Mégis miért választanánk a BLW féle hozzátáplálást?
A falatkás hozzátáplálás (BLW) melletti döntést rengeteg szülő meghozta már. A hozzátáplálás kezdetén, mégis sok szülő fel teszi magának a kérdést, hogy ,,Miért választanám a BLW hozzátáplálási formát? A következőkben, ebben segítek. Biztos vagyok benne, hogy a döntésünket sokan szeretnék befolyásolni, orvosok, védőnők, nagymamák, barátok, de a végső szót, mi mondjuk ki!
Bevezető:
Van a hozzátáplálásnak az a formálya ami ilyesztő is lehet elsőre. A felelősség vagy épp a vele járó rengeteg takarítás ilyesztő benne. Ez a BLW, de nem csak ez!
Biztos, hogy mindig törekszünk arra, hogy a legjobbat adjuk gyermekünknek. Amikor eljön az idő, és a védőnő, orvos, nagyi tanácsa előkerül, gyakran azt mondják, hogy ,,már rég ennie kellene,, vagy ,,nem elég az anyatej, adj már valami normális ételt annak a gyereknek,, stb, akkor a legjobbat szeretnénk választani babánknak.
Na de hogyan kezdj neki, biztos, hogy már el kell kezdeni?
Ismét jönnek a jó tanácsok...
,,Adj neki főzeléket,,
,,Almát reszeljél le, mi is túl éltük, csak tudjuk,, stb.
Lehet, hogy most fogod a fejed, de hidd el, hogy a gyermekednek és neked (nektek) csak ti tudjátok, hogy mi a legjobb! Hagyatkozz a megérzéseidre. Biztos vagyok benne, hogy ha meglátod a BLW előnyeit, és lehetőségetek is van rá, akkor a gyermeked érdekében a BLW hozzátáplálási forma mellett döntötök.
Kiben bizzak?
Magadban, anyai megérzéseidben.
Én elsőgyerekesként tanácstalannak éreztem magam.
Mint sok mindent manapság, ezt is a google-ban kerestem elsősorban.
Rábukkantam a BLW-re, ami akkor még nagyon zavaros volt számomra, de éreztem mégis, hogy ez az irány lesz a miénk.
Fontos leszögeznem, hogy nem vagyok a pürés táplálás ellen és tudom, hogy nem mindenkinek a falatkás táplálás az útja, erről írtam is korábbi cikkekben. Bizonyos esetekben illetve bizonyos szülői aggodalmak esetén, melyekkel nem tudnak megküzdeni a szülők, valóban nem ajánlott, mert rosszabb lehet, ha erőltetünk valamit, aminek mi magunk sem vagyunk urai. Mégis, akik nagyon szimpatizálnak ezzel a hozzátáplálási formával, a következőkben kaphatnak a BLW mellett való megerősítést.
Miért BLW?
Nézzük a baba oldaláról:
- Bizalom
Megbízunk benne?
Az anyatej, tápszer esetén ha igény szerint tápláljuk, akkor annyit adunk neki, amíg a baba nem jelzi, hogy elég.
Miért ne tennénk ezt a falatkás hozzátáplálás esetén is?
- Önállóság
A baba amikor az 5 jel alapján készen áll, már tud fogni, szájához emelni játékot.
El hisszük, hogy ezt önállóan is meg tudja tenni ételekkel? Igen!
- Szabadság
Hallottuk már a mondást miszerint ,,a szervezet tudja mire van szüksége,,.
Ez a baba esetében is így van. Ne lepődjünk meg, ha egy csont növekedés során a baba, kalciummal teli táplálékot szeretne csak enni, pl. joghurt.
Nézzük a szülő oldaláról:
- Szülői felelősség!
Nyílván egy baba nem tudja azt mondani, hogy ,,Anya, kérem a joghurtot, kérem a brokkolit, stb..,, Ezért felelősek vagyunk abban, hogy a legváltozatosabb ételeket rakjuk elé. Így el tudja dönteni, melyiket válassza. Minden gyereknek van olyan időszaka amikor csak a szénhidrátot vagy más tápanyagot részesít előnyben. Ennek oka van, mind valamiért fontos a szervezetünkben, szükséges a fejlődéshez és a baba érzi, hogy most mihez mire van szüksége.
- Mi legyen az első étele a babának - mivel kezdjük a hozzátáplálást?
