Miért fontos a közös étkezés? Már a babával is közösen egyek?
Talán kicsit vicces kérdés, hogy már a babával is közösen egyek-e, de ezzel utalni szeretnék egy fontos dologra, ami már baba korban elkezdődik.
Az, hogy fontos-e együtt étkezni az nem kérdés manapság. Elég sok cikket találunk róla. Viszont én most leírom azt, hogy, hogyan ne hagyjuk kialakulni azt a helyzetet, amikor a kisgyermek egyedül eszik. Igen, ez valahol baba korban kezdődik. Nagyon sok gondolat van bennem ezzel kapcsolatosan, melyeket most megosztok veletek, amely még a BLW, falatkás hozzátáplálást is érinti.
Bevezető:
Amikor megszületik a csecsemő, elkezdődik a táplálkozás az életében.
Mi történik? Együtt vagyunk vele amikor eszik, ha cumisüvegről van szó, akkor is fogjuk neki az üveget, és megpróbálunk minél közelebb lenni hozzá mint a szoptatásnál.
Érdeklődik
Cseperedik a baba, egyszer csak el kezd érdeklődni azok után a falatok után, amit mi eszünk. Esetleg ez nem történik meg? Általában akkor fordul ez elő, ha az anyuka akkor étkezik, amikor a baba alszik. Pedig ez már az első olyan pont, ahol lehetőségünk van arra, hogy az étkezés során közösségben legyünk vele.
Hozzátáplálás
A baba már nem csak érdeklődik, de meg kap egy-egy falatot, amivel elindul a falatkás (BLW) hozzátáplálás. Válaszkész ,,etetés,, történik, hiszen a baba érdeklődött, mi pedig adtunk neki az ételünkből. Ha a gyermekorvos, védőnő azt tanácsolja, hogy a jelek nélkül, kezdjük el pürésen táplálálni, holott elegendő számára az anyatej/tápszer, akkor gondoljuk át. Az egészséges gyermek gyermek idejében megérik a hozzátáplálásra.
Ismerkedés
A baba el kezd ismerkedni az ételekkel. Akár az ölünkben ülve, akár készen állva arra, hogy etetőszékbe üljön, de határozottan ismerkedik az elé rakott falatokkal. Ekkor sok esetben nagy megfigyelői leszünk babánknak, hogy a falatok lecsusszannak-e a pici torkán. Egyértelműen vele vagyunk, és figyeljük.
Önállóan eszik
Az ismerkedés után, elkezd önállóan próbálkozni az evéssel, eljut arra a szintre, hogy némi étel a pocakba is bekerül és elkezdődik amire sok anya nem számított, vagy nem tudott rá felkészülni lelkileg. A takarítás! A baba olyan rendetlenséget tud hagyni maga után, hogy nem győzzük levakarni az etetőszékről sem, de a gyermekről sem a szétkent ételdarabokat. Na és ha napi ötször teszi ezt meg? Általában itt szokott elkezdődni az a pont, hogy a takarítást, állandó tisztántartást helyezzük előtérbe, mert nem tudjuk végig nézni azt, amit az étellel művel. Itt már fel kell vállalni, ha együtt szeretnénk enni gyermekünkkel, hogy bizony, amíg mi kulturáltan megesszük a spagettit, addig a babánk, velünk szemben, épp a hajára keni és a mártással, ablakpucoló mozdulatokkal beszínezi az asztalt. Persze egy határt szabhatunk gyermekünknek, de az ismerkedés lehetőségét érdemes meghagyni egy bizonyos szintig. Maszatolás, takarítás így is lesz a végére.
Egyedül eszik
Szándékosan nem írtam életkor sehol, mert egyénileg minden baba más korban ér el a különböző szintekig. A gyermek minden esetre el jut odáig, hogy valóban egyedül egyen. Ekkor a szülő megörül, hogy végre egyedül eszik és szépen, nem öklendezik annyit. Akár egyedül is hagyhatjuk(nem), mert amíg eszik, mi el tudunk mosogatni a háta mögött egy méterrel. Elkezdődhet itt egy olyan pont, amikor már tényleg azt érezhetjük, hogy nem igényli gyermekünk, hogy ott legyünk vele.
Azonban, már csak biztonsági okokból sem érdemes ott hagyni, hiszen pl. a fulladás sok esetben hangtalan, illetve ekkor már az izgő-mozgó babák is megpróbálnak felállni az etetőszékben, akár csak elérni egy távolabb rakott tárgyat.
Miért tartják fontosnak a közös étkezést a kutatók?
Kiderült, hogy a gyermekek nagyobb biztonságban érzik magukat és a közös beszélgetések, egyfajta terápiás célt érnek el, amely során a szülő is jobban megismerheti gyermekét és a gyermek is feltár olyan gondolatokat, amelyeket nem szívesen tett volna meg játék közben. Ez bizalmat hoz létre a szülő felé a gyermekben. Sokkal kiegyensúlyozottabb felnőtt lesz belőle.
Ekkor gondolhatjuk azt, hogy jó, majd ha nagyobb lesz és könnyebb lesz a gyermekünkkel, akkor kialakítjuk a közös étkezéseket, hiszen most még beszélni sem tud.
