálás alkalmával szükséges megtörténnie az allergének bevezetésének, de kellő körültekintéssel képesek vagyunk arra, hogy a gyermekünknél felismerjük, ha baj van, és megfelelően cselekedjünk. Azonban jó tisztában lenni vele, hogy sokszor az ételintoleranciát keverik a szülők az allergiával. Egyiknek sem okozója a szülő és semmiképp ne hibáztassuk magunkat érte, ha bizonyos tünetek megjelennek a gyermeknél. Viszont azért, hogy a gyermek kevésbé szenvedjen nagyobb korában, vagy esetleg még meg is szűnjön az allergia, segíthetjük őt már a hozzátáplálás megkezdésekor.