
Egy kis pohár kávé a babának?
Ó, egyik kedvenc témám! Annyira megosztóak tudnak lenni ebben a témában (is) a szülők! Persze mindenki egyetért abban, hogy NEM adhatunk kávét a gyermekünknek, de amikor az 1 éves csemetéd reklamál, hogy ő biza anyával szeretne kávézni, akkor elgondolkozik rajta az anyuka, hogy mivel lehetne helyettesíteni a kis pohár kávét. Mi oldhatja meg ezt a problémát? A babát meg kell nevelni és azt mondani, hogy nem, ez nem a tiéd? Esetleg adjunk a kezébe egy pohár hígított kávét? Semmiképp! Többféle megoldás létezik. Most beszéljünk erről egy kicsit!
Mit okoz egy pohár kávé, babáknál?
Az egyik legfőbb probléma a kávéval a koffein tartalma. Ami miatt sokan fogyasztják felnőtt korban. Persze ez érthető is felnőttek esetében! Hogyan hat babákra a kávé?
- Alvásprobléma: A koffein hatására a baba nehezebben aludhat el, vagy nyugtalanabbá válhat, mivel a koffein serkenti az idegrendszert.
- Nyugtalanság: A koffein túlzott fogyasztása hiperaktivitást, ingerlékenységet okozhat.
- Emésztési problémák: A koffein növelheti a gyomorsav termelést, ami esetleg hasfájást, refluxot okozhat.
- Dehidratáció: A koffein enyhe vízhajtó hatással rendelkezik, így túlzott mennyiségben a baba dehidratálttá válhat.
Persze túlzott mennyiségben senki nem adna a babának, így ezek nem drasztikus következmények.
Amikor a baba nyugtalan koffein nélkül is
Néhány baba nyugtalanná válhat, ha meglátja a szülőt kávézni és ki szeretné venni a kezéből, játéknak tekinti, vagy számára fogyasztható italnak. Sok szülő nem érti, ez hogyan lehet, pedig nem vagyunk egyformák már baba korban sem. Az akaratunk már elég korán próbálkozik érvényesülni. igenis vannak olyan gyermekek, akik nem csak kíváncsiak, de mindent szeretnének azonnal megszerezni, ami nincs neki oda adva. Így a kávé nyugodt körülmények közötti elfogyasztása nem egyszerű.
Mit alkalmazzunk figyelemeltereléshez?
- Kávés játékok
Baba pohár
Több megoldás is van ebben a helyzetben, az egyik, hogy a babának is adunk poharat.
Az üres vagy teli pohár, lehet egy játék pohár is, és egy igazi is, esetleg Anya pohara vagy baba pohár. Nyilván nem kávéval teli, hanem más, babának fogyasztható folyadékkal. A BLWbolt-ban rengetek pici pohár található, ami igazán alkalmas neki. Ilyen pl. a Done by Deer Foodie mini bögre.
Játék kávégép
Beszerezhető gyermekünk első kávégépe. Már nagyon kedvező áron hozzá lehet jutni, akár klasszik kotyogós vagy kapszulás, illetve automata kávégépek játék verziójához. A kicsi élvezheti a közös kávéfőzést és megihatja veled egy időben a kávét. Koccintani ér!
- Kávés mondatok
Nézz a pohár aljára
Próbáld meg játékosan! Komolyan, ne görcsölj rá! Ha lenéznek se! Vannak olyan gyerekek, akiknek egyszerűen más a habitusuk. Nehezebb velük, mert több a konfliktusforrás, de ne feledd, te döntöd el, hogy melyik konfliktusnál mondasz határozott nemet, ami következményekkel jár és melyiknél keresel alternatívát.
Játssz gyermekeddel, mert erre van szüksége! Nem a kávé érdekli, hanem a játék. Ő a kávézásra azt hiszi, hogy játék. Hát mókázzatok!
Mond neki, hogy,
- ha megiszod a kávét, akkor a pohár aljára nézhet.
- kiviheti a csészét a konyhába, mosogatógépbe teheti.
- adhat a macijának/babájának egy kortyot. (a kanaladdal mutasd meg, hogyan csinálja)
Ha pedig nem kávés játékot keresel számára, akkor
- játszatok közben egy olyan játékkal, amit csak akkor vesztek elő, amikor kávézol, de a kávézás végesztével mindenképp rakd el, ha már nem játszik vele.
Ha mindenképp ,,kávét,, adnál a gyermeknek. Kávé alternatívák:
- Karobpor. Bár kakaó helyett szokták ajánlani, ugyan úgy megálja a helyét közös kávézás gyanánt is.
- Fahéj. Pici tej és nagyobb arányban víz, fahéjjal ízesítve. Főleg, ha a szülő is használja a kávé tetejére. A baba ugyan azt az ízt fogja érezni.
- Cikória. Beszerezhető Maci kávé néven, de figyeljük, hogy szigorúan cukormentes legyen.
- Tej. Egyszerű pasztőrözött tejjel is lehet próbálkozni. Akár tejhabosítóval elkészítve, de csak kis mennyiségben. 1/4-ed kávéscsésze napi egyszer, ha 1 éves kor alatti gyermekről van szó, mert 1 éves kor alatt nem ajánlott a tehéntej fő italforrásként.
- Víz. Ez a legjobb. Ugyan úgy ,,habosítható,, és kanállal keverhető.
Segítség a kávézásban - tegyél a poharamba...
A baba képes arra, hogy akár kezét fogva, de segítsen megkavarni a kávét. Esetleg előre a csészébe teheti az édesítőt vagy cukrot. Segíthet bele önteni a tejet, vagy megnyomni a tejhabosító gombját, esetleg a kávégép gombját. Ha kitaláljátok, hogyan segíthet anélkül, hogy inna belőle, az mindenképp hasznos lehet.
Választási lehetőség
Sok gyermeknevelési tanácsadó a választási lehetőséget szokta felhozni dackorszak idején. Engedd meg neki, hogy ő válasszon kanalat, csészét, kapszulát, helyet ahol elfogyasszátok, vagy párnát, takarót amihez hozzábújtok.
A legvégére hagytam azt, hogy némelyik gyereknél a legegyszerűbb dolog is működik. -,,Ebből nem ihatsz, mert ez felnőttes, felnőtteknek való.,, - mondat. Néhány gyermeknél működik! Viszont, ha egy kisgyermek minden nap látja, hogy az anyukája sminkel, előbb-utóbb ő is szeretné kipróbálni. Ez nem azt jelenti, hogy sminket kell neki adni, hanem találhatunk számára egy biztonságos alternatívát, például egy saját kis ecsetet vagy egy tükörrel való játékot. Ugyanez igaz a kávéra is! A kávéból sem muszáj alternatívát kínálnunk, de ha Anya vagy Apa folyamatosan kávézik, előbb utóbb őt is fogja érdekelni. Tegyük hozzá, hogy kis mértékben a kávé nem káros.
Olvass még hasznos cikkeket a BLWbolt m'Eating blogjában!