Bevásárlólista! Hasznos eszközök a hozzátápláláshoz!
A babák nem tudnak bevásárolni és az első közös étkezésre felkészülni. Mi szülők viszont felkészülten indulhatunk neki a hozzátáplálásnak. Ahhoz, hogy ne maradjon ki semmi, írtam egy bevásárló listát amit érdemes minden olyan szülőnek elolvasni, akik a hozzátáplálás előtt állnak. A bevásárló listában sorban haladva minden étkezéshez szükséges tárgyat kielemzek különböző cikkekben. Itt viszont magáról a hozzátáplálásról és a bevásárlásról szeretnék írni.
Bevezető:
Mielőtt bárki kételkedne, hogy kellenek-e egyáltalán eszközök a hozzátápláláshoz, érdemes elolvasni ezt a cikket:
Asztal terítés - Baba hozzátápláláshoz
Felelősség? - Hogyan kezdjünk bele a hozzátáplálásba?
A hozzátáplálás sok szülőnek fejtörést okoz. Ennél a pontnál éreztem először első gyermekünknél, hogy a védőnőnk elengedte a kezünket. Kisebb utána olvasás után, itt tudtam meg, hogy igazából a gyermekünk étkezése teljesen egyéni döntés, hogy hogyan teszem és senki nem fogja ellenőrizni. Persze a státusz vizsgálatokon sok minden kiderül, de ha a gyermekemnek többségében cukros leveket és kekszet adok, senki nem fog szólni érte ha én ezt eltitkolom!
Igen, óriási felelősségünk van a hozzátáplálásban, nekünk, szülőknek!
Kinek higgyek? - Ki a tapasztaltabb? A nagyi vagy védőnő, esetleg orvos?
Ismerős az érzés amikor első gyermekedet várva (feltéve ha anyukaként olvasol) izgatottan kerested az információkat, hogy mi lesz jó a kisbabádnak amikor majd megszületik?
Nos, érdekes, de amikor a hozzátáplálásról van szó, már nem nyomnak az arcunkba megannyi reklám füzetet, hogy mi és miért jó a hozzátáplálásban ellentétben a kismamaság időszaka alatt.
Elkezdesz utána olvasni és egyre nagyobb a káosz.
Kismama és anyukás csoportok...Huhú, arról nem is tudom érdemes-e ide pötyögni. :D Amikor ilyen jellegű üzeneteket olvas az ember:
,, Ó jól van az, adjál neki mindent, nokedlit pörkölttel, csak daráld le és eheti is,,
,, Ne foglalkozz vele, amit esztek, azt egye a gyerek is, pl. mekis hamburgert,,
,, Én répával kezdtem és almával, 1 hét után kiköpte, lehet unja? Mit adjak neki?,,
,, Ez nem játék, a táblázat szerint kell haladni!,,
,, A táblázatokat régen találták ki, ma már semmi jelentősége,,
,, Ezzel kárt teszel a babádban, soha nem fog normálisan enni,,
Szerintem ha teheted, kizárólag szakmai csoportokba, közösségekbe lépj be, ahol a moderátor helyre teszi a karaktergyilkos anyukákat is. Ha a lelked melengetve van és profi szakemberektől kapsz támogatást, hidd el, akkor vagy jó helyen. Az előzőleg említett csoportokban nem fogsz választ kapni, főleg nem lelki békére lelni.
Mit válasszak? Püré vagy BLW?
Először is, a hozzátáplálásban el kell dönteni, hogy mit választunk. Magyarországon egyre népszerűbb a falatkás (BLW) hozzátáplálás. A pürés hozzátáplálás még most is hódít, de azért az anyukák többségét már felkeltette ez az ,,etetési,, módszer.
Hogyan döntheted el, hogy mit válassz babádnak?
Talán a következő cikkek tudnak ebben segíteni:
Mi a BLW?
Mégis miért választanánk a BLW féle hozzátáplálást?
A BLW etetés előnyei
Az eszközök viszont szinte nem térnek el egyik hozzátáplálási forma esetén sem. Mit értek eszközökön? A következőkben egy bevásárló listát láthatsz a hozzátápláláshoz, amely azért jött létre, hogy minden meg legyen a kezdéshez. Ha részletesebben szeretnél egyesével olvasni róluk, akkor csak kattints rájuk.
Bevásárló lista hozzátápláláshoz:
- etetőszék
- előke
- tányér
- tányéralátét
- pohár
- evőeszköz
Nem sok, igaz? Nem szükséges sok minden egy étkezéshez. Nekünk felnőtteknek is van saját tányérunk, saját evőeszközünk, illetve saját poharunk.
