Előke, a hozzátáplálás egyik alap darabja!
Az előkét már elég régóta ismerik az anyukák. Nem kérdés a szülőkben, hogy amikor a hozzátáplálás indul, addigra be kell szerezniük párat. Sokon úgy gondolják, hogy egy előke biztosíték lesz arra, hogy a baba ne legyen maszatos, de ezt felejtsük el! Minden baba maszatos lesz, akár hogyan is történik a hozzátáplálás. A falatkás, BLW hozzátáplálásról azért már elég sok szülőnek van tapasztalata, és bizony ebben a hozzátáplálási formában igen csak maszatos tud lenni a csemeténk. Azért ettől függetlenül nagyon sokan még így is hatásosnak gondolják, mert legalább a leeső falatok egy része azon landol. Ez így is van, sőt, segít abban, hogy a baba ne érezze magát kellemetlenül a nedves elázott ruhában.
Milyen babaelőkét válasszunk?
Sokféle képpen megválogathatjuk igény szerint. Mivel nem túl nagy összeg, ezért sokan több félét beszereznek. Nézzük is, hogy milyenek léteznek.
Anyag
Szinte minden baba étkezéssel kapcsolatos termék több féle anyagból készülhet. Ez az előkével sincs másképp. Létezik szilikon, környezettudatos megoldás, amelynek nem csak a bolygónk védelme miatt van haszna, hanem pl. vízálló s könnyen tisztítható. Ugyan akkor létezik a hagyományos textil előke, amelyek általában inkább csak egy plusz ruhadarabnak tűnnek, melyeket mindenképp ki kell mosni, hogy a következő étkezésnél használni tudjuk. Ettől függetlenül ebben is gyártanak vízállót, ami egy belsejébe belevarrt vízzáró, vízálló réteget tartalmaz, ezzel megakadályozva, hogy a baba elázzon a nedvesebb ételektől, mint pl. a leves.
Forma
Léteznek nem kimondottan hagyományos kinézetű előkék is, mint pl. maci vagy épp nyuszi füllel rendelkezőek. Nagyon aranyosak és sokszor az előkét letépő gyermekkel is meg lehet szerettetni. Az elegáns babáknak is gyártanak pl. nyakkendő mintázattal rendelkező előkét, amelytől egy egyszerű ruha is hirtelen elegáns lesz.
Dizájn
Az előke részben öltözteti is a babát. A szülők ha elmennek vendégségbe, gyakran választanak egy különlegesebb előkét gyermeküknek, hogy még csinosabb legyen. Rengeteg szín, forma és anyag választási lehetősége teszi lehetővé, hogy igazán babádhoz illő előke legyen rajta.
Típus
Egyre több anyuka dönt az egyszerű hagyományos előkével szemben, a kabát szerű hosszú ujjú előke mellett. Úgy képzeljük el mint egy kabát, csak fordítva adjuk a gyermekre és hátul kötjük össze a hátán. Könnyed, vékony anyagból gyártják le amely a gyermeknek akár nyáron is elviselhető. A baba nem figyeli, hogy az alkarja bele ér-e az előtte szétkent joghurtba. Igen is bele könyököl. Ekkor jól jön egy ilyen előke, hiszen a baba fején és kézfején kívül más nincs szabadon.
Egy hátránya tud lenni, hogy ezt is gyakran kell mosni, akár mosógépben is, de ha nem tesszük, akkor szagot áraszt magából. Ha nem szeretnénk minden nap új mosást indítani akkor érdemes egy folttisztítós vagy áztatós vízbe áztatni. Anyagát tekintve ebből is létezik vízálló, de minimum vízlepergető.
Mivel gyakran kell tisztítani, így érdemes többet is beszerezni ezekből az előkékből.
Extra
Nagyon gyakori, hogy most már rendelkeznek egy ,,morzsafelfogó,, zsebbel az előkék. Főleg a szilikon anyagúnál van ennek haszna, mert az anyagából eredendően kinyílt állapotban van a zseb és valóban bele esik a falatok egy része és nem mellé. A hosszú ujjú előkék mellé érdemes beszerezni, mert ebből nincs szükségünk sokra, hiszen egy mosogatás után azonnal használható. Sőt, sok esetben a gyártók lehetőséget is adnak, hogy mosogatógépben is mosható legyen.
