Pürés etetéshez megvásárolt dolgok, amik a BLW-ben is felhasználhatóak
Vannak termékek amiket létrehoznak a gyártók és néha úgy érezzük, az hasznos lehet számunkra, de később rájövünk, hogy nem az. Találkozunk tényleg haszontalan dolgokkal is, de olyannal is, amit megvásároltunk, de végül rájöttünk, hogy azt mi nem tudjuk használni viszont más igen. Mi legyen vele? Jó esetben el tudjuk ajándékozni. Ugyan akkor, dönthetünk kreatívan, hogy az adott terméket másra használjuk fel, mint amire létre jött valójában.
Létezik pár olyan eszköz, amit a pürével etetett babák részére hoztak létre. Ezeket a falatkás hozzátáplálásban is fel tudjuk használni, amennyiben jónak látjuk. Most mutatok nektek négy db ilyen terméket, amit újragondolva, a BLW során is felhasználhatunk.
Lássuk tehát azokat az eszközöket, amelyeket vagy kaptunk vagy megvásároltunk babánknak, a pürés hozzátáplálás reményében.
1. Hőérzékelős kanál
Milyen jó is lesz majd amikor az üveges bébiételt valahol bedobom a mikróba és látom a kanálon, hogy túl meleg lett vagy sem. Erre valóban megfelel ez a kanál. Viszont ez a termék az, ami leginkább jól jöhet a BLW-ben is. Nyílván a gyermekünk eszik melegített ételt, akkor is, ha falatkás hozzátáplálásban részesül. Az ételek pontos hőmérsékletét nem tudja ez a kanál megmutatni, de azt igen, ha esetleg túl forró vagy meleg lenne. Pl. ez a Tommee Tippee hőérzékelős kanál is elváltoztatja a színét amikor túl meleg ételbe mártod. Lehet ez egy leves, egy burgonyapüré, vagy más is, amit szintén fogyaszt egy BLW-s baba. Még tányérban is létezik hőérzékelős. A gyártók tényleg igyekeznek segíteni mindenhogy a szülőknek. Ha nem vettél még ilyet és nem is kaptál, de szeretnél, akkor nézz körül itt: Hőérzékelős kanál és tányér.
2. Kis tároló doboz püréknek
A kis mennyiségű étel fogyasztása minden babára igaz az első időszakban. Szó szerint csak pár falatot esznek. Egy pürés ételeknek szánt doboz, ugyan úgy használható falatkákra is. Mi eleinte sokat használtuk. Pár falat uborka, rántotta kenyérrel, áfonya, házi keksz, de bármi más ami nem túl maszatolós, sokszor jól jött ha volt nálunk pl. játszótéren. Ezeket a dobozokat mindenképp tudod hasznosítani. A tápszer adagoló doboz, szintén ilyen tud lenni, ha már nem használjátok tápszerhez. Jó kis tároló aszalványhoz vagy magokhoz.
3. Hálós etető
Nem is tudom, hogy ismeri-e mindenki ezt az eszközt. Egy óriási cumira hasonlít, aminek a belseje megtölthető gyümölccsel és a csemete ezt rágogatja, majd az apró lyukakon át kiszivárog az étel, különböző állagokban(lé vagy püré). Őszintén szólva nekünk is volt, de nem használtuk, és ma már el nem tudom képzelni, hogy egy baba ezt rágcsálja az étel helyett. Persze ha mégis ki akarjuk próbálni, mert már esetleg van belőle otthon, akkor a következő tippet láttam rá falatkásan táplált baba anyukájától. Fogzás időszakában teljesen megfelelt számukra. Hideg élelmiszert rakott bele, hogy hűtse a pici ínyét. Úgy használta mint egy hűthető rágókát.
4. Újratölthető tasak baba ételekhez
Ez tipikusan egy olyan termék, ami a pürével táplált babáknak kiváló lehet. Viszont, ha már van ilyened és nem tudod mit kezdj vele, adok tippet!
Ezek a tasakok alul feltölthetőek és ennek köszönhetően van is egy nagy nyílás a tasak alján, jobb esetben tetején.
Ha hagyományos működéshez kellene tippet mondanom, az a joghurt. A mi gyermekünk nagy joghurt fan volt. Hideg joghurt nyáron, legjobb tízórai vagy uzsi volt neki. Bele lehet keverni különböző zöldségeket. Pl. nálunk került bele uborka, répa, de akár gyümölcsök is, alma és fahéj.