Esetleg még olyan is előfordulhat, hogy van saját etetőszékünk, hiszen ma már olyan etetőszéket is gyártanak, amely életünk végéig elkísérhet az étkezéseink során. Ezek átalakíthatóak székké, így az etetőszék nem marad örökké babás dolog, és nem kell gondolkozzunk, hogy hova tegyük.
A bevásárlás jó dolog.
Vásárláskor érdemes előre tervezni, készíteni egy bevásárló listát, figyelembe véve az alábbiakat:
- mire van szükségünk
- mennyi ideig van rá szükségünk
- akciók, kedvezmények
- egészségügyi szempontok
- kényelem
Mire van szükségünk
Ebben próbálok épp segíteni. A hozzátáplálásnak pár alapvető ,,felszerelése,, van, de ezen kívül még sok hasznos dolgot vásárolhatsz, ami segíthet téged. Pl. a tárolásban, utazásban, takarításban, tálalásban.
Mennyi ideig van rá szükségünk
Ebben is van választási lehetőségünk. Nyílván egy baba tányért nem fogunk felnőttként is használni. Mivel kopások, nyomok lesznek rajta, így elajándékozni sem igen fogjuk. Viszont ha már úgy gondoljuk, hogy esélyes, hogy a kukába kerül, akkor akár BIO műanyag vagy bambusz, de mindenképp környezettudatos választás mellett is dönthetünk!
Akciók, kedvezmények
Akciók és kedvezmények sokszor előfordulhatnak egy termék esetén. Érdemes minden esetben ezekre oda figyelni és akár kihasználni a csomagtermékeket.
Egészségügyi szempontok - Káros a babára?
BLW során pl. az etetőszék nem lehet dönthető, így erre is figyeljünk vásárláskor, hogy teljesen fölösleges egy több funkciós etetőszéket venni, ha nem is használjuk, ellenben egy minőségi fa etetőszéket, ami akár székké is alakítható később, érdemes beszerezni. Fontos még figyelni azt is, hogy a termékekhez tartoznak-e tanúsítványok, biztonsági előírások. Csak úgy forgalmazhatóak babáknak készült termékek ha azok bevizsgáltak. A BLW boltban csak olyan termékek forgalmazását vezettük be, amelyek rendelkeznek ezt tanusító dokumentumokkal.
Kényelem - vásárlás babával?
Manapság a bevásárláskor, ha kényelemről beszélünk, talán mindenkinek eszébe jut az online vásárlás. Az biztos, hogy sokkal kényelmesebb egy webshopból választanunk kisgyermekes anyukaként, mint egy üzletben nézelődni, ahol a kínálat sem nagy, és még sürget is az idő, hiszen vagy újra szoptatnunk kellene a picit, vagy sír utánunk, de bármi más sürgető oka is lehet annak, hogy feszülten válogatunk a termékek között, és esetleg rossz döntést hozunk. Otthonunkból, akár szoptatás közben is megtehetjük, hogy babánknak a legmegfelelőbb terméket kiválasztjuk.
Ne feledd! Te ismered leginkább a babádat! A döntésed ne engedd olyan emberek által befolyásolni, akik nem állandó megfigyelői a baba növekedésének, fejődésének.
Mindennapi felmerülő szakmai és egyéb kérdésekben választ találhatsz Óvári Anna által vezetett BLW-,,falatkás,, avagy darabos igény szerinti hozzátáplálás facebook csoportban, vagy a blw.hu oldalon.
Magyarországon Anna az, aki töretlen lelkesedéssel támogatja, népszerűsíti ezt a hozzátáplálási lehetőséget. Munkáját nagyra becsülöm!
Bármilyen hozzátáplálási forma mellett döntötök, csodás közös étkezéseket kívánok nektek!
A cikk humán írás, nem a mesterséges intelligencia ihlette.
BLW féle hozzátáplálás egy olyan étkezési forma, amely alkalmával a baba nem pépekkel kezdi a szilárd ételek fogyasztását, hanem megfelelő módon felkínált teljes értékű falatokkal.
A BLW során a babának falatka formában szolgálunk fel ételeket az étkezésekkor, lehetővé téve számára azt is, hogy saját maga döntse el, hogy mit eszik meg. Számos előnnyel jár a falatkás hozzátáplálás, amelyek hozzájárulhatnak a gyermek egészséges étkezési szokásainak kialakulásához.
Már írtam egy másik cikkben a lehetséges és valós hátrányokról, most az előnyeit emelem ki a BLW-nek.
Lássunk 8 + 2 előnyt, amely mindenképp arra ösztönöz, hogy BLW mellett döntsünk!
Fontosnak tartom, hogy egy olyan szuper gyümölcsről írjak nektek mint az alma!
Miért is?
Az alma az egyik leggyakrabban felmerülő téma a BLW-zős családokban.
Mikor, milyen formában adjuk?
El kell mondjam, hogy a cikk végére nem lesz ,,A,, vagy ,,B,, megoldás, mégis tudunk neked segíteni!
