
Tanulótorony, montessori konyhai fellépő - mikortól vásároljunk a gyermeknek
Ritka az olyan eszköz ami annyi mindenben segít, fejleszt, mint a tanulótorony. Ismerheted még konyhai fellépőként vagy Montessori toronyként is. A lényeg, hogy egyszerűen sokoldalú. Sok kisgyermek örömmel használja a tanulótornyot. Az önbizalom, önállóság és az érzékszervi fejlődés is olyan terület, ami minden kisgyermek életében fontos szerepet tölt be, és amit ekkor tanul, azt felnőtt korában fogja kamatoztatni. Segít olyan korai tapasztalatokat szerezni, amelyek hosszú távon is hatással lehetnek a gyermek fejlődésére és későbbi sikerességére.
Ki találta fel a tanulótornyot?
A tanulótorony (learning tower) nem egy konkrét feltalálóhoz köthető, hanem a Montessori pedagógiából eredő koncepció, amelyet az 1900-as évek elején Maria Montessori olasz orvos és pedagógus alapelvei ihlettek.
A Montessori módszer egyik alapelve, hogy a gyermekeket önállóságra és aktív részvételre kell ösztönözni a mindennapi tevékenységek során. A tanulótorony ezt a filozófiát követi, hiszen lehetővé teszi, hogy a kisgyermekek biztonságosan elérjék a konyhapultot vagy a mosdót, és önállóan tevékenykedjenek.
Hogyan segíti a korai tanulás a felnőttkori sikert?
Az idegrendszer fejlődése ebben a korban kiemelkedő szerepet játszik. A gyermekek ekkor olyan tudást szerezhetnek, amelyek meghatározzák a tanuláshoz, problémamegoldáshoz és önállósághoz való hozzáállását. Minél hamarabb tanul meg valamit, annál nagyobb valószínűséggel lesz sikeres ezeken a területeken:
- Önállóság és kitartás: A tanulótorony lehetőséget ad arra, hogy a gyermek biztonságos módon részt vegyen a konyhai tevékenységekben, ezzel elősegítve önállóságát, például, ha hagyjuk, hogy maga tegyen meg dolgokat, mint a liszt beleöntése a tálba vagy zöldség megmosása. A magabiztossága is növekedni fog ezek által és nem rémül meg egy újabb feladattól.
- Problémamegoldás: Ha mi magunk megmutatjuk, hogy egy-egy problémát hogyan tud megoldani, akkor a folyamatot nézve, gyakorolva más tevékenységekben is megismeri majd a megoldási lehetőségeket.
- Koncentráció és figyelem: Amennyiben hagyjuk belemélyedni az egyes folyamatokba, úgy a hosszabb koncentráció megszokottá válik számára. Ez a mai gyermekeknek nagyon fontos, hiszen a későbbi tanuláshoz szükség van rá.
- Csapatmunka és együttműködés: Szinte minden állás egyik alapfeltétele, hogy ,,tudj csapatban dolgozni,,. Ezt az alapvető készséget kezdi elvenni a digitalizáció az által, hogy sokszor a gyermek egyedül végez az eszközökön külön féle játékos feladatokat. Ha már most megtanulja, hogy együtt is lehet egy ételt elkészíteni, és a közös munka eredménye egy finom étel, akkor könnyebben fog együttműködni különböző emberekkel.
Mikor érdemes beszerezni a tanulótornyot?
A legideálisabb időpont 12-18 hónapos kor között, amikor a gyermek már stabilan áll és jár, de még nehezen éri el a magasabb felületeket, például a konyhapultot.
A stabil állás a legfontosabb, így akár 10 hónapos baba is képes használni, de mindenképp figyeljünk az igényeire.
A gyermekek ekkor kíváncsiak a leginkább, így rendkívül ideális ebben a korban beszerezni. A tanulási készségük lenyűgöző, így könnyedén taníthatóak. Az önállóság is ekkor alakul ki, tehát a korai tanulótorony beszerzése igen indokolt.
Nem tud kiesni belőle?
Bár veszélyesnek tűnhet, de nem az. Ha nagyon pici gyermeknek szerzed be, pl. 10-12 hónapos, akkor érdemes extra biztonságos kivitelben megvásárolni. Az extra panel később könnyedén eltávolítható.
Nem növi ki a tanulótornyot, vagy nem lesz túl nagy még neki?
Nem. A Montessori torony állítható magasságú, így a gyermek növekedésével egy időben tudjuk állítani. Sőt, egyes típusok kis sámli résszel is rendelkeznek, így azt is külön tudják használni. pl. fogmosáshoz, virág locsoláshoz, állat gondozáshoz. Felnőtt korban pedig 100 kg-ig terhelhető, így akár élethosszig tartó darab lehet. Nagynak esetleg, akkor gondolható, ha a gyermek túl kis méretű vagy instabil. Ekkor viszont az extra panel jól jöhet, hiszen segít biztonságossá tenni a tornyot. Bár a tanulótorony biztonságos kialakítású, mindig szükséges a felnőtt felügyelet, különösen a kisebb gyermekek esetében.