Mi lehet a hamburgerben? Babarát hamburger
A hozzátáplálás sok szülőben kérdéseket vet fel afelől, hogy megfelelő ételt ad-e gyermekének. A gyermekek számára különösen fontos, hogy elegendő vitamint és ásványi anyagot kapjanak az egészséges fejlődésük érdekében.
A babák még nem tudják olyan formában fogyasztani kedvenc étkeinket, amilyenben mi is tesszük.
Kérdés, hogy egyáltalán ehetik-e kedvenc ételeinket.
Ha az egészséges és olyan formában kapják ami épp megfelelő az életkoruknak, akkor igen, ehetik amit mi eszünk.
A hamburger tud egészséges lenni? Ez kiderül most!
Bevezetés
A hamburger története a tatárbifsztekkel kezdődött. Most nem szeretnék a történelmébe mélyen belemerülni, hiszen nem erről szól a cikk, de érdekesség, hogy már a 19. században ismert volt több formájában a hamburger. Ami még érdekesebb, hogy az igényeknek megfelelően alakult folyamatosan a kinézete és összetétele. Bátran alakítsuk mi is az igényeinknek megfelelően.
Szósz
Egy jó szósz nélkül nincs hamburger! Ám az egyszerű hamburgerek gyakran csak a szokásos hármast tartalmazzák (ketchup, mustár, majonéz)
Ennél azért lehetünk kreatívabbak a baba és a mi érdekünkben is. Egy szósz sokkal finomabbá tudja tenni ezt a népszerű ételt.
Majonéz és ketchup nem igazán ajánlott babáknak. Az előbbi a nyerstojás és a cukor, az utóbbi a hozzáadott cukor miatt. Létezik bababarát ketchup? Olvasd el itt: Ketchup kérdés
Persze létezik a majonézből is házi készítésű tojás és cukor nélküli majonéz, mint pl. a veganéz.
Tipp: tejföl és mustár, fokhagyma, valamint zöldfűszerek hozzáadásával is elkészíthetjük a szószt. Ha ragaszkodunk a paradicsom(ketchup) ízéhez, akkor paradicsomszósz is kerülhet bele natúr vagy fűszerezett formában.
Húspogácsa
A baba bármilyen húst elfogyaszthat ha kellően át van sütve és nem füstöléssel tartósított húsból állították elő az adott ételt. Itt könnyű dolgunk van, hiszen egyik legjobb megoldás a csirkecomb hús, mert elég zsíros és nem szárad ki könnyen. A húst tetszés szerint fűszerezzük.
Tipp: A kevesebb néha több. Nem kötelező a túlfűszerezés. Elegendő só és bors is a húspogácsába. Érdemes vékonyan megsütni, hogy hamar átsüljön.
Hamburgerzsemle
A bolti zacskós zsömléktől óvakodjunk, legjobb a házi készítésű. A kelt tészták esetében a kis mennyiségű cukor(1 evőkanál) megengedett, hiszen az élesztő ,,megeszi,,.
Zsömle recept pl. itt elérhető: Buci
Miután kisütöttük a hús, vajat melegítve ugyan abban a serpenyőben, lepiríthatjuk a zsömléket félbevágva.
Tipp: A szezámmag nem hiányozhat egy jó buci tetejéről. Amennyiben már volt próbálva mint allergén a gyermek étkezése során, akkor bátran megszórhatjuk vele. Ha még most szeretnénk kipróbálni, akkor érdemes kis mennyiségben próbálni először, sziszen gyakori allergénnek számít. Az allergének bevezetése egész korán, 4-11 hónap között ajánlott, így ne ijedjünk meg ettől a lehetőségtől.
Zöldség
A tipikus hamburger paradicsomot és savanyú uborkát tartalmaz.
A paradicsom teljesen rendben van, ám a savanyú uborka cukortartalma miatt nem javasolt babáknak. A legjobb, ha kígyóuborkával vagy csemege uborkával pótoljuk.
Szoktak még tenni a hamburgerekbe salátalevelet és igazából ízlés szerint bármi más zöldséget is, pl. a hagymát.
Tipp: A baba ehet hagymát is és más zöldségféléket is nyersen, amennyiben az állaga és formája a korának megfelelő. A salátalevéllel és hasonló levelekkel óvatosak legyünk, mert könnyen a szájpadlásra tud ragadni. A szószba ez esetben érdemes lehet belerakni apró darabokra vágva.
Sajt
A sajtszelet általában a hamburgerekben vörös cheddarként van jelen. A lényeges, mint minden összetevőnél, hogy a baba csak akkor kaphat belőle, ha mi is megfelelő fajta, egészséges sajtot választunk.
Egy jó sajtban nincsenek adalékanyagok és tartósítószerek, így erre különösen figyeljünk a beszerzéskor.
Tipp: Egyes babák esetében a sajt szorulást okoz. Óvatosan adjunk neki első alkalommal és figyeljük a székletét, hogy megfelelő-e.