A kérdések özönlenek amikor a hozzátáplálás hamarosan aktuális lesz:
Milyen etetőszéket válasszak? Dönthető legyen? Párnázott? 4 hónapos kortól már szükségem van rá? Csak az IKEA etetőszék jó, mindenki azt veszi, vagy nem?
Milyen a jó etetőszék? Van erre jó válasz? Még megannyi kérdés, amelyekre próbálok választ adni.
A következőkben leírom mire érdemes figyelni etetőszék vásárlása előtt. Miért nem kell, hogy dönthető legyen a szék a BLW során és miért hasznos az egyszerűségre törekedni.
Az evőeszközök használatáról a szülők többsége úgy gondolja, hogy a gyermeke ráér majd valamikor használni, egyelőre a kiskanál a fontos. Nos, az, az igazság, hogy a babák többsége már a hozzátáplálás elején képes az evőeszközökkel ismerkedni és nagyon hamar használni is tudják. A példamutatás itt is nagy szerepet játszik. Láttál már használati útmutatót egy újonnan vásárolt evőeszköz csomagolásában? Nem véletlen, hogy nem. A babánknak mi magunk vagyunk a használati útmutatók. Ez rendben is van, de annyi a választék! Milyen a jó evőeszköz? Mivel egyen a baba? Most kiderül!
Fulladás vagy öklendezés. Igazából mind a 2 mumus a szülőknek, mert sok esetben nem tudnak különbséget tenni közte. A fulladás igen ritka a BLW-ben, de az öklendezés ezzel szemben nem. Viszont nagyon hasznos! Egy dolgot viszont már most leszögezek. A BLW nem jár több fulladásos esettel a pürés etetéssel összehasonlítva!
A szülők többsége nyugodtan kezdi el gyermekének adni az ételeket, mert magabiztossá teszi őket, hogy a püréket könnyen nyeli le a baba. Ne felejtsük el, hogy a kb. kettő hónap pürés etetés után mindenképp átállnak a babák falatok fogyasztására, ha a szülő is veszi hozzá a bátorságot. Amennyiben a falatkás(BLW) hozzátáplálás mellett döntünk a kezdetektől, akkor a gyermek már az elején megszokja az állagokat és sok előnnyel jár számára ez hozzátáplálási forma. Erről itt írtam bővebben.
A falatkás hozzátáplálás (BLW) melletti döntést rengeteg szülő meghozta már. A hozzátáplálás kezdetén, mégis sok szülő fel teszi magának a kérdést, hogy ,,Miért választanám a BLW hozzátáplálási formát? A következőkben, ebben segítek. Biztos vagyok benne, hogy a döntésünket sokan szeretnék befolyásolni, orvosok, védőnők, nagymamák, barátok, de a végső szót, mi mondjuk ki!
A BLW (Baby Lead Weaning) egyfajta hozzátáplálási forma, mely egyre elterjedtebb Magyarországon is. A rövidítés angolról magyarra fordítva körülbelül ezt jelenti: baba által vezetett elválasztás.
Lényegesnek tartom ebben azt a részt, hogy ,,baba által vezetett,,. Valóban ő irányít (vezet) az elé rakott étel elfogyasztása során. Ez által pozitív élmény lesz neki a táplálkozás.
A folyadékpótlás minden korban fontos. Amikor a gyermekek elérnek abba korba, amikor már kevés anyatejet/tápszert fogyasztanak, akkor elgondolkoznak a szülők, hogy ,,Miből igyon a baba?,,.
Érdemes elolvasni a cikket, mert egy kicsit a logopédusok oldaláról is megközelítjük a kérdést.
Tényleg káros a kemény itatófejjel rendelkező csőrös pohár? Gondot okoz a baba beszédfejlődésében a szívószálas pohár? Marketing az egész, vagy van haszna a baba poharaknak?
Kezdjük el körbejárni a témát és olvass a baba pohárról fontos információkat a következőkben!
,,A BLW lusta anyáknak való!,, Ó mennyiszer hallottam már ezt! És igaz? NEM!
A BLW időigényes és rengeteg takarítással jár, nem beszélve a türelemről! Egyáltalán nem lehet mellette lustának lenni. Többek között a hátrányainál ezt is megemlítettem egyik cikkemben!
Takarítani nem bonyolult, de amikor egy cuki maszatos képű kis emberke igyekszik a már feltörölt földet, asztalt újra összekenni és hátráltatni a ,,lelkes,, takarításod közben, annyira nem természetes a mosolyod. Főleg akár napi 5 alkalommal! A következőkben szeretnék segíteni pár praktikus tanáccsal, hogy megkönnyítsem a takarítást. Ne adjátok fel! Ez az időszak nem hosszú, és egyre könnyebb lesz!