Alma! Az a bizonyos mumus! Mikor, hogyan adjam a babának az almát?
Fontosnak tartom, hogy egy olyan szuper gyümölcsről írjak nektek mint az alma!
Miért is?
Az alma az egyik leggyakrabban felmerülő téma a BLW-zős családokban.
Mikor, milyen formában adjuk?
El kell mondjam, hogy a cikk végére nem lesz ,,A,, vagy ,,B,, megoldás, mégis tudunk neked segíteni!
A pürével etetett babáknál az első gyümölcs/étel az alma általában.
Természetesen reszelve vagy lé formájában!
Falatkás(BLW) hozzátáplálásnál nincs bevezetés az ételekben. Vannak tiltólistás ételek, mint pl. a méz, de első ételként azokon kívül bármit kaphat a megfelelő formában.
Az almánál mi a megfelelő?
Hogyan adjam az almát a babának?
1. Egészben?
Sokan egészben, meghámozva adják először, mert úgy nem tud letörni belőle nagyobb darab és amit esetleg kimetsz a metszőfogaival (ha van már), az nem nagy darab.
Mégis sok anyuka aggódik miatta, hogy nehogy mogyoró nagyságú darab törjön le és félremenjen. Hiszen az egyik szabály, hogy mogyoró nagyságú és keménységű ételt vagy amiből olyan méret és állag törhet le (pl. nyers répa) ne adjunk a babának. Az egész korán fogzó babák, ügyesen tudnak metszeni két vagy négy kis metszőfogukkal, ami némely 6 hónapos babának már kint van.
Ha mégis egészben adnánk, ne feledjük, hogy az ínyük alatt közvetlen már ott van a fog. Ezekkel a fogakkal már szét tudják nyomni a puhább húsú almát.
Cikkekben, hasábokban baba tányéron?
Semmiképp! A fentebb említett mogyoró szabály miatt. Egy almacikkből már nagyobb darabok is letörhetnek ami veszélyes lehet. Az egész almánál is érdemes figyelni, de itt szinte garantált a nagy darab.
Akkor hogyan adjam a babának?
2. Reszelve
A reszelés az egyik megoldás, ha szeretnénk mindenképp almát adni a csemetének, hiszen a BLW-s baba is eszik pürét.
Ha szeretnénk minél több vitamint adni a gyümölcsön keresztül, akkor nyersen magában, joghurtba keverve is kiváló ötlet, kis fahéjjal csudijó finomság.
A reszelt almát tehetjük babacsintába, almatócsniba, de bármilyen tészta elbírja. Még a süteménybe cukor helyett is kiváló. A falatkás hozzátáplálásban jól ismert előtöltött kanállal tudjuk adni a pürés állaghoz hasonló ételeket.
3. Szeletekben
Amennyiben nyersen szeretnéd adni, opció lehet a vékony szelet. Olyan vékony ami eltörik azonnal a baba szájában. Ilyen vékonyságot vagy késsel vagy hámozóval tudunk elérni.
4. Párolva bármilyen formában
Bár nem nyers, de így is marad benne vitamin. Célszerű csak annyira megpárolni, hogy két újjal könnyedén szét tudd nyomni.
Ha túl puha, előfordulhat, hogy szétkeni a baba.
A baba tányérján elhelyezett almákat, itt is megszórhatjuk fahéjjal néha, de figyeljünk rá, hogy leginkább az eredeti ízét ismerje meg a baba az ételeknek.
Tehát a 4 opció:
Egészben, reszelve, szeletekben vagy párolva.
Ne feledjük, hogy egyes almák nagyon kemény húsúak még felnőttnek is, míg más alma puha húsú. Ehhez mérten döntsük el, hogy miként adjuk babánknak.
Biztonság:
Fontosnak tartom megemlíteni, hogy a baba etetőszék nem mindegy milyen, a falatkákat fogyasztó babák esetében. Amennyiben alapból a BLW mellett döntünk, már az első perctől ne használjunk dönthető etetőszéket, vagy ne is vásároljunk ilyet. A dönthető etetőszékek egyébként is nehezen takaríthatóak a többfunkciós mivoltuk miatt.
A döntött pozíció nagyon veszélyes! Figyeljünk rá, hogy a baba, hátát egyenesen tudja tartani és lehetőleg lába alatt legyen közvetlenül lábtartó, hogy könnyebb legyen az öklendezés számára.
Paramami vagy?
Sokan azok vagyunk! A legfontosabb viszont, hogy mi ismerjük csemeténket a legjobban!
A táplálkozás során a gyermek habitusa is sokszor megmutatkozik.
Ilyen pl., ha olyan izgalomba jön az új ízektől, ételektől, hogy hírtelen veszi a levegőt és majd kiugrik a bőréből. Ugyan akkor egy olyan baba, aki a falatkák láttán csak jól szemügyre veszi, megtapogatja az ételt, de nem ficánkol, nyilván nyugodtabb baba.
E szerint dönteni szerintem egyszerűbb, hogy mikor mit, milyen formában adsz a kezébe.
Illetve ha már nagyobb lesz, figyeljünk rá, hogy a kis ,,elfoglalt,, gyermekünk ne fogyasszon almát futva, mászkálva, játék közben stb., mert veszélyes tud lenni a hírtelen mozgás, levegővétel során. Az alma nem maszatol, így közkedvelt nassolni való, úton, szobában, vendégségben, de a fent leírtakra ekkor is figyeljünk. A fulladások többsége 3 éves kor körül fordul elő és leggyakrabban almától.
