Honnan ered a pürés hozzátáplálás? Miért ellenzik ma néhányan a BLW, falatkás hozzátáplálási formát?
A csecsemők etetése különböző módon történt az évek során. A pürés táplálás csak egy idő után kezdett népszerű lenni, leginkább akkor, amikor a gyártása is elkezdődött konzerv formájában. A hozzátáplálási mód ekkortól egyértelművé kezdett válni, és a pürés táplálást találták a legjobbnak. De ez valóban így van?
Tartalom:
- Ki találta ki a pürés hozzátáplálást és miért?
- Ki gyártott először bébiételt?
- Miért döntenek ma sokan a BLW módszer, tehát a falatkás hozzátáplálás mellett?
- Akkor miért ellenzik a mai napon is még bizonyos orvosok, védőnők, és szülők, nagyszülők (rokonok)?
- Létezik olyan baba akinek a BLW módszer nem javasolt?
Ki találta ki a pürés hozzátáplálást és miért?
A feltalálóját nem lehet tudni, hogy ki volt, azonban azt igen, hogy hol gyártottak először bébiételt és milyen cég. Mint sok minden más is, Amerikában terjedt el először a bébiételek gyártása. Magyarországon jóval később gyártották.
Ki gyártott először bébiételeket?
A pürés baba konzerveket egy amerikai cég a Gerber Products Company gyártotta először.
A cég tulajdonosai egy házaspár volt. 1927-ben konzerveket gyártottak, majd 1928-ban a feleség, Dorothy javaslatára kezdték el gyártani a bébiételeket, mondván, hogy a pürés ételek előállítása nehéz feladat az otthoni körülmények között.
Magyarországon az állami tulajdonú Élelmiszeripari Vállalat több mint 30 év után, 1960-as években kezdte el először gyártani a bébiételeket. Majd később, 1994-ben a Nestlé is belépett a magyar piacra és népszerűsítette a bébiételeket a Magyar állammal kézen fogva. A társadalmi változások, mint pl. a nők munkaerőpiacra lépése növelte a vásárlások mennyiségét, hiszen 1-2 hónappal szülés után újra munkába álltak.
Miért döntenek ma sokan a BLW módszer, tehát a falatkás hozzátáplálás mellett?
Az előnyei, ami egyre inkább közismert, igen csak valós okok (itt megtekintheted), ám az egyszerűségben, természetességben is rejlik némi döntőerő.
A BLW hozzátáplálási forma olyan természetes dolog, hiszen arról szól mint évtizedekkel korábban, miszerint figyeljük a gyermekünket, észrevesszük a jelekből, hogy képes a szilárd ételek fogyasztására, oda ültetjük az asztalhoz és étkezik velünk. Ugye milyen egyszerűen hangzik?
Akkor miért ellenzik a mai napon is még bizonyos orvosok, védőnők, és szülők, nagyszülők (rokonok)?
Több oka lehet, ezeket most felsorolom:
- Kevésbé ismert:
Sajnos még napjainkban is tanítanak a hozzátáplálásról kizárólagosan pürés táplálás formájában. Az idősebb generáció a tanszékeken, a régi tananyagot használva adja le óráit, melyet jó esetben a tanuló ugyan elfogad, de mellé képzi magát az éppen aktuális nemzetközi és világszintű ajánlásokból.
- Félelem a változástól:
Angol mozaikszó alapján kezd terjedni, mely a nagyszülőknek ellenszenves lehet, idősebb szakembereknek pedig a megszokott hagyományoktól eltérő.
Biztosan ismerjük azt, amikor a nagyszülők egy része, olyan beállítottságú, hogy ragaszkodik a hagyományokhoz, anyákról lányaikra szálló örökségekhez, szóbeszédekhez. A modern ember könnyen fogadja a változást, de viszonylag kevés a modern nagyszülő és a szakember is. Az idősebb szakemberek, akik egyértelmű állásfoglalást kaptak a Magyar kormánytól régen, hogy a pürés bébiételeket népszerűsítsék, nehezen engedik el ezt az elvet, mert bevett szokás lett. Az új dolgok bizonyos emberekben félelmet és bizonytalanságot hoznak létre.
