1 éves gyereknek adhatok mézet, de 11 és fél hónaposnak miért nem?
Tartalom:
- Mit ne adjak a gyereknek 1 éves kor alatt?
- Mi történik a szervezetben?
- Mi a helyzet a konzervekkel? Lehet szennyezett a zöldségkonzerv amely ilyen földben termett?
- Milyen tünetei vannak a botulizmusnak?
- Miért nem kaphat 1 év alatti gyermek?
- De most komolyan, egy 11 hónapos esetében is?
- Mi történik a kórházban?
- Adtam mézet a babámnak, de még nincs egy éves! Aggódjak?
Kezdjük az elején!
A spóra megtalálható pl. a mézben, amivel a legnagyobb gond, hogy spóra állapotában van jelen, ami így pusztul el a legnehezebben(120°C fölött) és ha a baba szervezetébe spóra jut, akkor az baktériumot, a baktérium pedig mérget termel amely az idegekre hat.
Mit ne adjak a gyereknek 1 éves kor alatt?
- Méz -> ok: előfordulhat benne a spóra
Mi történik a szervezetben?
Íme a kép ami illusztrálja ezt az aljas méreganyagot, ahogy átváltozik!
Bár a kép viccesnek tűnhet, de a valóságban nem az!
Mi a helyzet a konzervekkel? Lehet szennyezett a zöldségkonzerv amely ilyen földben termett?
A konzervgyártás alapvető feltétele, hogy a spórák elpusztításához szükséges hőmérsékletet (121 °C 3 perc ) biztosítsák.
Ha ez nem történne meg, lehetnek jelei a terméken?
Nem feltétlen, de ha bármilyen konzerv kidudorodna vagy a tartalma elszíneződne, értelem szerűen ne fogyasszuk el.
Milyen tünetei vannak a botulizmusnak?
A tünetek csecsemők esetében:
- általában a székrekedés az első tünet
- a csecsemő fejét nem képes mozdítani
- hányás
- izomgyengeség
- gyenge sírás
- ingerlékenység
- nyáladzás;
- lógó szemhéjak
- fáradtság
- a gyermek nem tud szopni vagy cumizni
- petyhüdt bénulás (olyan a gyermek, mint egy rongybaba).
Tünetek felnőtteknél:
- kettős látás
- hangképzési- vagy beszédzavarok,
- nyelési nehezítettség
- száraz száj,
- izomgyengeség,
- heves hasmenés vagy hányás.
Miért nem kaphat 1 év alatti gyermek?
A védekező mechanizmusok még nem kellően fejlettek a spóra kiiktatásához csecsemők és kisgyermekek esetén, ezért könnyen kialakulhat a mérgezés. Persze a szülő dönti el, hogy vállal-e kockázatot.
De most komolyan, egy 11 hónapos esetében is?
Természetesen nem látunk bele a bélrendszerébe. Nem tudni, hogy mennyire fejlett a védőmechanizmus. A kutatások alapján 1 éves korra fejlődik ki az a védőmechanizmus, ami segít abban, hogy a gyermek könnyebben túl legyen ezen a mérgezésen.
Azt mindenképp tudni kell, hogy ha elmúlt 1 éves, ha nem, akkor is orvoshoz kell fordulni ezzel a mérgezéssel.
Mi történik a kórházban?
A mérget ellenszérummal lehet hatástalanítani, illetve gondoskodni kell a még nem felszívódott anyag eltávolításáról. Ám a felszívódott méreganyaggal már nem tudnak mit kezdeni. Így ha a szervezetben valamennyi felszívódott és tünetet okoz, akkor a tünetet is kezelik. Pl. bénulás esetén lélegeztető gépre kerül az illető. Akár hónapokba is telhet mire javulás várható.
Gyakori?
Évente kevesebb mint 10 esetben fordul elő
Elkapható mástól a botulizmus?
Nem
Adtam mézet a babámnak, de még nincs egy éves! Aggódjak?
Bár ritka Magyarországon a botulizmus, hiszen csak évi 10 esetről beszélünk általánosan, de mindenképp figyeljük a gyermeket, hogy látunk-e rajta bármilyen tünetet. Az esetek többségében reménykedhetünk, hogy semmi tünetet nem fog produkálni és nem alakult ki mérgezés.
Mindennapi felmerülő szakmai és egyéb kérdésekben választ találhatsz Óvári Anna által vezetett BLW-,,falatkás,, avagy darabos igény szerinti hozzátáplálás facebook csoportban, vagy a blw.hu oldalon.
