
Gyurma a tányéron?
A gyurma kérdés minden szülőnél előkerül előbb-utóbb. Milyen gyurmát vásároljunk. Levegőre száradót vagy süthetőt. Az otthon elkészíthető gyurma, akkor jut eszébe a szülőknek legtöbbször, ha a baba igencsak megkóstol szinte mindent, ami elé kerül. Honnan szerezzünk hozzá bevált receptet? Mi történik, ha egy darabka a tányérjára kerül? Mire használjuk inkább a tányért? Mi lesz, ha lenyeli a gyermek a házi gyurmát? Ezekre a kérdésekre válaszolunk és persze megtudhatjuk a receptet is!
Gyurma a tányéron?
Manapság nem szoktunk sokat gondolkozni, hol szerezzük be a gyurmát. Megtalálható szinte minden közismert áruházban. A gyurma azonban nem tányérra való, és ezt mi is tudjuk. A baba nem eheti meg, de mégis van, hogy megkóstolja. Utána jön az aggódás, hogy ezek a bolti gyurmák mit tartalmazhatnak.
Mi kerüljön a tányérra?
Mivel a baba nem tudja, hogy mi ehető és mi nem, szinte mindent megkóstol. Miért ne tenné a gyurmával is. A házi gyurmák azonban segítenek abban, hogy a gyermekünk szabadon kísérletezhessen. Ha véletlenül egy tányérra kerül sem lesz tőle baja, mivel tudjuk, hogy mik az összetevői és nem teszünk bele szervezetre káros anyagot. Azért a megfigyelés fontos, és vigyázzunk rá, hogy inkább az ehető étel kerüljön a tányérra. Ehhez recepteket találsz a BLWbolt oldalán.
A gyurma formázása tányérral
Első körben, amikor a babának 8 hónapos kora körül adunk gyurmát, akkor ne várjunk tőle nagy alkotásokat. A babák ilyenkor inkább rombolnak, mintsem alkotnak. Te is megtapasztaltad már, amikor építettél neki egy szuper tornyot, ő pedig mókásan ellökte? A gyurma esetében is hasonló a helyzet. Első körben csak egyszerű nyomó mozdulatokat tesznek és ismerkednek az állagával. Mi leszünk ebben is azok, akik példát mutatnak. Kezdjétek egy egyszerű feladattal, ha már a nyomkodáson, széttépésen túl van.
Lapítsd ki a gyurmát, fogj egy kisebb méretű tányért, és szaggasd ki vele. Ezután mutasd meg a babádnak, hogy hogyan tekerheti fel, mint egy csigát. Később rakjatok rá szemet, szájat, orrot. Így még a szókincs bővítésében, tehát a beszéd fejlődésben is segítheted.
Gyurma recept
- 25 dkg liszt
- 2 evőkanál só
- 2 evőkanál olaj
- 1 kávéskanál citromsav
- 3 dl víz
A gyurma elkészítése
A hozzávalókat alaposan összekeverjük egy lábasban (én fél adagot szoktam készíteni, könnyebb vele dolgozni). A tűzhelyet a leglassabb fokozatra kapcsoljuk és folyamatos kevergetés mellett megfőzzük. Ez egyszerűnek hangzik, de nem az.
Semmiképp ne add fel, amikor csomósodni kezd! Igen, ragacsos és csomós lesz, nagyon nehéz keverni, és hozzá ragad a fakanálhoz. Kevergessük amíg egész massza nem lesz belőle. Rakjuk ki a konyhapultra és, ha már csak meleg, akkor gyúrjuk át. Ekkor tűnnek el a maradék csomók. És ekkor kapsz egy szuper gyúrható gyurmát! Teljes kiőrlésű, rétes liszt esetén több vizet igényelhet picivel. Általános fehérliszttel jó a recept.
Tedd egy tálba és színezd!
Amikor kirakod a konyhaasztalra hűlni, akkor teheted meg, hogy szétvágod annyi részre, amennyi színt szeretnél. A színezés ételfestékkel történhet, de lehet céklapor, karobpor, kurkuma is. Ezeknek azonban van egy csábító, vagy jellegzetes illata a falatozásra, így nem ajánlom. Tedd egy tálba a gyurmát és az ételfestéket apránként addig gyúrd bele és annyit, amíg el nem éred a kívánt színt.
Megeheti a gyurmát?
Kis mennyiség véletlen lenyelése általában nem okoz problémát, de fontos odafigyelni a gyerek, játék közbeni viselkedésére. Ha nagyobb mennyiséget nyelt le, vagy bármi szokatlant tapasztalsz, azonnal fordulj orvoshoz. Még így is jobb a helyzet ezekkel a gyurmákkal, mint a bolti összetevősekkel.
Gyermekeddel első közös sütés, kezdődhet akár egy dörmögő maci megsütésével is. Nem csak gyurmával lehet alkotni. A kreativitásnak van ehető formája is. Nálunk megtalálod ehhez a legcukibb formát a konyhai eszközök közt. Keresd a maci formát! :)
Jó alkotást kíván a BLWbolt csapata!