,,Nem vagyok élelmiszer vagy tápanyag szakértő, mégis honnan tudnám mit tegyek elé?,,
Ne aggódj, ezzel sokan vagyunk így! Ha gyermekednek igyekszel minél színesebb ételeket adni, akkor be fognak jutni a megfelelő vitaminok, ásványi anyagok a szervezetébe. Biztosan sokan hallottatok már az okostányérról. Minél változatosabb, annál jobb. A só mennyiségére is érdemes figyelni, ha eddig nagyon sósan étkezett a család, ideje csökkenteni, hiszen gyermekünk is ebből fog enni. A túl sok só, szív és érrendszeri megbetegedésekhez vezethet. Szükséges, de csak mértékkel.
- Példamutatás - önállóan eszik az etetőszékben vagy menne inkáb játszani közben?
A szülők alapvető felelőssége, hogy Mit, Mikor és Hol, hogyan kínál.
A gyermek dönti el, hogy mit eszik meg ezekből és mennyit.
A példamutatás nagyon fontos itt is. Ne várjuk, hogy gyermekünk nyugodtan, és egészségesen étkezzen, ha mi nem étkezünk így. Ne várjuk, hogy egyedül falatozzon, ha mi nem ülünk le a mosogatás helyett és mutatjuk, hogyan étkezünk önállóan.
- Takarítás - tisztán tudjuk a BLW hozzátáplálást végezni, vagy mindenképp maszatkommandó lep el minket?
A takarítást fontosnak tartom kiemelni. Sajnos ezt nem ússzuk meg, viszont ne feledjük, hogy cserében mennyi mindenen átmegy gyermekünk ami fejleszti őt. Egy baba ha 6 hónaposan kezdi a BLW hozzátáplálást, akkor 6 hónapos kortól maszatol egy ideig. Ha pürével kezdett volna, ez 8 hónapos korában történne meg, mert akkor kapja kézhez a falatokat. Tehát 2 hónapnyi takarítással kell csak többet kibírnunk.
Beszélgethetünk evés közben?
Sokszor hallhattuk gyermekkorunkban az asztalnál, hogy evés közben nem beszélünk!
Ezt a példát sem érdemes tovább vinni teljes mértékben. A tele szájjal nem beszélünk felszólítás jogos lehet, a félrenyelés elkerülése érdekében, de hagyjuk, hogy egy jó, nyugodt, kellemes hangulatú étkezésünk legyen. Érezze a gyermek, hogy az étkezés jó tevékenység. Beszélgessünk vele, amíg kicsi, meséljük el, hogy mit eszik, milyen színű, hogyan készítetted. Légy természetes. A kitartásunk szükséges, de mindenképp a legfontosabb, hogy ne görcsöljünk rá. A gyermek sokkal tovább étkezhet, ha még beszélgetünk is közben, de köztudott, hogy az agy később fogja fel, hogy tele van a pocak, mint ahogy lenyeljük a falatot, így nézhetünk a beszélgetésre úgy is, mint egészséges folyamatra.
Rengeteg előny
Gondoljuk csak végig, ha bizalmat adunk gyermekünknek milyen
jó hatásai lehetnek ennek a táplálási formának!
- megtanulja magától kontrollálni a mennyiséget, ami az elhízás esélyét is csökkenti
- jobban fejlődik a motorikus képessége a rendszeres önálló fogások, tapintások által
- kevésbé lesz válogatós, mert mindent elé teszel, mindent megkóstolhat
Az előnyökről még itt írok bővebben: A BLW etetés előnyei
Mindennapi felmerülő szakmai és egyéb kérdésekben választ találhatsz Óvári Anna által vezetett BLW-,,falatkás,, avagy darabos igény szerinti hozzátáplálás facebook csoportban, vagy a blw.hu oldalon.
Magyarországon Anna az, aki töretlen lelkesedéssel támogatja, népszerűsíti ezt a hozzátáplálási lehetőséget. Munkáját nagyra becsülöm!
Bármilyen hozzátáplálási forma mellett döntötök, csodás közös étkezéseket kívánok nektek!
A cikk humán írás, nem a mesterséges intelligencia ihlette.
,,A weboldalon megjelenő képek a Canva által lettek megjelenítve,,
Amikor már megszoktunk egy rendet a baba anyatejjel vagy tápszerrel való táplálása során, épp akkor jön a következő lépés, miszerint a gyermeknek ideje főtt ételt fogyasztania.
