A cukor, babával és kisgyermekkel ünnepekkor
A gyermeked már nem baba, és azon tűnődsz, hogyan kezeld az Ünnepi cukor áradatot? Lehet, hogy ez az első alkalom, hogy édességet kaphatna? És ez nem csak édesség, hanem BŐSÉGES cukorka?
Bár nincs olyan édesség, amelyet egészséges ételnek tartok, úgy gondolom, hogy helye van a kicsi étrendjében – legalábbis évente pár alkalommal. A kultúránkban szerepel az, hogy bizonyos ételek elkészítése az ünnepek része. Gondoljunk csak bele a farsangi fánkba vagy a karácsonyi töltött káposztába. És bár igen, ez bizonyosan néha túlzó lehet, ez is hozzátartozik az emberi léthez! Fontos, hogy gyermekeink kiskoruktól kezdve megtanulják, hogyan kell megfelelően kezelni az édességeket és a finomságokat, de mégis megfelelően tudjanak állni a hagyományos dolgokhoz is.
Milyen hatással van a babák, gyermekek egészségére az ünnepi cukor?
A nagy mennyiségű cukor hirtelen megemeli a vércukorszintet, ami energikus érzést ad ugyan, de utána hirtelen visszazuhan és fáradtságot, ingerlékenységet, hangulatingadozást okozhat. A gyomorfájás és hasmenés sem ritka a nagy mennyiségű édességek után.
A fáradság következtében nehezebben megy a fókuszálás és a figyelem fenntartása.
Édesség fogyasztására javasolt mennyiségek koronként:
12 hónapos és fiatalabb
Nincs cukorka-csoki. Fogalmuk sincs arról, mi hiányzik nekik, és bár megpróbálhatnak megmarkolni valamit az édességek közül, valójában nem tudják, mi az, legtöbbször a csomag csörgése és a színek érdeklik. Az étkezések iránti pozitív hozzáállás a terítésen is múlik, pl. evőeszköz, baba tányér, baba pohár, előke, stb. és ezek használata leginkább az etetőszékben történik. Ha a gyermeket hozzá szoktatjuk, hogy csak az étkezőben, konyhában ehet, akkor átterelhető az édességek fogyasztása is ide, ugyan akkor célszerű úgy terelni, hogy azt ne kapja meg. A csomagolással lehet neki hátat fordítva is csörögni, mely után valami ritka vagy még nem kapott egészséges alternatívát tálalunk fel.
12-24 hónap
Próbáld meg elkerülni az édességet. Ha van egy idősebb testvérük, vagy más gyerekek közelében vannak, akkor nehezebb elkerülni. Azt akarják majd, amit a nagytesó. Ha nincs más lehetőség, akkor a korlátozás javasolt:
- 1-2 darab
- sima csokoládé legyen (adalékanyag mentes étcsokoládé)
Figyelni kell a fulladásveszélyre, többek között:
- kemény cukorkákra (beleértve a puha vagy gumicukrokat is)
- bármire, ami igazán rágós (mint például rágó vagy gumicukor, karamell)
Azt javaslom, hogy ragaszkodj a nem élelmiszer jellegű ajándékokhoz, például matricákhoz vagy kis játékokhoz pl. rágóka.
2 éves kortól
Továbbra is kerüld az édességet, amely fulladásveszélyt jelenthet, amíg el nem éri a gyermek az 5 éves kort.
Bölcsis/óvodai bulikra érdemes olyan finomságokat vinni, amelyekben nincs hozzáadott cukor, hogy segítsenek egyensúlyozni a más jellegű édességeket. Néhány ötlet:
Mandarin és áfonya színes muffin papírban tálalva.
Hogyan érdemes kezelni az édesség helyzetet miután összegyűlt egy nagyobb mennyiség?
Valószínűleg rengeteg édességet kapnak így is-úgy is. Ha aggódsz amiatt, hogy hogyan fogod beosztani, a következőt javaslom:
Ünnepekkor:
2-3 évesen célszerű néhány darabra korlátozni, és ennél többet nem engedni. Mondd meg nekik, hogy ennyit kapnak, mert a túl sok édességtől megfájdulhat a hasuk, és nem akarod, hogy rosszul érezzék magukat. Ennyi idős gyermekeknél a határozottság még beválhat. A figyelemelterelés vagy más édesség, pl. gyümölcs felajánlása is segíthet extra tálalással egybekötve.
