Evőeszköz! Mivel egyen a baba?
Az evőeszközök használatáról a szülők többsége úgy gondolja, hogy a gyermeke ráér majd valamikor használni, egyelőre a kiskanál a fontos. Nos, az, az igazság, hogy a babák többsége már a hozzátáplálás elején képes az evőeszközökkel ismerkedni és nagyon hamar használni is tudják. A példamutatás itt is nagy szerepet játszik. Láttál már használati útmutatót egy újonnan vásárolt evőeszköz csomagolásában? Nem véletlen, hogy nem. A babánknak mi magunk vagyunk a használati útmutatók. Ez rendben is van, de annyi a választék! Milyen a jó evőeszköz? Mivel egyen a baba? Most kiderül!
Bevezető:
Amikor a hozzátáplálás elkezdődik, gyakran csak a kiskanál jut eszükbe szülőknek mint evőeszköz. Pedig, a 6 hónapos babának is lehet már olykor evőeszközként villát is adni. Persze ez gyermek függő, de erről is fogok lentebb írni. Mire figyeljünk szülőként egy evőeszköz vásárlásánál? Mi alapján döntsünk a rengeteg kínálatban, hogy mivel egyen a baba?
Biztonság - biztonságos baba evőeszközök
Mint ahogyan minden eszköznél, itt is az első legfontosabb dolog, hogy csak bevizsgált, biztonságos termékeket vásároljunk, hiszen főleg egy babánál, nagyon fontos, hogy ne oldódjon ki belőle káros anyag. Sajnos sok webshop forgalmaz olyan eszközöket, amelyek nincsenek bevizsgálva, pedig ez ma már követelmény a gyártóktól. A boltunk figyel a termékek származási helyére, beszerzési helyére és csak megbízható helyről szerzi be a termékeket.
Kényelem - könnyen megmarkolható a babának
A baba pici kezei még nem tudnak megfogni egy felnőtt evőeszközt, úgy, hogy azt használni is tudják. Fontos, hogy olyan evőeszközzel egyenek amely kényelmesen megmarkolhatóak számukra. Első körben még csak markolni fognak, tehát nem várható el tőlük egy szép kanáltartás, pont ezért célszerű, kényelmes evőeszközt adni a baba kezébe.
Súly - könnyű baba kanál, baba villa
Már egész korán el lehet kezdeni fém evőeszközt adni a gyermekek kezébe. Ne féljünk attól, hogy ez káros lesz a fogaiknak, illetve ne ijedjünk meg, ha az aprócska fogakhoz koccannak.
Ez által akár egész korán megtanulhatják, hogy óvatos mozdulatokkal célszerű étkezni, mert koccanással járhat a hirtelenség. Természetesen ezeket a fém eszközöket is úgy gyártják le, hogy könnyű legyen a piciknek a használata. Egy műanyag vagy szilikon evőeszköz esetében pedig 100%, hogy extra könnyűek. A fém evőeszközök esetében, ha a gyermek rágcsálja inkább, mint használja, azt vesszük észre, hogy a fogaihoz gyakran odaütögeti, akkor nem érdemes még neki odaadni, inkább váltsunk műanyagra vagy szilikonra a fogacskái érdekében.
Villa vagy nem villa - mikortól használjon villát a baba?
A babáknak szánt villák gyakran tompák, sőt sokszor úgy alakítják ki, hogy kanál formájuk van a bemélyedés által, de rendelkeznek fogakkal. Ezekkel a villákkal, tudnak valamennyire kanalazni, de felszúrni az adott ételt nem. Boltunkban létrehoztunk egy ,,hegyes villa,, kategóriát, mert tudjuk mennyire kellemetlen, amikor használhatatlan tompa eszközökkel sorra kudarcok érik a babát, mert nem tudja a villát úgy használni, mint Anya... A villa azért lett kitalálva, hogy az ételeket felszúrjuk vele. A szülők többsége, úgy gondolja, hogy nem ad gyermeke kezébe villát, csak maximum extra tompát, mert hadonászna vele, vagy megszúrná vele magát.
