Etetőszék. Milyen a jó etetőszék?
A kérdések özönlenek amikor a hozzátáplálás hamarosan aktuális lesz:
Milyen etetőszéket válasszak? Dönthető legyen? Párnázott? 4 hónapos kortól már szükségem van rá? Csak az IKEA etetőszék jó, mindenki azt veszi, vagy nem?
Milyen a jó etetőszék? Van erre jó válasz? Még megannyi kérdés, amelyekre próbálok választ adni.
A következőkben leírom mire érdemes figyelni etetőszék vásárlása előtt. Miért nem kell, hogy dönthető legyen a szék a BLW során és miért hasznos az egyszerűségre törekedni.
Bevezető:
Korábbi cikkemben írtam egy bevásárló listát amit érdemes minden olyan szülőnek elolvasni, akik a hozzátáplálás előtt állnak. A bevásárló listában sorban haladva minden étkezéshez szükséges tárgyat kielemzek, melyeket megtalálsz a blogon a mEATING fülön.
Bevásárló lista:
- etetőszék
- előke
- tányér
- tányéralátét
- pohár
- evőeszköz
Az etetőszék egy nagyon hasznos találmány, de mégis megoszlanak a vélemények róla, hogy mi a jó etetőszék. Egyáltalán miért gyártanak ennyi félét?
Mire való az etetőszék?
A nevével ellentétben a szék nem etet. Persze ezt mindenki tudja. Ez az eszköz adja meg a lehetőséget arra, hogy a hadonászó, mindent összekenő, ide-oda kapdosó baba ne az anyukáját kenje össze, hanem a széket.
Hogyan üljön a baba az etetőszékben?
A BLW féle hozzátáplálás során gyakran felmerülő kérdés, hogy melyik a jó etetőszék, ugyan is a gyermek, mivel önmaga eszik és nem pépeket, így döntött székbe nem rakható, mivel az fulladás veszélyes.
Tehát elmondható, hogy a legeslegfontosabb, hogy a székben egyenes háttal üljön a gyermek. Ez csak olyan etetőszékben oldható meg, ami nincs döntve. A webshopunkban figyelünk erre, és nem forgalmazunk olyan széket, amely dönthető, így ajánlom, hogy nézz körül nálunk, ha bizonytalan vagy, mert innentől csak a dizájnt kell eltalálnod, hogy melyik passzol a legjobban az étkezőtökbe, konyhátokba.
Biztonság
A falatkás(BLW) hozzátáplálás során a következőt szokták még ajánlani amit egyébként mentős szolgálatban álló emberek is javasolnak. Ne kösd be a biztonsági övet. Ez nagyon furcsán hangozhat, mert valószínű, hogy nem véletlen van öv a székhez, de mégis van oka a javaslatnak, mégpedig a következő.
Amikor a baba öklendezik, akkor olyan mozgásokat végez, melyet egy bekötött öv, korlátozhat. Ha nem használod az övet, egy esetleges fulladás esetén, azonnal tudsz gyermekednek segíteni. Az ember nem tudja, hogy vészhelyzetben mennyire pánikol, de semmiképp nem egyszerű egy övet, még kicsatolni és kibújtatni a gyereket belőle, amikor azt látjuk, hogy életveszélyben van. Mindenki a legjobbakat reméli, de ha baj van, ez a pár másodperc is számíthat.
Azonban csakis akkor javasoljuk, hogy ne kösd be a gyermeket, ha mindvégig az egész étkezés alatt közvetlen mellette tudsz tartózkodni, ha esetleg megpróbálna kimászni, és az etetőszék kialakításából adódóan nem tud lefele kicsúszni belőle.
A gyerekek furfangosak, ne gondoljuk, hogy ha napok óta nem próbálkoznak a kimászással, akkor a ,,pár másodpercre elugrok,, idő alatt nem fognak próbálkozni. Készülj fel az étkezésekre és legyen minden a közvetlen közeledben ami szükséges az egész ,,procedúra,, lebonyolításához.
A szülők egy része, a fentebb leírtak ellenére, mégis beköti gyermekét. Természetesen egyéni döntés, a szülő dönti el, hogy mi az igazi biztonság gyermeke számára. Itt a biztonságnál még megemlíteném, hogy vannak olyan etetőszékek, ahol csak a biztonsági öv nem engedi lecsúszni a gyermeket lefele irányba a székből, ezért ha nem használunk övet, érdemes olyan széket keresni, amely rendelkezik a lábak között is tartó résszel vagy a tálcát levéve van korlát szerű, babaszűkítő rész is.