Az ajánlott leggyakoribb étel a burgonya és alma.
Ezek minden évszakban elérhetőek könnyedén. Persze nem írom, hogy a legolcsóbbak is, mert a mai árak mellett sajnos már nem mondható el, ez sem.
A kezdés nem feltétlenül kell alma legyen, sőt, kezdhetünk azzal, amit éppen mi fogyasztunk. Azonban nem mindegy mit fogyasztunk és azt, hogyan adjuk gyermekünknek.
Fontosnak tartom, hogy egy olyan szuper gyümölcsről írjak nektek mint az alma!
Miért is?
Az alma az egyik leggyakrabban felmerülő téma a BLW-zős családokban.
Mikor, milyen formában adjuk?
El kell mondjam, hogy a cikk végére nem lesz ,,A,, vagy ,,B,, megoldás, mégis tudunk neked segíteni!
A babák nem tudnak bevásárolni és az első közös étkezésre felkészülni. Mi szülők viszont felkészülten indulhatunk neki a hozzátáplálásnak. Ahhoz, hogy ne maradjon ki semmi, írtam egy bevásárló listát amit érdemes minden olyan szülőnek elolvasni, akik a hozzátáplálás előtt állnak. A bevásárló listában sorban haladva minden étkezéshez szükséges tárgyat kielemzek különböző cikkekben. Itt viszont magáról a hozzátáplálásról és a bevásárlásról szeretnék írni.
BLW féle hozzátáplálás egy olyan étkezési forma, amely alkalmával a baba nem pépekkel kezdi a szilárd ételek fogyasztását, hanem megfelelő módon felkínált teljes értékű falatokkal.
A BLW során a babának falatka formában szolgálunk fel ételeket az étkezésekkor, lehetővé téve számára azt is, hogy saját maga döntse el, hogy mit eszik meg. Számos előnnyel jár a falatkás hozzátáplálás, amelyek hozzájárulhatnak a gyermek egészséges étkezési szokásainak kialakulásához.
Már írtam egy másik cikkben a lehetséges és valós hátrányokról, most az előnyeit emelem ki a BLW-nek.
Lássunk 8 + 2 előnyt, amely mindenképp arra ösztönöz, hogy BLW mellett döntsünk!
Az előkét már elég régóta ismerik az anyukák. Nem kérdés a szülőkben, hogy amikor a hozzátáplálás indul, addigra be kell szerezniük párat. Sokon úgy gondolják, hogy egy előke biztosíték lesz arra, hogy a baba ne legyen maszatos, de ezt felejtsük el! Minden baba maszatos lesz, akár hogyan is történik a hozzátáplálás. A falatkás, BLW hozzátáplálásról azért már elég sok szülőnek van tapasztalata, és bizony ebben a hozzátáplálási formában igen csak maszatos tud lenni a csemeténk. Azért ettől függetlenül nagyon sokan még így is hatásosnak gondolják, mert legalább a leeső falatok egy része azon landol. Ez így is van, sőt, segít abban, hogy a baba ne érezze magát kellemetlenül a nedves elázott ruhában.
A kérdések özönlenek amikor a hozzátáplálás hamarosan aktuális lesz:
Milyen etetőszéket válasszak? Dönthető legyen? Párnázott? 4 hónapos kortól már szükségem van rá? Csak az IKEA etetőszék jó, mindenki azt veszi, vagy nem?
Milyen a jó etetőszék? Van erre jó válasz? Még megannyi kérdés, amelyekre próbálok választ adni.
A következőkben leírom mire érdemes figyelni etetőszék vásárlása előtt. Miért nem kell, hogy dönthető legyen a szék a BLW során és miért hasznos az egyszerűségre törekedni.
Miből egyen a baba?
A hozzátápláláshoz szükséges termékek avagy a bevásárlólista következő pontja a tányér választás. A szükséges dolgokat és a teljes bevásárló listát itt nézheted meg.
A tányérról most nem csak mint szükséges eszközről, fogok írni, hanem megemlítem az anyag minőségének fontosságát is. Ismerkedjetek meg részletesebben vele, hogy mi alapján érdemes választani! Még a környezettudatos szülők is tudnak babájuknak megfelelő tányért vásárolni.