A BLW etetés hátrányai
Amikor már megszoktunk egy rendet a baba anyatejjel vagy tápszerrel való táplálása során, épp akkor jön a következő lépés, miszerint a gyermeknek ideje főtt ételt fogyasztania.
Az ajánlott leggyakoribb étel a burgonya és alma.
Ezek minden évszakban elérhetőek könnyedén. Persze nem írom, hogy a legolcsóbbak is, mert a mai árak mellett sajnos már nem mondható el, ez sem.
A kezdés nem feltétlenül kell alma legyen, sőt, kezdhetünk azzal, amit éppen mi fogyasztunk. Azonban nem mindegy mit fogyasztunk és azt, hogyan adjuk gyermekünknek.
Bevezető:
A falatkás hozzátáplálás mellett való döntés előtt sokunk olvasgatott, hogy jobban megismerjük.
Ha belekezdünk egy új dologba, általában szeretjük felmérni, milyen előnyökkel és hátrányokkal járhat számunkra.
Ebben a cikkben bemutatom 4 hátrányát a BLW féle hozzátáplálásnak. Ezekből 1 hátrány igazán az, ami minden szülőt érint, a takarítás. Ezzel kapcsolatban egy másik cikkben fogok bővebben írni.
Előnye sokkal több van ennek a hozzátáplálási formának, ezt itt részletezem: A BLW hozzátáplálás előnyei!
1.- Takarítás - a hozzátáplálás piszkos?
A BLW féle hozzátáplálás nem a legtisztább étkezési folyamat! Azt gondolom a szülők számára ez a legnagyobb kihívás!
Nem tűnik nagy dolognak, hiszen csak fel kell törölni a padlót, illetve a szétmaszatolt ételt, gondolják ezt sokan. Viszont amikor élesben csináljuk nap mint nap, akár napi 5x, akkor elbizonytalaníthat bennünket, hogy jól döntöttünk-e.
Ugyanakkor semmiképp nem érdemes feladni! Ha már elindultunk ezen az úton, itt vagyunk a legjobb helyen! Mint írtam, ez a szülő számára hátrány, de a gyermek számára ez előny, hiszen ez által tanul. Erről rengeteg cikket találsz az interneten.
Ez nem feltétlenül boldogít bennünket takarítás közben, ezért nézzünk néhány hasznos tippet amely megkönnyíti azt. Erről itt olvashatsz többet: Takarítási tippek a BLW-hez
2.- Nem tudjuk mennyit evett a baba - hány g almát tegyek a baba tányérjára?
Ez a hátrány leginkább akkor jelent gondot, ha a baba nem fejlődik.
Amikor elé rakjuk az ételt, mint említettem fentebb, sok falat leesik, szétkeni. Egy pürét egyszerűen lemérünk, és mivel a baba nem keni szét, mert mi adjuk a szájába, így tudjuk, hogy pl. 125 g-ot evett.
A falatkás hozzátáplálás során tálalhatunk egyszerre több féle ételből kisebb mennyiségeket, melyet kedvére fogyaszt el a baba. Ha épp a brokkoli a földön landol, a burgonyapüré a könyökén és a tálca felületén, a husit pedig nem találjuk, oly messzire dobta és még a BIO porszívó (kutya, cica) is megette, akkor kicsit nehéz összeszámolni grammra pontosan, hogy mennyit evett a csemete.
Szóval ha fejlődik a gyermekünk, akkor ne akarjuk számolgatni a mennyiséget, hiszen terített asztalnál egy egészséges baba sem hal éhen, de viszont jól lakik. Ellenben ha kedvetlen a gyermekünk és nincs gyarapodás bizonyos feltételek mellett, akkor azért érdemesebb jobban figyelni. Első sorban nem a pürés étkezésre váltani, hanem egyesével letenni a baba elé a falatokat.
Ne feledjük, hogy a hozzátáplálás teljes mértékben a szülő felelőssége, így védőnő, gyermekorvos csak tanácsod adhat. Ellenben ha a gyermek fejlődésével kapcsolatosan egyértelműen problémák vannak, pl. vashiányos, nem gyarapszik, és egyéb panaszok akkor tovább küldheti a gyermeket az illetékes szakorvos felé.
