BLW-vel kapcsolatos negatív visszajelzések - Mit kezdjek velük?
A csecsemőkhöz nem jár használati utasítás. Szerintem ezt már az első napon megtapasztaltad. Nem is szükséges, hiszen így jó, hogy mindannyian mások vagyunk, egyedi gondolatokkal, ötletekkel és személyiséggel. Mindegyik baba a maga csodálatos módján nő és fejlődik.
Mire következtethetünk ebből? Arra, hogy nem mondhatja senki, hogy egy dolog ha bevált a gyermekénél, akkor nekünk is befog válni 100%-ban. Igaz ez a hozzátáplálásra is. A nagyszüleinknek, édesanyánknak működött valami, ami akkor ott jónak tűnt és a legjobb belátásuk szerint cselekedtek.
Ma már sok információt szerezhetünk az internetről, de ugyan úgy mint régen az emberektől kapott információk között, itt is szükséges megbízható forrásból tájékozódni.
Bevezető:
A közösségi média egyszerre ajándék és átok. Az Instagram, a TikTok és a Facebook rengeteg forrást kínál a babák etetésével kapcsolatban. A szülők szeretik követni ezeket a csatornákat, mert úgy érzik mind megbízható forrás és informatív. Sok olyan videó található ezeken a közösségi platformokon, ahol a baba BLW hozzátáplálási formát követve eszik, majd öklendezik, kiköpi az ételt. Ez egyrészről nagyszerű, mert belelátunk egy esetleges öklendezésbe, hogy hogyan néz ki és fel tudunk készülni rá, hogy nálunk milyen lesz majd, ám másrészről nagyon ijesztőnek tűnhet, félelmet és kételyeket kelthetnek.
Amikor ezeket nézzük, akkor olyan szülők teszik közkincsé gyerekeik képességeit akik ,,csak anyák,, mint mindannyian. Nem ismerjük a gyermek habitusát, nem ismerjük a családot és a körülményeket, nem tudjuk sokszor, hogy mennyi idős pontosan a baba. Így nehezen tudjuk gyermekünket összehasonlítani a videóban látott babával. Nem is szükséges összehasonlítani, a fentebb írtak miatt sem, de ha még azonos korban vannak, akkor sem. Mint fentebb írtam, minden baba más és ez normális.
Egy anyuka ezt mondta egyszer:
"Soha nem mutatnak be olyan videókat a gyerekekről, akiknek nagyon rosszul sikerült a BLW, és arról a stresszről és kudarcról, amelyet a szülő akkor tapasztalt meg, amikor a baba mégsem ette meg az elé tálalt falatokat."
Ha téves, egymásnak ellentmondó, ,,szabályokkal,, teli tanácsokat adunk a szülőknek, az növeli a szorongást, megnehezíti számukra, hogy ráhangolódjanak a babára, és előkészíti a kudarcokkal teli hozzátáplálást.
Negatív megjegyzések minden esetben vannak
Akár már elkezdtétek a BLW hozzátáplálást, akár még a tervezés előtti szakaszban vagytok, biztos vagyok benne, hogy hallottál már néhány negatív megjegyzést róla.
Manapság MINDENRE érkeznek negatív megjegyzések, ez alól a bármilyen féle hozzátáplálási módszer sem kivétel, és ezt a közösségi média csak még jobban felnagyítja.
Amikor rengeteg döntés előtt állsz a baba nevelésével kapcsolatban, hogy-hogyan neveld a legjobban a babát, és próbálod kitalálni, mire van szükségetek, az utolsó dolog, amire valóban szükséged van, az az, hogy valaki az arcodba mondja, hogy tévedsz… igaz?
Kinek szeretnénk megfelelni a hozzátáplálás során?
Előfordul, hogy a család és a barátok (és esetleg idegenek!) nem értenek egyet azzal, hogyan eteted gyermeked. Van, hogy nem is hallottak még erről a módszerről, de olyan is előfordul, hogy te leszel az első a családban aki kipróbálja ezt a módszert.
Ez az időszak nem arról szól, hogy másoknak megfeleljünk; arról van szó, hogy azt tedd, amit a legjobbnak érzel a babád és a családod és saját magad számára.
Hallottam olyan helyzetet ahol ugyan ellenezték ezt a módszert, de mégis mikor a gyermeket látták enni, akkor a szülőknek kifejezték elismerésüket.