Biztonság
Kiemelten fontosnak tartom megjegyezni, hogy léteznek olyan előkék is, amelyek nem túl biztonságosak. A BLW-ben a szülők egy része, tart a fulladásos esetektől egy-egy félre nyelt étel miatt, ezért nem is használják a biztonsági övet. Természetesen az etetőszékek közül viszont olyanokat használnak, amelyek megfelelőek tudnak lenni öv nélkül is, és tálca vagy korlát szerű van a gyermek előtt. A kimászás ellen pedig maga a szülő vállalja a felelősséget, hogy figyeli gyermekét.
Az előkékből csak akkor vásároljunk olyan fajtát, amely kapcsolódik az etetőszékhez is, ha vállaljuk a felelősséget ezért is, hogy egy fulladás esetén ki tudjuk venni a gyereket az etetőszékből, és nem az előke madzagjával kínlódunk, ami a székhez van kötve, mely által a gyerek is oda van rögzítve. Nagyon jó dolog, hogy a tálcát és az egész gyereket szinte megvédi a maszattól, az előke, de nem ajánlom egyáltalán, hogy oda rögzítsük a székhez is. Egy ijedt helyzetben az ember előfordulhat, hogy azt se tudja hirtelen, miért nem tudja kikapni a gyerekét a székből. Rengeteg idő tud ezzel elmenni, ami egy ilyen esetben nagyobb bajt tud okozni.
Az elsősegélynyújtás fontos! Ha nem tudjuk hogyan kell ezt megtenünk, akkor adok pár tippet ezekben a cikkekben:
Itt az elsősegyélynyújtáshoz adok letölthető anyagot
Itt a fulladás és a BLW közti kapcsolatról írok
Mindennapi felmerülő szakmai és egyéb kérdésekben választ találhatsz Óvári Anna által vezetett BLW-,,falatkás,, avagy darabos igény szerinti hozzátáplálás facebook csoportban, vagy a blw.hu oldalon.
Magyarországon Anna az, aki töretlen lelkesedéssel támogatja, népszerűsíti ezt a hozzátáplálási lehetőséget. Munkáját nagyra becsülöm!
Bármilyen hozzátáplálási forma mellett döntötök, csodás közös étkezéseket kívánok nektek!
A cikk humán írás, nem a mesterséges intelligencia ihlette.
,,A weboldalon megjelenő képek a Canva által lettek megjelenítve,,
Fontosnak tartom, hogy egy olyan szuper gyümölcsről írjak nektek mint az alma!
Miért is?
Az alma az egyik leggyakrabban felmerülő téma a BLW-zős családokban.
Mikor, milyen formában adjuk?
El kell mondjam, hogy a cikk végére nem lesz ,,A,, vagy ,,B,, megoldás, mégis tudunk neked segíteni!
BLW féle hozzátáplálás egy olyan étkezési forma, amely alkalmával a baba nem pépekkel kezdi a szilárd ételek fogyasztását, hanem megfelelő módon felkínált teljes értékű falatokkal.
A BLW során a babának falatka formában szolgálunk fel ételeket az étkezésekkor, lehetővé téve számára azt is, hogy saját maga döntse el, hogy mit eszik meg. Számos előnnyel jár a falatkás hozzátáplálás, amelyek hozzájárulhatnak a gyermek egészséges étkezési szokásainak kialakulásához.
Már írtam egy másik cikkben a lehetséges és valós hátrányokról, most az előnyeit emelem ki a BLW-nek.
Lássunk 8 + 2 előnyt, amely mindenképp arra ösztönöz, hogy BLW mellett döntsünk!
A kérdések özönlenek amikor a hozzátáplálás hamarosan aktuális lesz:
Milyen etetőszéket válasszak? Dönthető legyen? Párnázott? 4 hónapos kortól már szükségem van rá? Csak az IKEA etetőszék jó, mindenki azt veszi, vagy nem?
Milyen a jó etetőszék? Van erre jó válasz? Még megannyi kérdés, amelyekre próbálok választ adni.
A következőkben leírom mire érdemes figyelni etetőszék vásárlása előtt. Miért nem kell, hogy dönthető legyen a szék a BLW során és miért hasznos az egyszerűségre törekedni.