A gyermek meg fogja ismerni később az egész vagy a cikkbe vágott almát is, ne aggódj! Mindennek meg van a maga ideje. Gyorsan elrepül ez az időszak is.
Mindennapi felmerülő szakmai és egyéb kérdésekben választ találhatsz Óvári Anna által vezetett BLW-,,falatkás,, avagy darabos igény szerinti hozzátáplálás facebook csoportban, vagy a blw.hu oldalon.
Magyarországon Anna az, aki töretlen lelkesedéssel támogatja, népszerűsíti ezt a hozzátáplálási lehetőséget. Munkáját nagyra becsülöm!
Bármilyen hozzátáplálási forma mellett döntötök, csodás közös étkezéseket kívánok nektek!
A cikk humán írás, nem a mesterséges intelligencia ihlette.
,,A weboldalon megjelenő képek a Canva által lettek megjelenítve,,
A babák nem tudnak bevásárolni és az első közös étkezésre felkészülni. Mi szülők viszont felkészülten indulhatunk neki a hozzátáplálásnak. Ahhoz, hogy ne maradjon ki semmi, írtam egy bevásárló listát amit érdemes minden olyan szülőnek elolvasni, akik a hozzátáplálás előtt állnak. A bevásárló listában sorban haladva minden étkezéshez szükséges tárgyat kielemzek különböző cikkekben. Itt viszont magáról a hozzátáplálásról és a bevásárlásról szeretnék írni.
Az előkét már elég régóta ismerik az anyukák. Nem kérdés a szülőkben, hogy amikor a hozzátáplálás indul, addigra be kell szerezniük párat. Sokon úgy gondolják, hogy egy előke biztosíték lesz arra, hogy a baba ne legyen maszatos, de ezt felejtsük el! Minden baba maszatos lesz, akár hogyan is történik a hozzátáplálás. A falatkás, BLW hozzátáplálásról azért már elég sok szülőnek van tapasztalata, és bizony ebben a hozzátáplálási formában igen csak maszatos tud lenni a csemeténk. Azért ettől függetlenül nagyon sokan még így is hatásosnak gondolják, mert legalább a leeső falatok egy része azon landol. Ez így is van, sőt, segít abban, hogy a baba ne érezze magát kellemetlenül a nedves elázott ruhában.
Az evőeszközök használatáról a szülők többsége úgy gondolja, hogy a gyermeke ráér majd valamikor használni, egyelőre a kiskanál a fontos. Nos, az, az igazság, hogy a babák többsége már a hozzátáplálás elején képes az evőeszközökkel ismerkedni és nagyon hamar használni is tudják. A példamutatás itt is nagy szerepet játszik. Láttál már használati útmutatót egy újonnan vásárolt evőeszköz csomagolásában? Nem véletlen, hogy nem. A babánknak mi magunk vagyunk a használati útmutatók. Ez rendben is van, de annyi a választék! Milyen a jó evőeszköz? Mivel egyen a baba? Most kiderül!
A kérdések özönlenek amikor a hozzátáplálás hamarosan aktuális lesz:
Milyen etetőszéket válasszak? Dönthető legyen? Párnázott? 4 hónapos kortól már szükségem van rá? Csak az IKEA etetőszék jó, mindenki azt veszi, vagy nem?
Milyen a jó etetőszék? Van erre jó válasz? Még megannyi kérdés, amelyekre próbálok választ adni.
A következőkben leírom mire érdemes figyelni etetőszék vásárlása előtt. Miért nem kell, hogy dönthető legyen a szék a BLW során és miért hasznos az egyszerűségre törekedni.
Fulladás vagy öklendezés. Igazából mind a 2 mumus a szülőknek, mert sok esetben nem tudnak különbséget tenni közte. A fulladás igen ritka a BLW-ben, de az öklendezés ezzel szemben nem. Viszont nagyon hasznos! Egy dolgot viszont már most leszögezek. A BLW nem jár több fulladásos esettel a pürés etetéssel összehasonlítva!
A szülők többsége nyugodtan kezdi el gyermekének adni az ételeket, mert magabiztossá teszi őket, hogy a püréket könnyen nyeli le a baba. Ne felejtsük el, hogy a kb. kettő hónap pürés etetés után mindenképp átállnak a babák falatok fogyasztására, ha a szülő is veszi hozzá a bátorságot. Amennyiben a falatkás(BLW) hozzátáplálás mellett döntünk a kezdetektől, akkor a gyermek már az elején megszokja az állagokat és sok előnnyel jár számára ez hozzátáplálási forma. Erről itt írtam bővebben.
A falatkás hozzátáplálás (BLW) melletti döntést rengeteg szülő meghozta már. A hozzátáplálás kezdetén, mégis sok szülő fel teszi magának a kérdést, hogy ,,Miért választanám a BLW hozzátáplálási formát? A következőkben, ebben segítek. Biztos vagyok benne, hogy a döntésünket sokan szeretnék befolyásolni, orvosok, védőnők, nagymamák, barátok, de a végső szót, mi mondjuk ki!
Talán kicsit vicces kérdés, hogy már a babával is közösen egyek-e, de ezzel utalni szeretnék egy fontos dologra, ami már baba korban elkezdődik.
Az, hogy fontos-e együtt étkezni az nem kérdés manapság. Elég sok cikket találunk róla. Viszont én most leírom azt, hogy, hogyan ne hagyjuk kialakulni azt a helyzetet, amikor a kisgyermek egyedül eszik. Igen, ez valahol baba korban kezdődik. Nagyon sok gondolat van bennem ezzel kapcsolatosan, melyeket most megosztok veletek, amely még a BLW, falatkás hozzátáplálást is érinti.