Az idősebb szakemberek esetén nehezebb lehet az együttműködés, de ne felejtsük el, hogy mi szülők felelünk a gyermekünkért, és a szakemberek javaslatot tehetnek a gyermekünk táplálása területén. Mi ismerjük a gyermekünket és mi tudjuk, hogy mi a legjobb neki! Amennyiben a szülő kellő figyelmet tud babája jelzéseire fordítani, úgy képes felmérni a valós szükségleteit.
- Biztonság:
Sok felnőttnek biztonságosabbnak tűnik a pürés táplálás, mert nagyobb esélyt lát arra, hogy 1-2 hónap elteltével olyan tapasztalt lesz a baba, hogy könnyen átáll a darabos ételekre. Azonban sajnos sok az olyan tapasztalat, amely szerint a babák egy része, nehezen viseli az átállást és ragaszkodik a pürés állaghoz. A darabos ételek fogyasztása gyakrabban válthat ki öklendezést, amely a fuldoklással összekeverve ijedséget okozhat. Ne dőljünk be annak, hogy a BLW-ben gyakoribb a fulladásos esetek száma a pürés táplálással ellentétben. Erről bővebben itt írtam, de röviden leírva nincs rá bizonyíték!
- Vitamin és ásványi anyagszükséglet:
Talán ezt is nevezhetnénk félelemnek, de valamilyen szinten jogos. Mikor először hallottam kételkedést védőnő részéről az egyik ok az volt, hogy a magyarországi táplálkozás, olyan alacsony szinten van még a jólétben élők körében is, hogy inkább adjanak tápláló vitamindús pürét a babának, fejlődő szervezetnek, mint az egészségtelen ételeket. Ha belegondolunk kevés olyan család van ma Magyarországon, akik egészségesen étkeznek. Ez meglátszik az emberek súlyán is, nem hiába vezet az országunk Európában a legelhízottabb országok között. Ám ezen a helyzeten itt az idő javítani, akár kezdetnek a BLW módszerrel. A szülők egy része nyitott az étkezési szokásaik megváltoztatására, ami igen jó hír. Azonban ne felejtsük el, hogy egy fejlődő szervezetnek és egy felnőttnek is más a vitamin és ásványi anyag szükséglete. Ami azt jelenti, hogy a baba eheti ugyan azt, mint mi, de a mennyiség az ő esetükben különbözhet. Például a tejtermékek esetében sokszor javasolják a zsírszegény készítményeket felnőtteknek, mint egészséges alternatíva, ám a babáknak jót tesz a zsírosabb tejföl és a jó zsírokban gazdag étkezés, mivel fejődésükben kulcsfontosságúak a zsírok.
A fentiek alapján jól látszik, hogy sok esetben információhiány és szokások miatt ellenzik a BLW módszert, azonban egyértelmű mégis, hogy az alapvető szabályok betartásával a BLW hozzátáplálási módszer biztonságos és egészséges az egész család számára.
Létezik olyan baba akinek a BLW módszer nem javasolt?
Igen, létezhet! Nem csak baba, hanem szülő is. Sokkal fontosabb, hogy a gyermekkel egy kiegyensúlyozott, egészséges, közös táplálkozást folytassunk, mint az, hogy milyen formában tesszük. Ha már van gyermeked, akkor biztosan eljutottál a legnépszerűbb vitatémához a szülők környezetében amely nem más mint az ,,anyatej vs tápszer,, ezt körülbelül hasonlíthatjuk ahhoz. A szülők egy része a pürét mondja, mint egyetlen jól bevált lehetőség, a másik része pedig a falatkás hozzátáplálást.
Orvosi szemszögből nézve a BLW nem javasolt olyan csecsemőknél, akiknél fennáll a dysphagia (nyelési nehézség) kockázata, például olyan csecsemőknél, akiknek szájpadhasadéka vagy nyelvkötődése van, neurológiai rendellenességük van, hipotónia (alacsony izomtónus) és orális hipotónia vagy genetikai rendellenesség. A látássérült gyermekek esetében is megfontolandó, ám nem kizáró ok, de bizonyos dolgokat a körülményekhez szükséges igazítani.