Amennyiben valaki negatívan viszonyul a BLW-hez, érdemes a gondolkozásmódunkat megváltoztatni és a negatív szavak magunkban forgatása helyett, idegeskedés helyett, felkészülten és megfontoltan válaszolni azoknak az embereknek akiknek más elképzelésük van gyermekünk étkezésével kapcsolatban.
Mit tehetünk ha negatívan fogadják körülöttünk a BLW-t?
Most megosztom veled az 5 legfontosabb tippemet, amelyekkel pozitív beszélgetést kezdeményezhetsz azokkal a családtagokkal és barátokkal, akik nem értenek egyet a te megközelítéseddel, vagy tartanak tőle.
1. Emlékezz vissza és mutass empátiát.
Szeretném ha visszaemlékeznél arra, amikor először találkoztál a BLW lehetőségével. Milyen érzés volt először olyan babát látni aki egy ujjnyi falatot lelkesen majszolgatott? Lehetséges, hogy lenyűgözött, de biztos vagyok benne, hogy az első gondolataid között az is szerepelt, hogy vajon ez biztonságos-e.
Látom bólogatsz.
Most szeretném, ha elgondolkodnál azon, hogy a szüleid valószínűleg pürés módszerrel ismertették meg veled a különböző ízeket. Ez volt akkor a normális, elfogadott, közismert esetleg a társadalmi elvárások miatt az egyetlen megoldás(erről itt beszélek). A nagyszülők tisztában vannak vele, hogy a pürés étkezés során is megismerted a falatokat és felnőttként is eszel normálisan, tehát ez bevált. Sőt akár a másik 5 testvéred esetében is bevált. Így joggal rémülhetnek meg, mint ahogyan te is bizonytalan voltál a csodálat mellett.
Szükséges tehát tudatosítani, hogy leginkább a félelem miatt tesznek megjegyzést. Lehet, hogy aggódnak a baba biztonsága miatt, lehet, hogy láttak róla videót, ami nem győzte meg őket. Nagyon szeretik a gyermekedet ezért az aggodalom az normális.
Szóval mit tehetünk?
Mondhatunk olyanokat, mint pl.
,,– Nagyra értékelem az aggodalmad, de ez az étel valójában biztonságos, nem kell neki pürésíteni. Puha és könnyen összenyomható falatok, látod?,,
VAGY
„- Régebben én is féltem a fulladástól, de miután elmentem elsősegély tanfolyamra, illetve egy tudásanyagon keresztül mindent megtudtam a BLW-ről, sokkal nyugodtabb vagyok és tisztában vagyok a babánk képességeivel is.,,
Tudasd vele, hogy megérted, honnan származnak az aggodalmai, és oszd meg vele, hogy kezdetben neked is volt ilyen!
2. Oszd meg, amit tudsz, és közölj tényeket a falatkás hozzátáplálásról.
Néha az empátián kívül nagyobb meggyőzőerőre van szükség. Ha úgy tűnik, hogy az empatikus kijelentésekkel való reagálás nem csökkenti ezt az idegességet, néhány tény megosztása a BLW-ről segíthet!
Nagyon FONTOS tipp: legyél biztos a válaszodban, és röviden kommentáld! A hosszú, elnyújtott válaszok úgy tűnhetnek, mintha túl erősen próbálnád meggyőzni őket, ami nem győzi meg azokat az embereket akiknek, épp meg kellene gondolniuk magukat.
Ha a kérdések folyamatosan özönlenek feléd, és úgy érzed, hogy interjút készítenek veled, oszd meg az alábbi kijelentéseket:
„Sokat tettem azért, hogy felkészüljek, és tudjam, mi a különbség az öklendezés és a fulladás között. Valójában elvégeztem egy tanfolyamot, és az információ a hűtőszekrényemen lóg, hogy minden étkezéskor lássam."
VAGY
„A öklendezés és a fulladás a pürével táplált csecsemőknél is előfordulhat, és általában későbbi életkorban, ami étkezési idegenkedést okozhat. A fiatalabb babákat nem igazán érdekli, ha öklendeznek.”
Ne tarts kiselőadást, de röviden, kedvesen tudasd a tényeket. Ha az illető folyamatosan kérdéseket tesz fel, ossz meg több információt, de ne túl sokat. ;)
3. Bátorítsd őket, hogy olvassanak utána a BLW-nek.
Sokan félnek a BLW-től, de legyen az családtag vagy barát, hiteles információk tudatában eltűnhet a félelem. Bíztasd őket, hogy a régi hozzátáplálási forma óta sok minden változott, még világszervezetek is javasolják a BLW-t. Kutatások jelentek már meg a BLW-ről, a szülők nagy része már ismeri ezt a módszert. A kutatások alátámasztják, hogy a baba egészségesen fejlődik akkor is, ha falatokat eszik és a fulladás sem gyakoribb a BLW-s hozzátáplálásban.