3.- Egészségtelen táplálkozás - a baba minket utánoz?
Amennyiben a szülők nem táplálkoznak egészségesen, úgy a gyermek sem.
Sajnos hallottam már olyat, hogy a szülőnek nem ajánlották a falatkás hozzátáplálást, mert vagy az anyagi körülményeik miatt, vagy az egyértelmű helytelen táplálkozás miatt nem jutott volna a baba hozzá a szükséges vitaminokhoz.
Az egészséges étkezés egyik pénztárca barát alapja, hogy a szezonális gyümölcsöket, zöldségeket vásároljuk meg. Amikor gyermekünk nyári, tavaszi időszakban szinte csak gyümölcsöt és zöldséget eszik, ne lepődjünk meg, ugyanis, ekkor tölti fel a szükséges anyagokkal, a szervezetét. Magyarországon a téli időszakban kevés gyümölcs elérhető, de mégis lehet ebben az országban is egészségesnek lenni, szervezetünk hozzá van szokva ehhez az éghajlati adottságokhoz.
4.- Nem minden babának való.
A BLW ellenjavallt lehet olyan csecsemőknél, akiknél fennáll a dysphagia (nyelési nehézség) kockázata, például olyan csecsemőknél, akiknek szájpadhasadéka vagy nyelvkötődése van, neurológiai rendellenességük van, például fejlődési késés, hipotónia (alacsony izomtónus) és orális hipotónia vagy genetikai rendellenesség.
Láttam már ugyan pl. hipotónia esetében BLW-s babát enni, de a szülők is biztonságosabbnak érezhetik ekkor a pürés etetést amivel semmi gond. Illetve az sem mindegy, hogy a babát milyen mértékben érinti az adott eltérés. Mindenképpen olyan hozzátáplálást válasszunk, amely a legmegfelelőbb gyermekünknek. Az igényeit, képességeit figyelve ezt teljes mértékben fel tudjuk mérni.
Orvossal minden esetben konzultáljunk a fenti esetekben, de érdemes olyan orvossal, aki egyébként támogatja a BLW-t és nem azért beszél le róla, mert egyébként sem javasolná.
Mindennapi felmerülő szakmai és egyéb kérdésekben választ találhatsz Óvári Anna által vezetett BLW-,,falatkás,, avagy darabos igény szerinti hozzátáplálás facebook csoportban, vagy a blw.hu oldalon.
Magyarországon Anna az, aki töretlen lelkesedéssel támogatja, népszerűsíti ezt a hozzátáplálási lehetőséget. Munkáját nagyra becsülöm!
Bármilyen hozzátáplálási forma mellett döntötök, csodás közös étkezéseket kívánok nektek!
A cikk humán írás, nem a mesterséges intelligencia ihlette.
,,A weboldalon megjelenő képek a Canva által lettek megjelenítve,,
Fontosnak tartom, hogy egy olyan szuper gyümölcsről írjak nektek mint az alma!
Miért is?
Az alma az egyik leggyakrabban felmerülő téma a BLW-zős családokban.
Mikor, milyen formában adjuk?
El kell mondjam, hogy a cikk végére nem lesz ,,A,, vagy ,,B,, megoldás, mégis tudunk neked segíteni!
A babák nem tudnak bevásárolni és az első közös étkezésre felkészülni. Mi szülők viszont felkészülten indulhatunk neki a hozzátáplálásnak. Ahhoz, hogy ne maradjon ki semmi, írtam egy bevásárló listát amit érdemes minden olyan szülőnek elolvasni, akik a hozzátáplálás előtt állnak. A bevásárló listában sorban haladva minden étkezéshez szükséges tárgyat kielemzek különböző cikkekben. Itt viszont magáról a hozzátáplálásról és a bevásárlásról szeretnék írni.
