Ehet a baba bárány és nyúl húst?
Alap kikötés, hogy a nyers hús nem adható 1 éves kor alatt a botulizmus veszélye miatt. Ebbe bele tartoznak a füstöléssel tartósított nyers húsok is, még akkor is ha kolbászos rántottát adunk gyermekünknek, mert abban ,,megfőtt a húsféle,,.
A húsvét közeledtével felmerül sokakban a kérdés, hogy egyébként a baba ehet bárány és nyúl húst? Természetesen igen, de nem mindegy milyen formában. A hús magas vastartalmú, így az a család akinek az étrendjében szerepel hús, ajánlott is rendszeresen adni a babának.
Bevezető:
A baba természetesen ehet bárány és nyúl húst is, azonban érdemes pár dologra odafigyelni!
Ami minden húsra vonatkozik, az-az, hogy a gyermeknek úgy tálaljuk, hogy a szálirányt keresztben vágjuk el, tehát ellentétesen a száliránnyal. Ez által a hús amikor szét esik a baba szájában, nem hosszú húsdarabokra esik szét.
Hogyan adjuk a húst a babának?
1. Magas víztartalommal
Próbáljuk megtartani a hús nedvességtartalmát minél jobban. Fontos, hogy át legyen sülve, főve a hús, de a száraz húsnak olyan állaga van, amit még felnőttként is nehezen fogyasztunk el és nem is ad egy szuper étkezési élményt. Ha van főzőleve a húsnak, akkor érdemes abban tálalni a baba tányérjában, mert sokkal könnyebben fogyasztható.
2. Szósszal
Adjunk a babának a hús mellé szószokat, hogy könnyebben fogyasztható legyen neki. Ezek lehetnek paradicsom és joghurt alapú szószok is, illetve a szárazabb húsok zsírtartalmát növelhetjük hozzáadott zsiradékkal is, pl. vajjal.
3. Gyengédre főzve
A húsokat nem könnyű puhára főzni, de kis olvasgatás után találunk rá az interneten praktikákat.
A vad húsok a leginkább keményebbek, de ezeket is el lehet készíteni úgy, hogy a baba ehesse. Arra figyeljünk, hogy ha pácoljuk a húst a puhítás érdekében, akkor ne legyen túl magas a sótartalma. Pl. létezik ecetes vagy joghurtos pácolás is, ami adható a babának, mert nincs, vagy kevés a sótartalma.
Tálalás:
Ha még egyenlőre tartunk attól, hogy szálas, rostos húst adjunk gyermekünknek, akkor a fasírt az egyik legjobb megoldás. Ez bármilyen húsból finom lehet.
Alkalmas lehet még a sokak által ismert pulled pork. Ez tipikusan sertéshúsból készül, de a hangsúly azon van, hogy a hús szétfő szálaira. Próbáljuk meg ,,babásítani,, a recepteket amelyeket találunk és úgy készítsük el, hogy a baba is tudja enni.
A pörkölt is kiváló lehet a hús tálalására. Pl. a báránypörkölt bizonyos helyeken elterjedt étel Magyarországon.
A húsleves az egyik legismertebb magyar étel, ami a babának szintén kiváló a lassan puhára főzött hús miatt.
A nyúl hús alacsony zsírtartalmú és rágós hús. Mindenképp figyeljünk rá, hogy csak olyan nyulat kapjon a gyermek, amely könnyedén szét esik a szájában, és megfelelő zsírokkal pótoljuk a zsírtartalmát a húsnak. Ehhez a fajta húshoz ajánlott valamilyen szószt tálalni.
A bárány hús szintén kemény húsfajta, ezért érdemes olyan formában adni, ami garantáltan nem okoz problémát. Ilyen pl. az említett pulled pork vagy a nagyon puhára főzött pörkölt.
Már csak az a kérdés maradt, hogy miből egye mind ezt a finomságot a baba!
Az ételek fogyasztását, amennyiben nem szaftos húsról van szó, hanem pl. fasírtról, adhatjuk tányéralátéten, ami az asztalt is védi, illetve szaftos húsok esetében mély tányért is választhatunk.
Itt megtalálod a legjobb tányérokat:
Ha tartasz esetleg attól, hogy a hús fulladást okozhat, akkor olvasd el a következő cikket:
,,Fulladás vagy öklendezés a BLW hozzátáplálás során,,
Mindennapi felmerülő szakmai és egyéb kérdésekben választ találhatsz Óvári Anna által vezetett BLW-,,falatkás,, avagy darabos igény szerinti hozzátáplálás facebook csoportban, vagy a blw.hu oldalon.
Magyarországon Anna az, aki töretlen lelkesedéssel támogatja, népszerűsíti ezt a hozzátáplálási lehetőséget. Munkáját nagyra becsülöm!
Bármilyen hozzátáplálási forma mellett döntötök, csodás közös étkezéseket kívánok nektek!
A cikk humán írás, nem a mesterséges intelligencia ihlette.