Amit megtehetsz:
Mondhatod ezt: „Mutatok videót, nézd, vagy itt a facebook csoport, lépj be és nézd meg mit írnak róla, nézd milyen sokan vannak a csoportban, mennyi ember dönt a BLW mellett.”
VAGY
,,Oszd meg velük kedvenc BLW-könyvedet, esetleg keress olyan anyagokat, amelyben a BLW-ről hiteles információk szerepelnek.,,
Ha a személy még mindig fél, akkor külső források megerősíthetik, hogy a te általad megosztott tények helyesek voltak. Még akkor is, ha első kézből mutatod meg nekik, ahelyett, hogy azt várnád, hogy majd később olvassák/nézzék meg!
4. Vond be őket.
Ha a családtag vagy a barát olyan valaki, akivel rendszeresen találkozol, hihetetlenül hasznos lehet, ha valamilyen módon bevonod őket a folyamatba. Mutasd meg, hogyan milyen nagyra értékeled őket és milyen formában adhatják a falatokat babádnak. Elég ha egyszerre egy falatot tesznek elé, hogy lássák a reakciót. Az élmény nagy hatással lesz rájuk és sok kérdést felvethet bennük amire készülj fel.
A legjobb hogyha a baba saját környezetében otthon a megszokott helyen van. Érdemes lehet egy új ételt is adni neki, aminek tanúi lehetnek, hogy milyen ügyesen felfedezi. Ha tartunk tőle, hogy a baba épp azt a falatot nem fogadja jól, mert új, akkor adjunk neki megszokott ételt.
Mit mondhatsz nekik?:
„Ez fontos számomra, és örülnék, ha támogatnád ezt az etetési formát. A héten adok neki epret. Szeretnél átjönni és segíteni vagy egyszerűen csak nézni?"
5. Fogadd el, hogy nem ért egyet.
Ha a végén még mindig nagy az ellenállás és az elutasítás, érdemes lehet elfogadni ezt a tényt, és továbblépni. Mint ahogyan mi is, nem értünk egyet minden ember saját döntésével, és ők sem értenek egyet a mi döntésünkkel, igaz?
Itt az a fontos, hogy tarts ki a döntésed mellett, és azt tedd, amiről úgy gondolod, hogy jó neked és a babádnak. A te babád, és te tudod a legjobban.
Mit mondhatsz nekik?:
„Sajnálom, hogy így érzel, de szerintünk ez az, ami a legjobb a családunknak és (hogy segítsük babánk motorikus készségeinek fejlesztését), VAGY (nagyobb esély ez arra, hogy ne legyen válogatós később). ” – Ide beszúrhatsz, amit szeretnél!
Utóirat:
Kedves Anyuka!
Azt szeretném, hogy úgy csináld ezt a dolgot ahogy nektek a legjobb. Azt szeretném, hogy fogadd el a babád evéséről alkotott elképzeléseidet, és (biztonságosan) kezdj bele a hozzátáplálásba.
De azt is szeretném, ha támogatást kapnál a körülötted lévőktől.
Fontos, hogy meglegyen ez a támogatás, ráadásul jobban is érezzük magunkat egy döntésben, ha tudjuk, hogy a hozzánk közel állók helyeslik, nem? Ha magad körül mégsem találsz ilyen embert, akkor esetleg egy támogató csoport, mint a BLW-,,falatkás,, avagy darabos igény szerinti hozzátáplálás facebook csoport segíthet neked, hogy ne érezd magad egyedül.
Mindennapi felmerülő szakmai és egyéb kérdésekben választ találhatsz Óvári Anna által vezetett BLW-,,falatkás,, avagy darabos igény szerinti hozzátáplálás facebook csoportban, vagy a blw.hu oldalon.
Magyarországon Anna az, aki töretlen lelkesedéssel támogatja, népszerűsíti ezt a hozzátáplálási lehetőséget. Munkáját nagyra becsülöm!
Bármilyen hozzátáplálási forma mellett döntötök, csodás közös étkezéseket kívánok nektek!
A cikk humán írás, nem a mesterséges intelligencia ihlette.