Fulladás vagy öklendezés. Igazából mind a 2 mumus a szülőknek, mert sok esetben nem tudnak különbséget tenni közte. A fulladás igen ritka a BLW-ben, de az öklendezés ezzel szemben nem. Viszont nagyon hasznos! Egy dolgot viszont már most leszögezek. A BLW nem jár több fulladásos esettel a pürés etetéssel összehasonlítva!
A szülők többsége nyugodtan kezdi el gyermekének adni az ételeket, mert magabiztossá teszi őket, hogy a püréket könnyen nyeli le a baba. Ne felejtsük el, hogy a kb. kettő hónap pürés etetés után mindenképp átállnak a babák falatok fogyasztására, ha a szülő is veszi hozzá a bátorságot. Amennyiben a falatkás(BLW) hozzátáplálás mellett döntünk a kezdetektől, akkor a gyermek már az elején megszokja az állagokat és sok előnnyel jár számára ez hozzátáplálási forma. Erről itt írtam bővebben.
A BLW (Baby Lead Weaning) egyfajta hozzátáplálási forma, mely egyre elterjedtebb Magyarországon is. A rövidítés angolról magyarra fordítva körülbelül ezt jelenti: baba által vezetett elválasztás.
Lényegesnek tartom ebben azt a részt, hogy ,,baba által vezetett,,. Valóban ő irányít (vezet) az elé rakott étel elfogyasztása során. Ez által pozitív élmény lesz neki a táplálkozás.
A folyadékpótlás minden korban fontos. Amikor a gyermekek elérnek abba korba, amikor már kevés anyatejet/tápszert fogyasztanak, akkor elgondolkoznak a szülők, hogy ,,Miből igyon a baba?,,.
Érdemes elolvasni a cikket, mert egy kicsit a logopédusok oldaláról is megközelítjük a kérdést.
Tényleg káros a kemény itatófejjel rendelkező csőrös pohár? Gondot okoz a baba beszédfejlődésében a szívószálas pohár? Marketing az egész, vagy van haszna a baba poharaknak?
Kezdjük el körbejárni a témát és olvass a baba pohárról fontos információkat a következőkben!
Vannak termékek amiket létrehoznak a gyártók és néha úgy érezzük, az hasznos lehet számunkra, de később rájövünk, hogy nem az. Találkozunk tényleg haszontalan dolgokkal is, de olyannal is, amit megvásároltunk, de végül rájöttünk, hogy azt mi nem tudjuk használni viszont más igen. Mi legyen vele? Jó esetben el tudjuk ajándékozni. Ugyan akkor, dönthetünk kreatívan, hogy az adott terméket másra használjuk fel, mint amire létre jött valójában.
Létezik pár olyan eszköz, amit a pürével etetett babák részére hoztak létre. Ezeket a falatkás hozzátáplálásban is fel tudjuk használni, amennyiben jónak látjuk. Most mutatok nektek négy db ilyen terméket, amit újragondolva, a BLW során is felhasználhatunk.
Korábbi cikkemben írtam a fulladás vagy öklendezés közti különbségről. Ott inkább az elsősegély részére tettem a hangsúlyt, illetve az öklendező reflexről írtam bőbben. Ebben a cikkben viszont szeretnék tippeket is adni a fulladás megelőzéséhez és szeretném azok figyelmét felhívni akik tévesen azt gondolják, hogy a BLW, falatkás hozzátáplálás során gyakrabban fordulhat elő fulladás. Talán védőnőtől, de akár gyermekorvostól is hallhattál erről. Sajnos ez inkább köztudatba belépett tévhit és én szeretném, ha többen is megismernék, hogy mi az igazság ezzel kapcsolatban.
Miből egyen a baba?
A hozzátápláláshoz szükséges termékek avagy a bevásárlólista következő pontja a tányér választás. A szükséges dolgokat és a teljes bevásárló listát itt nézheted meg.
A tányérról most nem csak mint szükséges eszközről, fogok írni, hanem megemlítem az anyag minőségének fontosságát is. Ismerkedjetek meg részletesebben vele, hogy mi alapján érdemes választani! Még a környezettudatos szülők is tudnak babájuknak megfelelő tányért vásárolni.