A tasak alját szétnyitva pedig tárolható benne aszalt gyümölcs, keksz, de akár pár db fasírt golyócska is.
Mi az aminek nem vettem hasznát?
Most pedig egy olyan terméket említek meg, amivel már én sem tudtam mit kezdeni. Lehet nem voltam elég kreatív hozzá?
Ez pedig nem más mint az adagoló kanál.
Szokták javasolni a BLW során is, hogy tegyél a babádnak ,,előre töltött kanalat,, az asztalára és hagyd, hogy egyen magától. Volt már aki ezt félre is értette és erre a kanálra gondolt, ezért most ezt szeretném letisztázni. Az ,,előre töltött kanálnál,, esetében nem az adagolós kanálról beszélünk, ami egy tartállyal rendelkezik és nyomás hatására egy kanálnyi kizárólag pépes vagy víz állagú étel ki jön belőle.
Az előre töltött kanálon azt érjük, hogy egy normál, babának kézre álló kis kanállal, bele kanalazunk az adott ételbe és ezt letesszük a baba elé. Jobb esetben a kanál helyes végét megfogva a szájához emeli, mint a játékait és lenyalogatja, leeszi róla az ételt.
Az adagolós kanállal viszont ezt nem tudod megtenni, hiszen a baba nem tudja a kezében megfogni és kontrollálni a mennyiséget maga számára, hogy mennyit nyomjon ki belőle. Illetve tényleg csak nagyon pürés állaghoz megfelelő.
Szóval aki ilyet kapott, de nem pürét esznek a babával, akkor célszerű elajándékozni olyan anyukának, aki már pürével táplálja a babáját.
Szeretném, ha mindenképp tudnátok, hogy bárhogyan is tápláljátok babátokat, a lényeg, hogy élvezzétek az evést és a körülményekre tegyétek a legnagyobb hangsúlyt. Az evés fontos és annak körülményei is, ez bizonyított tény. Fontos az együtt étkezés!
Sikeres és örömteli hozzátáplálást kívánok nektek!
Mindennapi felmerülő szakmai és egyéb kérdésekben választ találhatsz Óvári Anna által vezetett BLW-,,falatkás,, avagy darabos igény szerinti hozzátáplálás facebook csoportban, vagy a blw.hu oldalon.
Magyarországon Anna az, aki töretlen lelkesedéssel támogatja, népszerűsíti ezt a hozzátáplálási lehetőséget. Munkáját nagyra becsülöm!
Bármilyen hozzátáplálási forma mellett döntötök, csodás közös étkezéseket kívánok nektek!
A cikk humán írás, nem a mesterséges intelligencia ihlette.
,,A weboldalon megjelenő képek a Canva által lettek megjelenítve,,
BLW féle hozzátáplálás egy olyan étkezési forma, amely alkalmával a baba nem pépekkel kezdi a szilárd ételek fogyasztását, hanem megfelelő módon felkínált teljes értékű falatokkal.
A BLW során a babának falatka formában szolgálunk fel ételeket az étkezésekkor, lehetővé téve számára azt is, hogy saját maga döntse el, hogy mit eszik meg. Számos előnnyel jár a falatkás hozzátáplálás, amelyek hozzájárulhatnak a gyermek egészséges étkezési szokásainak kialakulásához.
Már írtam egy másik cikkben a lehetséges és valós hátrányokról, most az előnyeit emelem ki a BLW-nek.
Lássunk 8 + 2 előnyt, amely mindenképp arra ösztönöz, hogy BLW mellett döntsünk!
A BLW (Baby Lead Weaning) egyfajta hozzátáplálási forma, mely egyre elterjedtebb Magyarországon is. A rövidítés angolról magyarra fordítva körülbelül ezt jelenti: baba által vezetett elválasztás.
Lényegesnek tartom ebben azt a részt, hogy ,,baba által vezetett,,. Valóban ő irányít (vezet) az elé rakott étel elfogyasztása során. Ez által pozitív élmény lesz neki a táplálkozás.
Nem gondoltam, hogy valaha azt fogom írni, hogy hasznos a baba tányéralátét. Pedig az!
