
Útközbeni falatok babával? Itt a megoldás! Snack doboz
Neveld gyermekedet önálló gyermeknek! Hogyan segít ebben a snack doboz? Köztudott, hogy az ember utánzással tanul. Nincs ez máshogy a babák esetében sem. A konyha világa minden gyermeknek izgalmas. A hangok, az állagok, a színek, egyszerűen lenyűgözik a gyermekeket, na és persze a kötődés, amit Anya vagy Apa ,,lába,, jelent. Az a szülő, aki megtapasztalta már azt az érzést, hogy ,,szét kell nézzek mielőtt lépek,,, tudja miről beszélek. A kúszó vagy mászó baba, legtöbbször a lábunk alatt van. A gyermekek nagyon gyorsan nőnek, és nagyon korán taníthatóak. Az önállósodás része az is, hogy az illatos színes falatokat saját maguk rakják majd el. Utazásra és tanulásra fel!
A Snack dobozt ki találta ki?
Röviden, a szülők! A snack dobozok fejlődése az uzsonnás dobozokkal kezdődött, amelyek már több mint 100 éve segítik az étkezés szállítását. 1800-as években a gyerekek iskolába, a szüleik pedig a munkahelyükre vitték az ebédjüket, egy egyszerű dobozban . Ezek voltak a különböző újrahasznosított fém dobozok, pl. kekszes, vagy dohányos dobozok.
Az első uzsonnás dobozt 1902-ben gyártották le eladási célra. Innen már csak a műanyag(1970) társai, később szivárgásmentes és a hőtartó(2000) dobozok következtek a kor előrehaladtával. A snack dobozokat pedig, azok a szülők fejlesztették ki, akik a gyártástechnológia mögött álltak, mint tapasztalt szülők.
Miben mások a snack vagy más néven nasi dobozok?
A szülők rájöttek, hogy akár milyen apró dobozokat gyártanak gyermekeik részére, mégis könnyedén kiborul belőle az étel. Ahogy a gyermek egyre önállóbb lesz, szeretné egyedül tartani a dobozát, hogy megmutassa, milyen ügyes.
Láttál már kisgyermeket vizet vinni a kezében?
Itt most jól felnevettem! Előttem a kép, ahogy gyermekem kezében fogja a pohár vizet és azon izgulok, hogy meddig tudja függőlegesen tartani. Remélem ezzel mindent elárultam. Az egész pici gyermekek képesek rá, hogy megtartsák kezükben a dobozt, de nem függőlegesen. Legalábbis hosszabb ideig nem megy. Így egy nyitott doboz, egyértelmű, hogy kiborult ételt eredményez, ha magához veszi.
Mit tudnak ezek a dobozok?
A legtöbb esetben a tetejükön lamellák vannak, amik a kiömlést meggátolják, de mégis bele tud nyúlni a baba, és ki tud belőle venni egy-két falatot. Tehát nem borulnak ki A lényege az, hogy megdöntés esetén nem borul ki az étel, de mégis nyitott a doboz és élvezhető a csemege.
Milyen típusai vannak?
Az egyik legfontosabb, hogy van megmarkolható fülük! Ohh, igen, ez szuper ötlet, hiszen a kis kezével a legszorosabb marokra fogással tudja magánál tartani a nasi dobozt.
A lamellás tető vagy levehető, vagy gyárilag egybeöntött az oldalával. Utóbbi esetben is könnyen tisztítható és garantált, hogy a tető nem esik le. Egyes ügyes gyermekek a fedeles kivitelűnek, már le tudják tekerni a tetejét, ha eltanulták szüleiktől az eltávolítását.
Műanyag vagy szilikon?
A lamellák sok esetben szilikonból készülnek, de előfordul a műanyag is. Nyilván a szilikon puhább és hajlékonyabb, a baba kezek nagyon szeretik. A két anyag variációja előfordul szinte minden konszenzusban. Praktikusak azok a snack dobozok is, amelyek átalakíthatóak. Pl. gyakran csőrös poharak, majd egy tető cseréjével snack poharak lesznek.
Csak lamellás nasi doboz létezik?
Nem, nasi doboznak már a kis pici dobozokat is mondhatjuk, hiszen csak pár falat fér bele, és nem egy uzsonna időt szolgál ki. Bár pici babáknál még ez is előfordulhat. A snack dobozok lehetnek alul felül lecsavarható résszel rendelkező dobozok is. Ezek akár nyitott pohárként is funkcionálhatnak, ezzel megteremtve a helyzetet egy pohár víz elfogyasztásának.
Önállóság
Lássuk hogyan fejlődnek a gyermekek kézügyessége, mikortól tud segíteni, és megtanulni önállóan bepakolni egy dobozba.
4-6 hónap: Megmarkolja a tárgyakat, de még nem tudja célzottan irányítani a mozgását.
7-8 hónap: Kialakul a csippentő fogás (hüvelykujj és mutatóujj használata), így már könnyebben megfog kisebb darabokat.
9-12 hónap: Már jobban koordinálja a mozdulatait, így képes lehet egy gyümölcsdarabot pontosan megfogni és egy pohárba helyezni.
Ebben a korban már próbálkozhatunk a bepakolás gyakorlásával – de éhes babánál készüljünk fel rá, hogy inkább megeszi a falatokat, mint hogy a dobozba rakja őket. :)