Ehet a baba hambit?
Összességében a hamburgert eheti a baba a kezdetektől, tehát a hozzátáplálás akár első napjától, de nem úgy, hogy elkészítve elé tesszük mint a felnőtteknek, hanem az összetevőit megfelelő méretűre vágva, és megfelelő állagban helyezzük a tányérjára. Persze az is nagyon fontos, hogy itt semmiképp sem Mekis burgerről beszélünk továbbra sem, hanem házi, de mindenképp jó minőségű egészséges alapanyagokból előállított ételről.
Apropó! Miről is fogyasztja el a hambiját a csemeténk?
Itt találsz profi tányérokat és tányéralátéteket:
Fontosnak tartom, hogy egy olyan szuper gyümölcsről írjak nektek mint az alma!
Miért is?
Az alma az egyik leggyakrabban felmerülő téma a BLW-zős családokban.
Mikor, milyen formában adjuk?
El kell mondjam, hogy a cikk végére nem lesz ,,A,, vagy ,,B,, megoldás, mégis tudunk neked segíteni!
Amikor már megszoktunk egy rendet a baba anyatejjel vagy tápszerrel való táplálása során, épp akkor jön a következő lépés, miszerint a gyermeknek ideje főtt ételt fogyasztania.
Az ajánlott leggyakoribb étel a burgonya és alma.
Ezek minden évszakban elérhetőek könnyedén. Persze nem írom, hogy a legolcsóbbak is, mert a mai árak mellett sajnos már nem mondható el, ez sem.
A kezdés nem feltétlenül kell alma legyen, sőt, kezdhetünk azzal, amit éppen mi fogyasztunk. Azonban nem mindegy mit fogyasztunk és azt, hogyan adjuk gyermekünknek.
Alap kikötés, hogy a nyers hús nem adható 1 éves kor alatt a botulizmus veszélye miatt. Ebbe bele tartoznak a füstöléssel tartósított nyers húsok is, még akkor is ha kolbászos rántottát adunk gyermekünknek, mert abban ,,megfőtt a húsféle,,.
A húsvét közeledtével felmerül sokakban a kérdés, hogy egyébként a baba ehet bárány és nyúl húst? Természetesen igen, de nem mindegy milyen formában. A hús magas vastartalmú, így az a család akinek az étrendjében szerepel hús, ajánlott is rendszeresen adni a babának.
A kérdések özönlenek amikor a hozzátáplálás hamarosan aktuális lesz:
Milyen etetőszéket válasszak? Dönthető legyen? Párnázott? 4 hónapos kortól már szükségem van rá? Csak az IKEA etetőszék jó, mindenki azt veszi, vagy nem?
Milyen a jó etetőszék? Van erre jó válasz? Még megannyi kérdés, amelyekre próbálok választ adni.
A következőkben leírom mire érdemes figyelni etetőszék vásárlása előtt. Miért nem kell, hogy dönthető legyen a szék a BLW során és miért hasznos az egyszerűségre törekedni.
A falatkás hozzátáplálás (BLW) melletti döntést rengeteg szülő meghozta már. A hozzátáplálás kezdetén, mégis sok szülő fel teszi magának a kérdést, hogy ,,Miért választanám a BLW hozzátáplálási formát? A következőkben, ebben segítek. Biztos vagyok benne, hogy a döntésünket sokan szeretnék befolyásolni, orvosok, védőnők, nagymamák, barátok, de a végső szót, mi mondjuk ki!
A folyadékpótlás minden korban fontos. Amikor a gyermekek elérnek abba korba, amikor már kevés anyatejet/tápszert fogyasztanak, akkor elgondolkoznak a szülők, hogy ,,Miből igyon a baba?,,.
Érdemes elolvasni a cikket, mert egy kicsit a logopédusok oldaláról is megközelítjük a kérdést.
Tényleg káros a kemény itatófejjel rendelkező csőrös pohár? Gondot okoz a baba beszédfejlődésében a szívószálas pohár? Marketing az egész, vagy van haszna a baba poharaknak?
Kezdjük el körbejárni a témát és olvass a baba pohárról fontos információkat a következőkben!
,,A BLW lusta anyáknak való!,, Ó mennyiszer hallottam már ezt! És igaz? NEM!
A BLW időigényes és rengeteg takarítással jár, nem beszélve a türelemről! Egyáltalán nem lehet mellette lustának lenni. Többek között a hátrányainál ezt is megemlítettem egyik cikkemben!
Takarítani nem bonyolult, de amikor egy cuki maszatos képű kis emberke igyekszik a már feltörölt földet, asztalt újra összekenni és hátráltatni a ,,lelkes,, takarításod közben, annyira nem természetes a mosolyod. Főleg akár napi 5 alkalommal! A következőkben szeretnék segíteni pár praktikus tanáccsal, hogy megkönnyítsem a takarítást. Ne adjátok fel! Ez az időszak nem hosszú, és egyre könnyebb lesz!