Az étkezés alapból öröm tud lenni az ember számára, de ma már bizonyított tény, hogy egy ízlésesen tálalt étel, ízlésesen megterített asztal nagyban befolyásolja étkezésünk alatti érzelmeinket, sőt, befolyásolja az étel elfogyasztott mennyiségét is. Az alátét nem csak ezért szuper, hanem, mert hasznos is! A hozzátáplálás elég maszatos tud lenni. A segítség minden területen jól jön, főleg a takarításban. Már le is lőttem a poént, hogy talán ott a legértékesebb számomra, de azért még van egy pár javaslatom, ami miatt te is be fogod szerezni, gyermeked és saját magad számára is! 10 pont, ami a szilikon tányéralátét mellett áll!
Fontosnak tartom, hogy egy olyan szuper gyümölcsről írjak nektek mint az alma!
Miért is?
Az alma az egyik leggyakrabban felmerülő téma a BLW-zős családokban.
Mikor, milyen formában adjuk?
El kell mondjam, hogy a cikk végére nem lesz ,,A,, vagy ,,B,, megoldás, mégis tudunk neked segíteni!
A kérdések özönlenek amikor a hozzátáplálás hamarosan aktuális lesz:
Milyen etetőszéket válasszak? Dönthető legyen? Párnázott? 4 hónapos kortól már szükségem van rá? Csak az IKEA etetőszék jó, mindenki azt veszi, vagy nem?
Milyen a jó etetőszék? Van erre jó válasz? Még megannyi kérdés, amelyekre próbálok választ adni.
A következőkben leírom mire érdemes figyelni etetőszék vásárlása előtt. Miért nem kell, hogy dönthető legyen a szék a BLW során és miért hasznos az egyszerűségre törekedni.
Az evőeszközök használatáról a szülők többsége úgy gondolja, hogy a gyermeke ráér majd valamikor használni, egyelőre a kiskanál a fontos. Nos, az, az igazság, hogy a babák többsége már a hozzátáplálás elején képes az evőeszközökkel ismerkedni és nagyon hamar használni is tudják. A példamutatás itt is nagy szerepet játszik. Láttál már használati útmutatót egy újonnan vásárolt evőeszköz csomagolásában? Nem véletlen, hogy nem. A babánknak mi magunk vagyunk a használati útmutatók. Ez rendben is van, de annyi a választék! Milyen a jó evőeszköz? Mivel egyen a baba? Most kiderül!
,,A BLW lusta anyáknak való!,, Ó mennyiszer hallottam már ezt! És igaz? NEM!
A BLW időigényes és rengeteg takarítással jár, nem beszélve a türelemről! Egyáltalán nem lehet mellette lustának lenni. Többek között a hátrányainál ezt is megemlítettem egyik cikkemben!
Takarítani nem bonyolult, de amikor egy cuki maszatos képű kis emberke igyekszik a már feltörölt földet, asztalt újra összekenni és hátráltatni a ,,lelkes,, takarításod közben, annyira nem természetes a mosolyod. Főleg akár napi 5 alkalommal! A következőkben szeretnék segíteni pár praktikus tanáccsal, hogy megkönnyítsem a takarítást. Ne adjátok fel! Ez az időszak nem hosszú, és egyre könnyebb lesz!
Korábbi cikkemben írtam a fulladás vagy öklendezés közti különbségről. Ott inkább az elsősegély részére tettem a hangsúlyt, illetve az öklendező reflexről írtam bőbben. Ebben a cikkben viszont szeretnék tippeket is adni a fulladás megelőzéséhez és szeretném azok figyelmét felhívni akik tévesen azt gondolják, hogy a BLW, falatkás hozzátáplálás során gyakrabban fordulhat elő fulladás. Talán védőnőtől, de akár gyermekorvostól is hallhattál erről. Sajnos ez inkább köztudatba belépett tévhit és én szeretném, ha többen is megismernék, hogy mi az igazság ezzel kapcsolatban.
A folyadékpótlás minden korban fontos. Amikor a gyermekek elérnek abba korba, amikor már kevés anyatejet/tápszert fogyasztanak, akkor elgondolkoznak a szülők, hogy ,,Miből igyon a baba?,,.
Érdemes elolvasni a cikket, mert egy kicsit a logopédusok oldaláról is megközelítjük a kérdést.
Tényleg káros a kemény itatófejjel rendelkező csőrös pohár? Gondot okoz a baba beszédfejlődésében a szívószálas pohár? Marketing az egész, vagy van haszna a baba poharaknak?
Kezdjük el körbejárni a témát és olvass a baba pohárról fontos információkat a következőkben!