Tisztíthatóság
A hozzátáplálás során a legnagyobb kihívás talán a takarítás. Egy könnyen takarítható etetőszék, mindenképp hasznos lehet. Amennyiben párnát is rakunk a székbe, próbáljunk olyat választani ami minden étkezés után lemosható, vagy vásároljunk többet, hogy a mosás, száradás ideje alatt legyen pót párna. Érdemes a legegyszerűbb etetőszéket megvásárolni, aminek alig vannak kis részletei, zegzugai, mert bizony minden féle falat el tud tűnni pillanatok alatt.
Helytakarékosság
Vannak kis konyhák, étkezők ahol célszerű összecsukható etetőszéket vásárolni. Tudom javasolni a székre rakható etetőszékeket is, mert ezzel nem lesz pluszban egy helyfoglaló a konyhában, étkezőben. Ezek könnyen rögzíthetők és biztonságosak.
Egy álló etetőszéknél, érdemes megnézni azt is, hogy nem-e fér be a konyhapult alá, akkor is ha esetleg nem összecsukható, így ez által szintén nem lesz útban.
Magasság
Vannak szülők, akik szeretnék, ha gyermekük a közös étkezőasztalról enne velük, ezért olyan széket választanak, ami magasságát tekintve, az asztalukhoz tolva megfelelő méret. Ezért még a levehető tálca is jól jön.
Olyan előfordulhat magasságtól függetlenül, hogy szuper a szék, de a babánk olyan kicsi, alacsony, hogy a karját fel kell emelnie ahhoz, hogy az asztalról elvegye a falatokat. Ha a gyermek hónalja alacsonyabban helyezkedik el az asztal vagy tálca peremétől, akkor érdemes párnát tenni a popsija alá, amitől magasabb lesz.
Lábtartó
Léteznek olyan etetőszékek amelyekhez nincs egyáltalán lábtartó. Ha gyermekünk megpróbál kimászni a székből, akkor is meg tudja tenni, ha nincs lábtartója és akkor is ha van.
Dizájn
Sokaknak számít a külső, a passzolás színben anyagban a lakáshoz, házhoz. Elég nagy ma már a választék színben is és anyagban is. Biztos, hogy találsz olyat ami tetszeni fog nektek.
Válogass webshopunkból!
Mindennapi felmerülő szakmai és egyéb kérdésekben választ találhatsz Óvári Anna által vezetett BLW-,,falatkás,, avagy darabos igény szerinti hozzátáplálás facebook csoportban, vagy a blw.hu oldalon.
Magyarországon Anna az, aki töretlen lelkesedéssel támogatja, népszerűsíti ezt a hozzátáplálási lehetőséget. Munkáját nagyra becsülöm!
Bármilyen hozzátáplálási forma mellett döntötök, csodás közös étkezéseket kívánok nektek!
A cikk humán írás, nem a mesterséges intelligencia ihlette.
,,A weboldalon megjelenő képek a Canva által lettek megjelenítve,,
Fontosnak tartom, hogy egy olyan szuper gyümölcsről írjak nektek mint az alma!
Miért is?
Az alma az egyik leggyakrabban felmerülő téma a BLW-zős családokban.
Mikor, milyen formában adjuk?
El kell mondjam, hogy a cikk végére nem lesz ,,A,, vagy ,,B,, megoldás, mégis tudunk neked segíteni!
BLW féle hozzátáplálás egy olyan étkezési forma, amely alkalmával a baba nem pépekkel kezdi a szilárd ételek fogyasztását, hanem megfelelő módon felkínált teljes értékű falatokkal.
A BLW során a babának falatka formában szolgálunk fel ételeket az étkezésekkor, lehetővé téve számára azt is, hogy saját maga döntse el, hogy mit eszik meg. Számos előnnyel jár a falatkás hozzátáplálás, amelyek hozzájárulhatnak a gyermek egészséges étkezési szokásainak kialakulásához.
Már írtam egy másik cikkben a lehetséges és valós hátrányokról, most az előnyeit emelem ki a BLW-nek.