Miért fontos már, a még beszélni nem tudó babánkkal együtt enni?
Elmesélek egy történetet, melyet egy édesanya fogalmazott meg magában, miután olvasott a közös étkezések jótékony hatásairól.
Az anyuka BLW hozzátáplálási módszert alkalmazott gyermekénél, melyben nagyon ügyes volt a baba és elég hamar megtanult enni egyedül. Egy hangulatos kis konyhában étkeztek, melynek ablaka előtt egy fa állt. A gyermek rendszeresen figyelte étkezés közben, ahogy a madarak az ágra szállnak, a levelek mozognak, az időjárás változik. Az anyuka ezt észre vette. Úgy gondolta, hogy bár gyermeke nem beszél még, de ő elmondja neki, hogy mi az amit lát, még akkor is, ha éppen le veszi figyelmét az étkezésről egy pillanatra. A napok ahogy teltek, a baba elkezdett megszólalni az étkezések közben is. Gyakran mondta, hogy ,,gabó,, ami galambot jelentett és felhívta rá anyukája figyelmét, hogy ott vannak a levelek és a madarak. Elkezdett kialakulni köztük egy közös pont, egyfajta beszélgetés szerűség. Az anyuka nem a telefonját nyomkodta, nem a tévét nézte, egyszerűen csak közösen ettek és figyelték a madarakat. A baba elkezdett egyre több szót használni, elkezdődött nála a vissza emlékezések megemlítése, így már ott tartottak, hogy evés közben lelkesen mondta a 2 éves körüli gyermek, hogy autó zúgott, cica nézett ablakba stb. Volt, hogy csak 2 szót mondott, akár olyat is, amit nem értett az anyuka, de meghallgatta gyermekét, mert el szerette volna neki mondani és ettől jobban érezte magát gyermeke. Játék közben nem ilyenekről beszélgettek, hanem az adott játékkal játszottak, így ez kiváló pillanat volt számukra, hogy jobban figyeljenek egymásra és érzéseikre. Mint aki már ilyen korban kibeszéli magából a frusztráló vagy kellemesnek átélt eseményeket. Azóta a gyermek rendszeresen beszélget anyukájával az étkezések során és élvezik a közös pillanatot.
Remélem ezzel sikerült éreztetnem, hogy miért fontos már egész pici korban a babákkal együtt enni és ezt a szokást megtartani. A gyermekek evés után könnyebben eljátszanak egyedül ,ezért ráérünk ekkor takarítani és mosogatni. Ne hagyjuk elveszni ezt a lehetőséget! Neveljünk kiegyensúlyozott felnőttet gyermekünkből, aki a felnőtté válásig és akár azon is túl megosztja velünk gondjait és örömeit egyaránt.
Mindennapi felmerülő szakmai és egyéb kérdésekben választ találhatsz Óvári Anna által vezetett BLW-,,falatkás,, avagy darabos igény szerinti hozzátáplálás facebook csoportban, vagy a blw.hu oldalon.
Magyarországon Anna az, aki töretlen lelkesedéssel támogatja, népszerűsíti ezt a hozzátáplálási lehetőséget. Munkáját nagyra becsülöm!
Bármilyen hozzátáplálási forma mellett döntötök, csodás közös étkezéseket kívánok nektek!
A cikk humán írás, nem a mesterséges intelligencia ihlette.
,,A weboldalon megjelenő képek a Canva által lettek megjelenítve,,
A babák nem tudnak bevásárolni és az első közös étkezésre felkészülni. Mi szülők viszont felkészülten indulhatunk neki a hozzátáplálásnak. Ahhoz, hogy ne maradjon ki semmi, írtam egy bevásárló listát amit érdemes minden olyan szülőnek elolvasni, akik a hozzátáplálás előtt állnak. A bevásárló listában sorban haladva minden étkezéshez szükséges tárgyat kielemzek különböző cikkekben. Itt viszont magáról a hozzátáplálásról és a bevásárlásról szeretnék írni.
Fontosnak tartom, hogy egy olyan szuper gyümölcsről írjak nektek mint az alma!
Miért is?
Az alma az egyik leggyakrabban felmerülő téma a BLW-zős családokban.
Mikor, milyen formában adjuk?
El kell mondjam, hogy a cikk végére nem lesz ,,A,, vagy ,,B,, megoldás, mégis tudunk neked segíteni!
A kérdések özönlenek amikor a hozzátáplálás hamarosan aktuális lesz:
Milyen etetőszéket válasszak? Dönthető legyen? Párnázott? 4 hónapos kortól már szükségem van rá? Csak az IKEA etetőszék jó, mindenki azt veszi, vagy nem?
Milyen a jó etetőszék? Van erre jó válasz? Még megannyi kérdés, amelyekre próbálok választ adni.
A következőkben leírom mire érdemes figyelni etetőszék vásárlása előtt. Miért nem kell, hogy dönthető legyen a szék a BLW során és miért hasznos az egyszerűségre törekedni.