Nagyon sok mindenben, itt is azt az alapelvet vallom, hogy mi ismerjük a babánkat és magunkat. ,
,Para anya,, vagy? Esetleg gyermeked habitusa igen csak heves? Semmi gond! Vegyél babádnak tompa villát az első használatokra. Viszont ő is meg fog gyorsan érni arra, hogy olyan eszközzel egyen amely valóban hegyes. Ha pedig úgy látod, hogy gyermeked már az első percektől alkalmas arra, hogy hegyesebb villát fogjon a kezében, elárulom, hogy az ő korosztályának is gyártanak ilyen villákat. Valamennyire köztes megoldás, mert nem felnőtt villával egyenlő, de mégis hegyesebb az átlagnál pl. a Mushie márka villái.
Szükségem van több kanálra? - Mennyi kanállal eszik egyszerre a baba?
A kanál az, az evőeszköz amit leginkább látni fogsz egy darabig a babád kezében. A BLW, avagy falatkás hozzátáplálás során gyakori az előre töltött kanalak használata. Így tudjuk biztosítani gyermekünknek az önálló evést. Mi csak a kanalazást pótoljuk számára, mivel az még 6-7 hónaposan nem igazán menne neki. Ekkor a gyermeknek előre belemártjuk az ételébe a kanalat, tehát kanalazunk egyet és letesszük elé a tálcára, asztalra vagy tányérra. A gyermek jó esetben a helyes végét megfogva, a szájához emeli és elkezdi leszopogatni, rágogatni a kanalt. A türelmetlenebb babák, ahogy eltüntették a kanál tartalmát, már követelik a másik adagot. Ekkor jön jól még egy kanál. Na de az első kanál a földön landolt. Ekkor jön jól, még egy kanál. Arra gondoltál már, hogy a táskában is jó ha van egy kanál? Igen, a nagyinak sincs könnyű kis kanala, ezért oda is beszerzünk egyet. Szerintem ezzel el is mondtam, hogy szükséged van-e több kanálra.
Anyag - milyen baba kanalat vegyek? Bambusz, műanyag, fém, esetleg BIOműanyag?
Anyagát tekintve is nagy választék van az evőeszközök területén. Ma már gyártanak a piciknek környezettudatos megoldást is, de ugyan úgy megtalálható a szilikon és műanyag, fém evőeszköz is.
A környezet barát megoldás pl. a bambusz, vagy a BIO műanyag evőeszköz. A bambusz, már a nevéből is rá jöhetünk, hogy egy környezetbarát, természetes, 100%-ban ellenőrzött, növényvédőszer-mentes termesztésből származó bambuszból készül. A BIO műanyag bár nem tűnik elsőre természetesnek, de mégis egy iparilag lebomló anyagból készül, ráadásul 100% megújuló forrásból.
Extrák - hőérzékelős baba kanál vagy tanuló kanál?
Extrának nevezhetjük, ha egy kanál többet tud mint egy átlagos kanál. Ilyen pl. a hőérzékelés. Léteznek hőérzékelő kanalak melyek úgy lettek kitalálva és abból a célból, hogy a megmelegített ételt a babák részére véletlenül se forrón tálaljuk. A kanál hőre elváltoztatja a színét. Ez szuper dolog, hiszen ha véletlen mégis meleg lenne az étel, akkor a kanál mutatja, hogy ne adjuk oda gyermekünknek. Természetesen a falatkás (BLW) hozzátáplálás során is lehet használni, nem csak pürékhez.
Extrának számít még az ,,első evőkanál,, a Tommee Tippee-től.
Sokan döntenek mellette, hiszen a babák egy része nem próbálja meg azonnal utánozni a szülőt, így nagyon fel tudja dühíteni, ha nem jut étel a pocakjába.
Ez a kanál egy belemártás során bármilyen mozdulat következtében megtartja a pürésebb ételek mennyiségét, melyet könnyedén a szájába vehet, ugyanis a kanál mérete is pont a kis kezének lett kitalálva.
Milyen pürés állagot eszik egy BLW-s baba? Pl. burgonyapüré, joghurt, mártogatós egy étel mellett, amit kanalazni is lehet, szaftosabb rizs, akár tejberizs stb...