Lássunk 8 + 2 előnyt, amely mindenképp arra ösztönöz, hogy BLW mellett döntsünk!
Az előkét már elég régóta ismerik az anyukák. Nem kérdés a szülőkben, hogy amikor a hozzátáplálás indul, addigra be kell szerezniük párat. Sokon úgy gondolják, hogy egy előke biztosíték lesz arra, hogy a baba ne legyen maszatos, de ezt felejtsük el! Minden baba maszatos lesz, akár hogyan is történik a hozzátáplálás. A falatkás, BLW hozzátáplálásról azért már elég sok szülőnek van tapasztalata, és bizony ebben a hozzátáplálási formában igen csak maszatos tud lenni a csemeténk. Azért ettől függetlenül nagyon sokan még így is hatásosnak gondolják, mert legalább a leeső falatok egy része azon landol. Ez így is van, sőt, segít abban, hogy a baba ne érezze magát kellemetlenül a nedves elázott ruhában.
Amikor már megszoktunk egy rendet a baba anyatejjel vagy tápszerrel való táplálása során, épp akkor jön a következő lépés, miszerint a gyermeknek ideje főtt ételt fogyasztania.
Az ajánlott leggyakoribb étel a burgonya és alma.
Ezek minden évszakban elérhetőek könnyedén. Persze nem írom, hogy a legolcsóbbak is, mert a mai árak mellett sajnos már nem mondható el, ez sem.
A kezdés nem feltétlenül kell alma legyen, sőt, kezdhetünk azzal, amit éppen mi fogyasztunk. Azonban nem mindegy mit fogyasztunk és azt, hogyan adjuk gyermekünknek.
Fulladás vagy öklendezés. Igazából mind a 2 mumus a szülőknek, mert sok esetben nem tudnak különbséget tenni közte. A fulladás igen ritka a BLW-ben, de az öklendezés ezzel szemben nem. Viszont nagyon hasznos! Egy dolgot viszont már most leszögezek. A BLW nem jár több fulladásos esettel a pürés etetéssel összehasonlítva!
A szülők többsége nyugodtan kezdi el gyermekének adni az ételeket, mert magabiztossá teszi őket, hogy a püréket könnyen nyeli le a baba. Ne felejtsük el, hogy a kb. kettő hónap pürés etetés után mindenképp átállnak a babák falatok fogyasztására, ha a szülő is veszi hozzá a bátorságot. Amennyiben a falatkás(BLW) hozzátáplálás mellett döntünk a kezdetektől, akkor a gyermek már az elején megszokja az állagokat és sok előnnyel jár számára ez hozzátáplálási forma. Erről itt írtam bővebben.
A babák nem tudnak bevásárolni és az első közös étkezésre felkészülni. Mi szülők viszont felkészülten indulhatunk neki a hozzátáplálásnak. Ahhoz, hogy ne maradjon ki semmi, írtam egy bevásárló listát amit érdemes minden olyan szülőnek elolvasni, akik a hozzátáplálás előtt állnak. A bevásárló listában sorban haladva minden étkezéshez szükséges tárgyat kielemzek különböző cikkekben. Itt viszont magáról a hozzátáplálásról és a bevásárlásról szeretnék írni.
Az evőeszközök használatáról a szülők többsége úgy gondolja, hogy a gyermeke ráér majd valamikor használni, egyelőre a kiskanál a fontos. Nos, az, az igazság, hogy a babák többsége már a hozzátáplálás elején képes az evőeszközökkel ismerkedni és nagyon hamar használni is tudják. A példamutatás itt is nagy szerepet játszik. Láttál már használati útmutatót egy újonnan vásárolt evőeszköz csomagolásában? Nem véletlen, hogy nem. A babánknak mi magunk vagyunk a használati útmutatók. Ez rendben is van, de annyi a választék! Milyen a jó evőeszköz? Mivel egyen a baba? Most kiderül!
A falatkás hozzátáplálás (BLW) melletti döntést rengeteg szülő meghozta már. A hozzátáplálás kezdetén, mégis sok szülő fel teszi magának a kérdést, hogy ,,Miért választanám a BLW hozzátáplálási formát? A következőkben, ebben segítek. Biztos vagyok benne, hogy a döntésünket sokan szeretnék befolyásolni, orvosok, védőnők, nagymamák, barátok, de a végső szót, mi mondjuk ki!