Fulladás vagy öklendezés. Igazából mind a 2 mumus a szülőknek, mert sok esetben nem tudnak különbséget tenni közte. A fulladás igen ritka a BLW-ben, de az öklendezés ezzel szemben nem. Viszont nagyon hasznos! Egy dolgot viszont már most leszögezek. A BLW nem jár több fulladásos esettel a pürés etetéssel összehasonlítva!
A szülők többsége nyugodtan kezdi el gyermekének adni az ételeket, mert magabiztossá teszi őket, hogy a püréket könnyen nyeli le a baba. Ne felejtsük el, hogy a kb. kettő hónap pürés etetés után mindenképp átállnak a babák falatok fogyasztására, ha a szülő is veszi hozzá a bátorságot. Amennyiben a falatkás(BLW) hozzátáplálás mellett döntünk a kezdetektől, akkor a gyermek már az elején megszokja az állagokat és sok előnnyel jár számára ez hozzátáplálási forma. Erről itt írtam bővebben.
A folyadékpótlás minden korban fontos. Amikor a gyermekek elérnek abba korba, amikor már kevés anyatejet/tápszert fogyasztanak, akkor elgondolkoznak a szülők, hogy ,,Miből igyon a baba?,,.
Érdemes elolvasni a cikket, mert egy kicsit a logopédusok oldaláról is megközelítjük a kérdést.
Tényleg káros a kemény itatófejjel rendelkező csőrös pohár? Gondot okoz a baba beszédfejlődésében a szívószálas pohár? Marketing az egész, vagy van haszna a baba poharaknak?
Kezdjük el körbejárni a témát és olvass a baba pohárról fontos információkat a következőkben!
,,A BLW lusta anyáknak való!,, Ó mennyiszer hallottam már ezt! És igaz? NEM!
A BLW időigényes és rengeteg takarítással jár, nem beszélve a türelemről! Egyáltalán nem lehet mellette lustának lenni. Többek között a hátrányainál ezt is megemlítettem egyik cikkemben!
Takarítani nem bonyolult, de amikor egy cuki maszatos képű kis emberke igyekszik a már feltörölt földet, asztalt újra összekenni és hátráltatni a ,,lelkes,, takarításod közben, annyira nem természetes a mosolyod. Főleg akár napi 5 alkalommal! A következőkben szeretnék segíteni pár praktikus tanáccsal, hogy megkönnyítsem a takarítást. Ne adjátok fel! Ez az időszak nem hosszú, és egyre könnyebb lesz!
Korábbi cikkemben írtam a fulladás vagy öklendezés közti különbségről. Ott inkább az elsősegély részére tettem a hangsúlyt, illetve az öklendező reflexről írtam bőbben. Ebben a cikkben viszont szeretnék tippeket is adni a fulladás megelőzéséhez és szeretném azok figyelmét felhívni akik tévesen azt gondolják, hogy a BLW, falatkás hozzátáplálás során gyakrabban fordulhat elő fulladás. Talán védőnőtől, de akár gyermekorvostól is hallhattál erről. Sajnos ez inkább köztudatba belépett tévhit és én szeretném, ha többen is megismernék, hogy mi az igazság ezzel kapcsolatban.
Amikor már megszoktunk egy rendet a baba anyatejjel vagy tápszerrel való táplálása során, épp akkor jön a következő lépés, miszerint a gyermeknek ideje főtt ételt fogyasztania.
Az ajánlott leggyakoribb étel a burgonya és alma.
Ezek minden évszakban elérhetőek könnyedén. Persze nem írom, hogy a legolcsóbbak is, mert a mai árak mellett sajnos már nem mondható el, ez sem.
A kezdés nem feltétlenül kell alma legyen, sőt, kezdhetünk azzal, amit éppen mi fogyasztunk. Azonban nem mindegy mit fogyasztunk és azt, hogyan adjuk gyermekünknek.
Vannak termékek amiket létrehoznak a gyártók és néha úgy érezzük, az hasznos lehet számunkra, de később rájövünk, hogy nem az. Találkozunk tényleg haszontalan dolgokkal is, de olyannal is, amit megvásároltunk, de végül rájöttünk, hogy azt mi nem tudjuk használni viszont más igen. Mi legyen vele? Jó esetben el tudjuk ajándékozni. Ugyan akkor, dönthetünk kreatívan, hogy az adott terméket másra használjuk fel, mint amire létre jött valójában.
Létezik pár olyan eszköz, amit a pürével etetett babák részére hoztak létre. Ezeket a falatkás hozzátáplálásban is fel tudjuk használni, amennyiben jónak látjuk. Most mutatok nektek négy db ilyen terméket, amit újragondolva, a BLW során is felhasználhatunk.
A BLW (Baby Lead Weaning) egyfajta hozzátáplálási forma, mely egyre elterjedtebb Magyarországon is. A rövidítés angolról magyarra fordítva körülbelül ezt jelenti: baba által vezetett elválasztás.
Lényegesnek tartom ebben azt a részt, hogy ,,baba által vezetett,,. Valóban ő irányít (vezet) az elé rakott étel elfogyasztása során. Ez által pozitív élmény lesz neki a táplálkozás.