Utolsó extraként bemutatott kanalunk pedig a Béaba 360°-os tanuló kanál.
Bravó annak, aki kitalálta. Mint említettem a babák szájába betalálás saját maguk által nem könnyű, az oda vezető út pedig hosszú. Ez alatt a kanál megfordulhat a pici kezében, elmozdulhat, leeshet róla az étel.
Nos, ez a kanál ezt a problémát megoldja, ugyanis 360°-ban fordul a gyermek keze után, ez által biztosítva, hogy ne forduljon ki az étel a kanálból. A funkcióját még inaktiválni is lehet, ha esetleg úgy döntünk, hogy a segítség nyújtás után, ideje magától is próbálkoznia.
Bár sok szülő úgy dönt, hogy gyermekének nem nyújt ebben segítséget, de nem ítéljük el a szülőt, aki viszont igen. Van, akinek a gyermeke nyugodtabb habitusú és könnyedén veszi az akadályokat, esetleg nem is zavarja, hogy nem jut elég a pocakba, de van az ellentéte is, amikor azért segítesz, hogy ne sírásba torkolljon az étkezés egy kudarc miatt. Illetve még megemlíteném, hogy egy gyermek sem tanulókanállal megy érettségizni. Ilyen nincs, hogy a baba majd csak azzal tud enni ha nagy lesz.
Remélem tudtam segíteni az evőeszközök kiválasztásában!
Mindennapi felmerülő szakmai és egyéb kérdésekben választ találhatsz Óvári Anna által vezetett BLW-,,falatkás,, avagy darabos igény szerinti hozzátáplálás facebook csoportban, vagy a blw.hu oldalon.
Magyarországon Anna az, aki töretlen lelkesedéssel támogatja, népszerűsíti ezt a hozzátáplálási lehetőséget. Munkáját nagyra becsülöm!
Bármilyen hozzátáplálási forma mellett döntötök, csodás közös étkezéseket kívánok nektek!
A cikk humán írás, nem a mesterséges intelligencia ihlette.
Fontosnak tartom, hogy egy olyan szuper gyümölcsről írjak nektek mint az alma!
Miért is?
Az alma az egyik leggyakrabban felmerülő téma a BLW-zős családokban.
Mikor, milyen formában adjuk?
El kell mondjam, hogy a cikk végére nem lesz ,,A,, vagy ,,B,, megoldás, mégis tudunk neked segíteni!
BLW féle hozzátáplálás egy olyan étkezési forma, amely alkalmával a baba nem pépekkel kezdi a szilárd ételek fogyasztását, hanem megfelelő módon felkínált teljes értékű falatokkal.
A BLW során a babának falatka formában szolgálunk fel ételeket az étkezésekkor, lehetővé téve számára azt is, hogy saját maga döntse el, hogy mit eszik meg. Számos előnnyel jár a falatkás hozzátáplálás, amelyek hozzájárulhatnak a gyermek egészséges étkezési szokásainak kialakulásához.
Már írtam egy másik cikkben a lehetséges és valós hátrányokról, most az előnyeit emelem ki a BLW-nek.
Lássunk 8 + 2 előnyt, amely mindenképp arra ösztönöz, hogy BLW mellett döntsünk!
A BLW (Baby Lead Weaning) egyfajta hozzátáplálási forma, mely egyre elterjedtebb Magyarországon is. A rövidítés angolról magyarra fordítva körülbelül ezt jelenti: baba által vezetett elválasztás.
Lényegesnek tartom ebben azt a részt, hogy ,,baba által vezetett,,. Valóban ő irányít (vezet) az elé rakott étel elfogyasztása során. Ez által pozitív élmény lesz neki a táplálkozás.
Nem gondoltam, hogy valaha azt fogom írni, hogy hasznos a baba tányéralátét. Pedig az!
