Válaszkész hozzátáplálás
Egyre elterjedtebb az a kifejezés, hogy ,,válaszkész hozzátáplálás,,. Talán a szoptatás alkalmával már találkoztál a válaszkész kifejezéssel. A jelentésére könnyen rájöhetünk, hogy a lényege a válaszban rejlik, ahogyan reagálunk a baba jelzéseire. Ha éhes, akkor enni adunk neki, ha nem szeretne tovább enni, akkor nem erőltetjük. A hozzátáplálás alkalmával azonban kibővül a kifejezés alatti tartalom, mutatom is hogyan.
Bevezető:
A mai szülők sokszor megkapják, hogy ,,bezzeg az én időmben,, három óránként szoptattalak.
Ám az orvosok és védőnők jobb esetben, már szólnak a szülőknek, hogy nyugodtan etethetik babájukat igény szerint, az-az válaszkészen. Vagy nem ugyan az a kettő? Mutatom, mi a különbség a válaszkész és az igény szerinti között. A hozzátáplálás alkalmával, ha megmarad ez a válaszkészség, igényszerintiség, az nagyon sok előnnyel tud járni.
Baba etetés vagy baba étkezés?
Először is vegyük számításba, hogy ma Magyarországon kettő féle képpen kezdik el a hozzátáplálást a szülők. Baba etetéssel, tehát hagyományos pürés hozzátáplálással, illetve amikor a baba egyedül étkezik, tehát BLW, falatkás hozzátáplálás módszerével.
A kérdés jelenleg, hogy lehet-e mindkét esetben válaszkész, igény szerinti hozzátáplálást folytatni.
Van egy jó hírem! Igen!
Most arra nem térek ki, hogy miért válasszuk egyik vagy másik hozzátáplálási formát. Írtam korábban a BLW előnyeiről, de azt is megemlítettem cikkemben, hogy semmi gond nincs azzal, ha valaki a pürés hozzátáplálást választja. Lentebb írom is, hogy hogyan lehet pürés táplálás alkalmával is ezt az utat választani.
Mi az a válaszkész hozzátáplálás?
A babáknak egyértelmű jelzéseik vannak már csecsemő korukban is amelyekkel az éhséget jelzik. Ez a későbbiekben finomul, de mindenképp követhető folyamat. Nem csak az időből tudhatjuk, hogy éhes a gyermekünk, hanem egyéb jelzéseiből is, mint pl. nézi ahogyan eszünk és táltja a száját, hogy ő is kér belőle. Amennyiben egyértelműen jelez, hogy érdeklődik a szilárd ételek iránt, akkor úgy értelmezhetjük, hogy készen áll vagy a hozzátáplálásra, vagy ha már elkezdtük a hozzátáplálást, akkor az adott napszaknak megfelelő étel elfogyasztására. Természetesen a hozzátáplálásra alkalmas baba jelei ezen kívül még sorrendbe szedhetőek. Ne hagyjuk ki egyiket sem az 5-ből. Csak akkor kezdjük el, ha készen áll a baba.
Amennyiben a babán egyértelműen az éhség jeleit érzékeljük, és válaszolunk neki, azzal, hogy felkínáljuk az adott ételt, válaszkész hozzátáplálást folytatunk. Ez fordított esetben is így van. Ha azt érzékeljük, hogy jól lakott és nem kíván többet enni, akkor nem erőltetjük neki.
Mi az igény szerinti hozzátáplálás?
Figyelembe veszünk minden reakcióját a babának a hozzátáplálás alkalmával. Felkínálunk számára több féle ételt, és ha bármely ételre negatív reakciója lenne, akkor éppen azt nem erőltetjük számára. Ellenkező esetben, ha valamiből többet szeretne enni, akkor megadjuk a lehetőségét. Itt nem az éhség vagy telítettség jeleit vesszük figyelembe, hanem az adott ételre reagálást.
Összességében mondhatjuk, hogy válaszkészek vagyunk az igényeire a babának, amikor ,,kérésére,, kínálunk neki ételt és igény szerint lehetősége van saját magának eldönteni, hogy MIT - MIKOR - MIBŐL - MENNYIT eszik.
Nehéz a hozzátáplálást ilyen formában követni?
Nem, sőt! Könnyebb. Gondoljunk csak bele. Ha egészségesen étkezünk, változatosan, akkor a gyermekünkkel együtt fogyasztva az ételt, sok féle lehetősége adódik megismerni minden féle textúrát és ízeket.
Az igény szerinti, válaszkész hozzátáplálás előnyei:
- segíti az önálló étkezési készségeket
- hozzájárul a baba egészséges táplálkozási szokásainak kialakulásához
- elősegíti az egészséges testsúly fenntartását
- fokozza a baba étkezési élményét és örömét
- fejleszti a baba motoros készségeit
Az igény szerinti, válaszkész hozzátáplálás hátrányai:
- időigényes lehet
- a szülőnek több figyelmet kell fordítania a baba jeleire és reakcióira
- nem minden szülő érzi magabiztosnak magát az ételkészítés, étkeztetés területén
- kihívást jelenthet az egyensúly megtalálásában
- egyes szülők számára bonyolultnak tűnhet
Hogyan néz ki az igény szerinti, válaszkész hozzátáplálás a BLW-ben?
A baba jelzéseire figyelve, amint megjelenik az éhség, felkínáljuk az aktuális falatokat elé helyezve. A baba önállóan eszik, azt amit jónak lát és annyit, amennyi jól esik számára.
Hogyan néz ki az igény szerinti, válaszkész pürés hozzátáplálás?