Az előkét már elég régóta ismerik az anyukák. Nem kérdés a szülőkben, hogy amikor a hozzátáplálás indul, addigra be kell szerezniük párat. Sokon úgy gondolják, hogy egy előke biztosíték lesz arra, hogy a baba ne legyen maszatos, de ezt felejtsük el! Minden baba maszatos lesz, akár hogyan is történik a hozzátáplálás. A falatkás, BLW hozzátáplálásról azért már elég sok szülőnek van tapasztalata, és bizony ebben a hozzátáplálási formában igen csak maszatos tud lenni a csemeténk. Azért ettől függetlenül nagyon sokan még így is hatásosnak gondolják, mert legalább a leeső falatok egy része azon landol. Ez így is van, sőt, segít abban, hogy a baba ne érezze magát kellemetlenül a nedves elázott ruhában.
BLW féle hozzátáplálás egy olyan étkezési forma, amely alkalmával a baba nem pépekkel kezdi a szilárd ételek fogyasztását, hanem megfelelő módon felkínált teljes értékű falatokkal.
A BLW során a babának falatka formában szolgálunk fel ételeket az étkezésekkor, lehetővé téve számára azt is, hogy saját maga döntse el, hogy mit eszik meg. Számos előnnyel jár a falatkás hozzátáplálás, amelyek hozzájárulhatnak a gyermek egészséges étkezési szokásainak kialakulásához.
Már írtam egy másik cikkben a lehetséges és valós hátrányokról, most az előnyeit emelem ki a BLW-nek.
Lássunk 8 + 2 előnyt, amely mindenképp arra ösztönöz, hogy BLW mellett döntsünk!
A kérdések özönlenek amikor a hozzátáplálás hamarosan aktuális lesz:
Milyen etetőszéket válasszak? Dönthető legyen? Párnázott? 4 hónapos kortól már szükségem van rá? Csak az IKEA etetőszék jó, mindenki azt veszi, vagy nem?
Milyen a jó etetőszék? Van erre jó válasz? Még megannyi kérdés, amelyekre próbálok választ adni.
A következőkben leírom mire érdemes figyelni etetőszék vásárlása előtt. Miért nem kell, hogy dönthető legyen a szék a BLW során és miért hasznos az egyszerűségre törekedni.
Az evőeszközök használatáról a szülők többsége úgy gondolja, hogy a gyermeke ráér majd valamikor használni, egyelőre a kiskanál a fontos. Nos, az, az igazság, hogy a babák többsége már a hozzátáplálás elején képes az evőeszközökkel ismerkedni és nagyon hamar használni is tudják. A példamutatás itt is nagy szerepet játszik. Láttál már használati útmutatót egy újonnan vásárolt evőeszköz csomagolásában? Nem véletlen, hogy nem. A babánknak mi magunk vagyunk a használati útmutatók. Ez rendben is van, de annyi a választék! Milyen a jó evőeszköz? Mivel egyen a baba? Most kiderül!
Fulladás vagy öklendezés. Igazából mind a 2 mumus a szülőknek, mert sok esetben nem tudnak különbséget tenni közte. A fulladás igen ritka a BLW-ben, de az öklendezés ezzel szemben nem. Viszont nagyon hasznos! Egy dolgot viszont már most leszögezek. A BLW nem jár több fulladásos esettel a pürés etetéssel összehasonlítva!
A szülők többsége nyugodtan kezdi el gyermekének adni az ételeket, mert magabiztossá teszi őket, hogy a püréket könnyen nyeli le a baba. Ne felejtsük el, hogy a kb. kettő hónap pürés etetés után mindenképp átállnak a babák falatok fogyasztására, ha a szülő is veszi hozzá a bátorságot. Amennyiben a falatkás(BLW) hozzátáplálás mellett döntünk a kezdetektől, akkor a gyermek már az elején megszokja az állagokat és sok előnnyel jár számára ez hozzátáplálási forma. Erről itt írtam bővebben.
A falatkás hozzátáplálás (BLW) melletti döntést rengeteg szülő meghozta már. A hozzátáplálás kezdetén, mégis sok szülő fel teszi magának a kérdést, hogy ,,Miért választanám a BLW hozzátáplálási formát? A következőkben, ebben segítek. Biztos vagyok benne, hogy a döntésünket sokan szeretnék befolyásolni, orvosok, védőnők, nagymamák, barátok, de a végső szót, mi mondjuk ki!