Magyarországon Anna az, aki töretlen lelkesedéssel támogatja, népszerűsíti ezt a hozzátáplálási lehetőséget. Munkáját nagyra becsülöm!
Bármilyen hozzátáplálási forma mellett döntötök, csodás közös étkezéseket kívánok nektek!
A cikk humán írás, nem a mesterséges intelligencia ihlette.
Fontosnak tartom, hogy egy olyan szuper gyümölcsről írjak nektek mint az alma!
Miért is?
Az alma az egyik leggyakrabban felmerülő téma a BLW-zős családokban.
Mikor, milyen formában adjuk?
El kell mondjam, hogy a cikk végére nem lesz ,,A,, vagy ,,B,, megoldás, mégis tudunk neked segíteni!
Amikor már megszoktunk egy rendet a baba anyatejjel vagy tápszerrel való táplálása során, épp akkor jön a következő lépés, miszerint a gyermeknek ideje főtt ételt fogyasztania.
Az ajánlott leggyakoribb étel a burgonya és alma.
Ezek minden évszakban elérhetőek könnyedén. Persze nem írom, hogy a legolcsóbbak is, mert a mai árak mellett sajnos már nem mondható el, ez sem.
A kezdés nem feltétlenül kell alma legyen, sőt, kezdhetünk azzal, amit éppen mi fogyasztunk. Azonban nem mindegy mit fogyasztunk és azt, hogyan adjuk gyermekünknek.
BLW féle hozzátáplálás egy olyan étkezési forma, amely alkalmával a baba nem pépekkel kezdi a szilárd ételek fogyasztását, hanem megfelelő módon felkínált teljes értékű falatokkal.
A BLW során a babának falatka formában szolgálunk fel ételeket az étkezésekkor, lehetővé téve számára azt is, hogy saját maga döntse el, hogy mit eszik meg. Számos előnnyel jár a falatkás hozzátáplálás, amelyek hozzájárulhatnak a gyermek egészséges étkezési szokásainak kialakulásához.
Már írtam egy másik cikkben a lehetséges és valós hátrányokról, most az előnyeit emelem ki a BLW-nek.
Lássunk 8 + 2 előnyt, amely mindenképp arra ösztönöz, hogy BLW mellett döntsünk!
A kérdések özönlenek amikor a hozzátáplálás hamarosan aktuális lesz:
Milyen etetőszéket válasszak? Dönthető legyen? Párnázott? 4 hónapos kortól már szükségem van rá? Csak az IKEA etetőszék jó, mindenki azt veszi, vagy nem?
Milyen a jó etetőszék? Van erre jó válasz? Még megannyi kérdés, amelyekre próbálok választ adni.
A következőkben leírom mire érdemes figyelni etetőszék vásárlása előtt. Miért nem kell, hogy dönthető legyen a szék a BLW során és miért hasznos az egyszerűségre törekedni.
,,A BLW lusta anyáknak való!,, Ó mennyiszer hallottam már ezt! És igaz? NEM!
A BLW időigényes és rengeteg takarítással jár, nem beszélve a türelemről! Egyáltalán nem lehet mellette lustának lenni. Többek között a hátrányainál ezt is megemlítettem egyik cikkemben!
Takarítani nem bonyolult, de amikor egy cuki maszatos képű kis emberke igyekszik a már feltörölt földet, asztalt újra összekenni és hátráltatni a ,,lelkes,, takarításod közben, annyira nem természetes a mosolyod. Főleg akár napi 5 alkalommal! A következőkben szeretnék segíteni pár praktikus tanáccsal, hogy megkönnyítsem a takarítást. Ne adjátok fel! Ez az időszak nem hosszú, és egyre könnyebb lesz!
Korábbi cikkemben írtam a fulladás vagy öklendezés közti különbségről. Ott inkább az elsősegély részére tettem a hangsúlyt, illetve az öklendező reflexről írtam bőbben. Ebben a cikkben viszont szeretnék tippeket is adni a fulladás megelőzéséhez és szeretném azok figyelmét felhívni akik tévesen azt gondolják, hogy a BLW, falatkás hozzátáplálás során gyakrabban fordulhat elő fulladás. Talán védőnőtől, de akár gyermekorvostól is hallhattál erről. Sajnos ez inkább köztudatba belépett tévhit és én szeretném, ha többen is megismernék, hogy mi az igazság ezzel kapcsolatban.