Elmondható, hogy minden egészséges gyermek képes a BLW féle hozzátáplálásra, ám a szorongások, anyukától átvett feszültségek nem tesznek jót semmilyen cselekvés közben a babának, tehát az étkezés közben sem. A legfontosabb, hogy ne stresszeljünk, hogy miből, mennyit, hogyan eszik a baba, hanem bízzunk benne, és ha normálisnak mondhatóan fejlődik, a baba boldog, akkor higgyünk benne, hogy minden rendben.
Arról, hogy a rokonok és barátok negatív megjegyzéseire hogyan reagálhatunk itt írtam bővebben:
BLW-vel kapcsolatos negatív visszajelzések - Mit kezdjek velük?
Mindennapi felmerülő szakmai és egyéb kérdésekben választ találhatsz Óvári Anna által vezetett BLW-,,falatkás,, avagy darabos igény szerinti hozzátáplálás facebook csoportban, vagy a blw.hu oldalon.
Magyarországon Anna az, aki töretlen lelkesedéssel támogatja, népszerűsíti ezt a hozzátáplálási lehetőséget. Munkáját nagyra becsülöm!
Bármilyen hozzátáplálási forma mellett döntötök, csodás közös étkezéseket kívánok nektek!
A cikk humán írás, nem a mesterséges intelligencia ihlette.
Ebben a cikkben arról olvashattok érdemes-e a porcelán tányér, feles pohár és a desszertes villa helyett, baba étkészletet beszerezni. Ha úgy gondolod, hogy neked a fenti eszközök abszolút nyerőek és eszedben sincs a gyereknek baba tányért venni a hozzátápláláshoz, akkor érdemes elolvasnod a cikket. A tudományos kutatások ma már sokban megkönnyítik a döntéshozatalunkat. Sőt, sok esetben, mint itt is, talán érezzük legbelül, hogy ez valóban így van, ahogy a kutatók leírták.
BLW féle hozzátáplálás egy olyan étkezési forma, amely alkalmával a baba nem pépekkel kezdi a szilárd ételek fogyasztását, hanem megfelelő módon felkínált teljes értékű falatokkal.
A BLW során a babának falatka formában szolgálunk fel ételeket az étkezésekkor, lehetővé téve számára azt is, hogy saját maga döntse el, hogy mit eszik meg. Számos előnnyel jár a falatkás hozzátáplálás, amelyek hozzájárulhatnak a gyermek egészséges étkezési szokásainak kialakulásához.
Már írtam egy másik cikkben a lehetséges és valós hátrányokról, most az előnyeit emelem ki a BLW-nek.
Lássunk 8 + 2 előnyt, amely mindenképp arra ösztönöz, hogy BLW mellett döntsünk!
Az evőeszközök használatáról a szülők többsége úgy gondolja, hogy a gyermeke ráér majd valamikor használni, egyelőre a kiskanál a fontos. Nos, az, az igazság, hogy a babák többsége már a hozzátáplálás elején képes az evőeszközökkel ismerkedni és nagyon hamar használni is tudják. A példamutatás itt is nagy szerepet játszik. Láttál már használati útmutatót egy újonnan vásárolt evőeszköz csomagolásában? Nem véletlen, hogy nem. A babánknak mi magunk vagyunk a használati útmutatók. Ez rendben is van, de annyi a választék! Milyen a jó evőeszköz? Mivel egyen a baba? Most kiderül!
A hozzátáplálás sok szülőben kérdéseket vet fel afelől, hogy megfelelő ételt ad-e gyermekének. A gyermekek számára különösen fontos, hogy elegendő vitamint és ásványi anyagot kapjanak az egészséges fejlődésük érdekében.
A babák még nem tudják olyan formában fogyasztani kedvenc étkeinket, amilyenben mi is tesszük.
Kérdés, hogy egyáltalán ehetik-e kedvenc ételeinket.
Ha az egészséges és olyan formában kapják ami épp megfelelő az életkoruknak, akkor igen, ehetik amit mi eszünk.
A hamburger tud egészséges lenni? Ez kiderül most!