Az étkezés alapból öröm tud lenni az ember számára, de ma már bizonyított tény, hogy egy ízlésesen tálalt étel, ízlésesen megterített asztal nagyban befolyásolja étkezésünk alatti érzelmeinket, sőt, befolyásolja az étel elfogyasztott mennyiségét is. Az alátét nem csak ezért szuper, hanem, mert hasznos is! A hozzátáplálás elég maszatos tud lenni. A segítség minden területen jól jön, főleg a takarításban. Már le is lőttem a poént, hogy talán ott a legértékesebb számomra, de azért még van egy pár javaslatom, ami miatt te is be fogod szerezni, gyermeked és saját magad számára is! 10 pont, ami a szilikon tányéralátét mellett áll!
Korábbi cikkemben írtam a fulladás vagy öklendezés közti különbségről. Ott inkább az elsősegély részére tettem a hangsúlyt, illetve az öklendező reflexről írtam bőbben. Ebben a cikkben viszont szeretnék tippeket is adni a fulladás megelőzéséhez és szeretném azok figyelmét felhívni akik tévesen azt gondolják, hogy a BLW, falatkás hozzátáplálás során gyakrabban fordulhat elő fulladás. Talán védőnőtől, de akár gyermekorvostól is hallhattál erről. Sajnos ez inkább köztudatba belépett tévhit és én szeretném, ha többen is megismernék, hogy mi az igazság ezzel kapcsolatban.
A folyadékpótlás minden korban fontos. Amikor a gyermekek elérnek abba korba, amikor már kevés anyatejet/tápszert fogyasztanak, akkor elgondolkoznak a szülők, hogy ,,Miből igyon a baba?,,.
Érdemes elolvasni a cikket, mert egy kicsit a logopédusok oldaláról is megközelítjük a kérdést.
Tényleg káros a kemény itatófejjel rendelkező csőrös pohár? Gondot okoz a baba beszédfejlődésében a szívószálas pohár? Marketing az egész, vagy van haszna a baba poharaknak?
Kezdjük el körbejárni a témát és olvass a baba pohárról fontos információkat a következőkben!
Talán kicsit vicces kérdés, hogy már a babával is közösen egyek-e, de ezzel utalni szeretnék egy fontos dologra, ami már baba korban elkezdődik.
Az, hogy fontos-e együtt étkezni az nem kérdés manapság. Elég sok cikket találunk róla. Viszont én most leírom azt, hogy, hogyan ne hagyjuk kialakulni azt a helyzetet, amikor a kisgyermek egyedül eszik. Igen, ez valahol baba korban kezdődik. Nagyon sok gondolat van bennem ezzel kapcsolatosan, melyeket most megosztok veletek, amely még a BLW, falatkás hozzátáplálást is érinti.
A kérdések özönlenek amikor a hozzátáplálás hamarosan aktuális lesz:
Milyen etetőszéket válasszak? Dönthető legyen? Párnázott? 4 hónapos kortól már szükségem van rá? Csak az IKEA etetőszék jó, mindenki azt veszi, vagy nem?
Milyen a jó etetőszék? Van erre jó válasz? Még megannyi kérdés, amelyekre próbálok választ adni.
A következőkben leírom mire érdemes figyelni etetőszék vásárlása előtt. Miért nem kell, hogy dönthető legyen a szék a BLW során és miért hasznos az egyszerűségre törekedni.
Fulladás vagy öklendezés. Igazából mind a 2 mumus a szülőknek, mert sok esetben nem tudnak különbséget tenni közte. A fulladás igen ritka a BLW-ben, de az öklendezés ezzel szemben nem. Viszont nagyon hasznos! Egy dolgot viszont már most leszögezek. A BLW nem jár több fulladásos esettel a pürés etetéssel összehasonlítva!
A szülők többsége nyugodtan kezdi el gyermekének adni az ételeket, mert magabiztossá teszi őket, hogy a püréket könnyen nyeli le a baba. Ne felejtsük el, hogy a kb. kettő hónap pürés etetés után mindenképp átállnak a babák falatok fogyasztására, ha a szülő is veszi hozzá a bátorságot. Amennyiben a falatkás(BLW) hozzátáplálás mellett döntünk a kezdetektől, akkor a gyermek már az elején megszokja az állagokat és sok előnnyel jár számára ez hozzátáplálási forma. Erről itt írtam bővebben.