
Penészedik a kulacs?
A penész köztudott, hogy egyes ételeknek igen ,,jól áll,, ,de nem a kulacsnak!
Amikor már a huszadik kulacs is bepenészedik, akkor elgondolkozik a szülő, hogy mit csinálhat rosszul. Elárulom! Semmit! Egyszerűen ez a normális, hiszen nekünk szülőknek nincs időnk minden alkalommal a kulacsot alaposan elsikálni, bele értve az apró részeket is. Ugyanis körülbelül ez segítene csak, hogy ne legyen penészes. Tudjuk nagyon jól, hogy bizonyos vegyszerek szembe tudnak szállni a penésszel, de vajon használhatunk vegyszereket a penész ellen? Most kiderül!
A kulacs az egyik leggyakrabban bepenészedő eszköz!
A babákkal való utazás során elég hamar beszerezzük a legalkalmasabb apró kezekbe való hozzátáplálási eszközöket. Ilyen a pohár, amely szívószállal vagy szívócsőrrel rendelkezik, de ilyen az uzsonnás, vagy snack doboz is.
Ezek az eszközök ha gyakran használatban vannak, akkor bepenészednek. A zárt közeg és a folyamatos páratartalom, természetesen előforduló gombák, lehetőséget adnak a penész kialakulására. A kulacs az egyik leggyakrabban bepenészedő eszköz, hiszen a gyermek szájával folyamatosan érintkezik.
A penész jó dolog, de nem a kulacson!
A sajtok érlelése esetében mindenképp. Vannak ,,jó,, penészek, amelyek elfogyasztása nem okoz gondot. Lehet nem is gondolnánk, de tartósítás céljából is alkalmazzák a penészt a sajtokon.
Az ízük pedig egyszerűen olyan különleges, ami nem tartozik a szokványos ízvilágú élelmiszerek közé.
Tudtad, hogy a gyógyszeripar is alkalmaz penészt. A penicillin tartalmú gyógyszerek a bakteriális fertőzésekkel szemben veszik fel a harcot. És még sorolhatnám, hogy mennyi más helyen alkalmazzák a penészt, mint jó ,,dolgot,,.
A kulacson miért nem jó?
Legegyszerűbben úgy fogalmazhatom meg, hogy káros, az-az káros mikroorganizmusokat tartalmaz a penész. Okozhat allergiás reakciót, hiszen egyes emberek allergiások a penész spóráira. A penész nem csak fertőzéseket okozhat, de kellemetlen íze és szaga is van az adott ételnek tőle.
Mit okozhat babáknál a penészes eszközből, pl. kulacsból való fogyasztás?
- Emésztőrendszeri problémákat, pl. hányás, hasmenés, ritkán mérgezés
- Légúti megbetegedést, pl. allergia, asztma
- Bőrreakciók, pl. bőrkiütés
Hogyan védekezhetünk a kulacs és más eszközök bepenészesedése ellen?
Egyértelműen a rendszeres és gyakori tisztítással. Az sem jelent megoldást, ha több kulacsot használunk egyszerre abban a reményben, hogy az elsőként használtat majd "holnap elmosom." A kulacs ez idő alatt bepenészedhet. Sajnos minden esetben az első, hogy ha tudatosan használunk ilyen eszközöket, akkor tudatosan és gondosan tisztítjuk.
Mit tegyünk, ha már bepenészedett a kulacs vagy az uzsi doboz?
Az interneten szétnézve több opciót is javasolnak. A legjobb, ha először ezekkel próbálkozunk, mert ezek a legtermészetesebbek és környezetkímélőbbek. A kulacs általános tisztításához is használhatóak és nem marad vegyszer szaga a tisztítás után.
A lehetőségek elsősorban a következők:
- ecet
- szódabikarbóna
- forróvíz
- áztatások
Ami vegyszer, de nagyon hatékony:
- klór tartalmú tisztítószer
A klórt elég sokan ismerik, közismert fehérítő hatása miatt. Ezek a klóros vegyszerek nagyon hatékonyak. A sziloplaszttal tömített egyéb vizesblokkokhoz is használható, mert a penészt onnan is sikeresen eltávolítja.
A klór tartalmú vegyszereknek jellegzetes szaga van. Azonban létezik olyan vegyszer, amely használható élelmiszerrel érintkező eszközökhöz is. Fontos, hogy az ilyen tisztítószerek alkalmazása után az élelmiszerrel közvetlenül érintkező felületeket alaposan öblítsük le csapvízzel, hogy eltávolítsuk a tisztítószer maradványait. Ezek után nem árt még kiforralni kétszer, biztos ami biztos alapon. Ha nem szeretnél gyermeked kulacsához ilyen erős hatású vegyszert bevetni, azt is megértem. Ez esetben szükséges újat vásárolni.
Melyik kulacs penészedik a legkevésbé?
Az, amelyiket tisztítják rendszeresen. Nem viccelek, sajnos egyik kulacs sem fog penészesedésgátló tulajdonsággal bírni. A penész természetes módon alakul ki. Normálisnak mondható egy nedves, párás, baktériumos, gombás közegben.
Létezik olyan kulacs, ahol az ivócső BACSHIELD™ antibakteriális technológiával készül egy általánosan használt ezüstion technológia felhasználásával, amely antibakteriális védelmet nyújt a nem kívánt baktériumok ellen, évszázadok óta elismert, káros hatások nélkül. Ugyanakkor a kulacs többi része nem így készült, tehát ugyan úgy előfordulhat penészesedés. Ez a kulacs típus ,,csak,, abban segít, hogy a külső, természettel, táskával, pici kezekkel érintkező részen, ne tudjanak elszaporodni a baktériumok.
A fém kulacsok jobbak műanyag társainál?
Igen, a fém kulacsok, különösen a rozsdamentes acélból készült kulacsok, jobban ellenállnak a penészesedésnek, mint a műanyag változatok. Könnyen beszerezhetőek és forró vízzel tisztíthatóak. A babák számára is készül már fém kulacs, megkönnyítve a tisztán tartását. A műanyag kulacsoknak kissé porózus felülete van, aminek köszönhetően könnyebben megtapad az anyagában a gombaspóra.
A BLWbolt-ban számos kulacsfajtát találhatsz, keresd a webshopunk kulacs kategóriájában!