A baba jelzéseire figyelve, amint megjelenik az éhség, felkínáljuk az aktuális ételt püré formájában. Próbáljunk arra figyelni, hogy a gyermek a kanál irányába saját maga hajoljon, tehát ő döntse el, hogy szeretne-e enni vagy sem. Amennyiben nem ízlik neki, próbáljunk más ételt kínálni, tehát figyeljünk az igényeire.
Összegezzük:
Nem minden baba egyforma, mint ahogyan a felnőttek sem azok. Ez teljesen normális.
Ezért, szülőként nekünk a feladatunk megismerni a babát. Kiismerni az étkezés területén is, és minden reakcióját felismerni, hogy mi a szándéka.
A legkönnyebb, ha étkezésekkor, mindent kizárunk és sem telefon, sem TV, vagy esetleg játék, nem veszi el a figyelmünket egymásról. Korábban írtam a közös étkezés fontosságáról, ezt mindenképp érdemes elolvasni, mert érdemes a nézetünket ezen a területen megváltoztatni.
A figyelem elterelés babáknál a fent említett eszközökkel, egyébként is veszélyesek a babára nézve.
Mindennapi felmerülő szakmai és egyéb kérdésekben választ találhatsz Óvári Anna által vezetett BLW-,,falatkás,, avagy darabos igény szerinti hozzátáplálás facebook csoportban, vagy a blw.hu oldalon.
Magyarországon Anna az, aki töretlen lelkesedéssel támogatja, népszerűsíti ezt a hozzátáplálási lehetőséget. Munkáját nagyra becsülöm!
Bármilyen hozzátáplálási forma mellett döntötök, csodás közös étkezéseket kívánok nektek!
A cikk humán írás, nem a mesterséges intelligencia ihlette.
Ebben a cikkben arról olvashattok érdemes-e a porcelán tányér, feles pohár és a desszertes villa helyett, baba étkészletet beszerezni. Ha úgy gondolod, hogy neked a fenti eszközök abszolút nyerőek és eszedben sincs a gyereknek baba tányért venni a hozzátápláláshoz, akkor érdemes elolvasnod a cikket. A tudományos kutatások ma már sokban megkönnyítik a döntéshozatalunkat. Sőt, sok esetben, mint itt is, talán érezzük legbelül, hogy ez valóban így van, ahogy a kutatók leírták.
A csecsemőkhöz nem jár használati utasítás. Szerintem ezt már az első napon megtapasztaltad. Nem is szükséges, hiszen így jó, hogy mindannyian mások vagyunk, egyedi gondolatokkal, ötletekkel és személyiséggel. Mindegyik baba a maga csodálatos módján nő és fejlődik.
Mire következtethetünk ebből? Arra, hogy nem mondhatja senki, hogy egy dolog ha bevált a gyermekénél, akkor nekünk is befog válni 100%-ban. Igaz ez a hozzátáplálásra is. A nagyszüleinknek, édesanyánknak működött valami, ami akkor ott jónak tűnt és a legjobb belátásuk szerint cselekedtek.
Ma már sok információt szerezhetünk az internetről, de ugyan úgy mint régen az emberektől kapott információk között, itt is szükséges megbízható forrásból tájékozódni.
Amikor már megszoktunk egy rendet a baba anyatejjel vagy tápszerrel való táplálása során, épp akkor jön a következő lépés, miszerint a gyermeknek ideje főtt ételt fogyasztania.
Az ajánlott leggyakoribb étel a burgonya és alma.
Ezek minden évszakban elérhetőek könnyedén. Persze nem írom, hogy a legolcsóbbak is, mert a mai árak mellett sajnos már nem mondható el, ez sem.
A kezdés nem feltétlenül kell alma legyen, sőt, kezdhetünk azzal, amit éppen mi fogyasztunk. Azonban nem mindegy mit fogyasztunk és azt, hogyan adjuk gyermekünknek.
Fontosnak tartom, hogy egy olyan szuper gyümölcsről írjak nektek mint az alma!
Miért is?
Az alma az egyik leggyakrabban felmerülő téma a BLW-zős családokban.
Mikor, milyen formában adjuk?
El kell mondjam, hogy a cikk végére nem lesz ,,A,, vagy ,,B,, megoldás, mégis tudunk neked segíteni!
BLW féle hozzátáplálás egy olyan étkezési forma, amely alkalmával a baba nem pépekkel kezdi a szilárd ételek fogyasztását, hanem megfelelő módon felkínált teljes értékű falatokkal.
A BLW során a babának falatka formában szolgálunk fel ételeket az étkezésekkor, lehetővé téve számára azt is, hogy saját maga döntse el, hogy mit eszik meg. Számos előnnyel jár a falatkás hozzátáplálás, amelyek hozzájárulhatnak a gyermek egészséges étkezési szokásainak kialakulásához.
Már írtam egy másik cikkben a lehetséges és valós hátrányokról, most az előnyeit emelem ki a BLW-nek.
Lássunk 8 + 2 előnyt, amely mindenképp arra ösztönöz, hogy BLW mellett döntsünk!
A kérdések özönlenek amikor a hozzátáplálás hamarosan aktuális lesz:
Milyen etetőszéket válasszak? Dönthető legyen? Párnázott? 4 hónapos kortól már szükségem van rá? Csak az IKEA etetőszék jó, mindenki azt veszi, vagy nem?
Milyen a jó etetőszék? Van erre jó válasz? Még megannyi kérdés, amelyekre próbálok választ adni.
A következőkben leírom mire érdemes figyelni etetőszék vásárlása előtt. Miért nem kell, hogy dönthető legyen a szék a BLW során és miért hasznos az egyszerűségre törekedni.