4-6 éves korig: Azt javaslom, hogy engedjétek meg nekik, hogy annyit egyenek, amennyit szeretnének ünnepekkor. Tálalj laktató ételeket ebédre és vacsorára, hogy segítsen kiegyensúlyozni a vércukorszintet, és így lehetőségük nyílik teljes értékű táplálékkal is feltölteni a pocakjukat. Emlékeztesd őket, hogy saját maguk is érzik már, hogy mikor elég, és annál többet ne akarjanak fogyasztani. Ha olyan jellegű az édesség, akár be is építhetitek egy ételbe, amit közösen el tudtok készíteni tanulótoronnyal. Az édességek meghagyására ezzel is ösztönözhetőek, hogy megígéred neki, amint lehetőséged van rá, közösen felhasználjátok a konyhában. A testvérek akár testvér tanulótoronyban is segíthetnek, ezzel biztosítva a egyenlőséget.
Ünnep után:
Ha 3 éves vagy fiatalabb a gyermek, akkor a kamra legfelső polcára illő ez az elemózsia, jól eldugott helyre. Ne legyen lelkiismeret furdalásod, ha az édességek apránként a te pocakodban landolnak.
Ha véletlenül rákérdeznek, elmondhatod nekik, hogy eltűnt a tegnapi helyükről. Mint írtam, ennyi idősen még könnyen terelhetőek más irányba. A legtöbb esetben, ha nincs látótávolságon belül, akkor az eszébe sem jut.
4-6 évesek: ha becsapod őket a bizalom megrendülhet. Inkább adj nekik egy lehetőséget több napon keresztül (kiválaszthatod, hogy mikor – lehet vacsora után, lehet délután, bármelyiket választod), hogy annyit egyenek, amennyit csak akarnak. Igen, valószínűleg többet esznek, mint amennyit szeretnél, hogy egyenek, de ez lehetőséget ad nekik, hogy megtanulják, hogyan érzik magukat, amikor túl sok édességet esznek. És ez egy fontos lecke az életben!
Néhány nap múlva, ha még mindig jelentős mennyiségű édesség maradt, azt javaslom, hogy mutasd meg, hogyan jótékonykodhatnak olyan emberek felé, akiknek szükségük van rá, és a maradékot adományozzák egy szervezetnek(szeretetszolgálatok), amely édességcsomagot küld rászoruló családoknak, pl. mikuláscsomag formájában. A jótékonykodásra ösztönzés előtt érdemes átbeszélni, hogy milyen nélkülöző velük egykorú gyermekekről van szó, akiknek nemhogy édesség, de az alapvető meleg étel sem kerül minden nap az asztalukra.
GYIK
Csak egy darabot engedjek nekik naponta?
Meg lehet próbálni. Ha elégedettek egy darabbal, és nem hisztiznek, hogy többet akarnak, akkor ez teljesen rendben van. De ha úgy látod, hogy VALÓBAN több édességért könyörögnek, akkor azt a megközelítést javaslom, amiről fentebb beszéltem, és megengedni nekik, hogy maguk döntsék el, mennyit esznek. Ez fontos ahhoz, hogy egészséges kapcsolatot alakítsunk ki az ételekkel, és megtanuljuk, hogyan hallgassunk belső jelzéseikre, hogy elmondhassuk nekik legközelebb, hogy mennyi az elég a legutóbbi élményeik alapján. Illetve itt is a közösen készült étel elfogyasztása saját tányéron, szépen elrendezve, saját evőeszköz használata mellett segíthet csökkenteni az extra cukor bevitelt.
Ha édességet kellene választanod egy kisgyermeknek vagy óvodásnak, mi lenne az?
A legjobb a magas zsírtartalmú csokoládék és gyümölcs zselék, de mókás kinézetű sós snackek is vannak bőven amik alacsony sótartalmúak. A lényeg, hogy leginkább adalékmentes édességeket válasszunk. Ezenkívül ne jelentsen fulladásveszélyt, mint sok más cukorka.