
Pohár! Miből igyon a baba?
A folyadékpótlás minden korban fontos. Amikor a gyermekek elérnek abba korba, amikor már kevés anyatejet/tápszert fogyasztanak, akkor elgondolkoznak a szülők, hogy ,,Miből igyon a baba?,,.
Érdemes elolvasni a cikket, mert egy kicsit a logopédusok oldaláról is megközelítjük a kérdést.
Tényleg káros a kemény itatófejjel rendelkező csőrös pohár? Gondot okoz a baba beszédfejlődésében a szívószálas pohár? Marketing az egész, vagy van haszna a baba poharaknak?
Kezdjük el körbejárni a témát és olvass a baba pohárról fontos információkat a következőkben!
Bevezető:
Manapság rengeteg pohár létezik már, nem csak felnőttek részére, de gyermekek részére is.
A színtől, dizájntól kezdve a formáig, a fenntarthatóságig, már tényleg mindenre gondolnak a gyártók.
Ebben a hatalmas kínálatban meg lehet találni gyermekünknek a megfelelőt?
Meg! Viszont ahhoz, hogy tudatosan döntsünk, szükségünk van alapvető kérdéseket végiggondolni. Ebben fogok segíteni.
Hol iszik a baba?
Lehet az alapján célszerű először is meghozni a döntést, hogy hol iszik a baba. Milyen környezetben. Általában erre kettő válasz van. Olyan helyen ahol kifolyhat a folyadék, pl. konyhai járólap fölött, vagy olyan helyen ahol nem folyhat ki folyadék, pl. padlószőnyeg, autó.
Itt egyértelművé válik már a döntés, hogy az olyan területekre, ahol nem folyhat ki folyadék, oda zárt rendszerű kulacsot, termoszt, poharat válasszunk.
Ahol kifolyhat, ott persze lehet nyitott poharat választani.
Mekkora pohárból iszik a baba?
Mivel a babák még eléggé ügyetlenek, hiszen az ivás technikáját tanulják és a motorikus képességei még nem alkalmasak a profi ivásra, így célszerű kis űrmértékű poharat választani, vagy kevés folyadékot önteni bele. A baba kezei is olyan apróak, hogy egy nagyobb pohár kezelése jóval nehezebb feladat számára. Viszont a megfelelő méretet kiválasztva, és könnyen markolható poharat választva, több lesz a sikerélmény. Nézd meg, hogy mely poharakon van fogantyú, fül, amibe bele kapaszkodhat.
Hogyan iszik a baba?
A babák szeretnek kísérletezni, általában vevők az újdonságra, de mégsem mindegy, hogy hogyan iszik a baba. Miért is? Az anyatejjel táplált szülők ezt nagyon jól tudják. A szoptatásra kihatással lehet egy pohár, előfordul, hogy ennek használata után harapnak a babák, tehát a harapási reflex felerősödik. Sajnos ennek elkerülésére nincs jó tanács. Megannyi anyukától lehet olvasni, hogy valakinél nem okozott gondot egy bizonyos pohár, de valakinél igen.
Minden baba más és más. Annyit tudunk tenni, hogy igyekszünk nem olyan poharat választani, amelyet nagyon intenzíven kell szívni, hanem csak gyengéden, vagy nem is szükséges. Amire még szintén tudunk figyelni, az a baba reakciója. Amennyiben látjuk a pohár használata után, hogy felerősödik a harapási reflex, azonnal váltsunk poharat. A BabyOno tanulópoharat, illetve aNUUROO poharakat pl. szokták ajánlani űrtartalma és kialakítása miatt is. Ha zárt rendszerű poharat keresel, akkor a 360°-os poharak jöhetnek még szóba, de felhívom újra a figyelmet rá, hogy minden baba más, és nem tudni a reakcióit.
Környezettudatos a baba?
Természetesen a baba nem, de a szülő abszolút lehet tudatos a baba pohár kiválasztása során!
Amennyiben fontosnak tartod a környezetszennyezés elleni fellépést, van lehetőség környezetbarát alternatíva kiválasztására. Alkalmas lehet egy 100%-ban lebomló BIO műanyag pohár is erre a célra, illetve a bambusz poharak is kiválóan megfelelnek.
Hideg a víz télen vagy túl meleg nyáron a babának?
Előfordul, hogy a baba nem szívesen issza meg a folyadékot nyáron vagy télen. Az oka lehet a hőmérséklete. Célszerű egy nagyszerű termoszt is beszerezni erre a célra, amely akár kulaccsá is válhat. A több órán át tartó meleg vagy hideg folyadék segít, hogy ne csökkenjen a folyadékpótlás mennyisége. Léteznek szívószálas termoszok amelyek zárókupakkal is rendelkeznek ha már nem szeretnénk ivócsőrös kulacsként használni, illetve szívószálas hőtartó poharak is megfelelnek erre a célra.
Divatos a baba?
Miért is ne lehetne olyan eszközökkel támogatni a babát, amelyek egyedi kinézetűek és akár letisztultságukkal adnak egy kellemes érzést a hozzátáplálás során? Az étkezés és annak körülményei fontosak. A közös étkezések kiválóak arra, hogy megismertessük gyermekünkkel az egyedi dolgokat, esztétikus pozitív környezetet. Sok szülő nem szereti, ha csemetéje körül extra színes tárgyak vannak. Ezért a letisztult, pasztell színek egyre népszerűbbek. Ilyen a NUUROO, a MUSHIE, és a BIBS márka is.
Milyen anyagú pohárból iszik a baba?
Fontos a poharak anyaga is.
- A szilikon anyagú poharakat általában kisebb gyermekeknek tervezik, de akit nem taszít ez az anyag, az nagyon szereti. A szilikon anyagból készült poharak szinte biztos, hogy letisztult dizájnnal rendelkeznek, de pl. a
- BIO műanyagok is, ami mégis más tapintásra.
- Az általános műanyag poharak érintésre hűvösebbek és keményebbek, akár csúszósabbak. A műanyag baba poharak viszont gyakran élénk színűek, vagy mintázattal rendelkeznek.
- A bambusz anyag kiválóan közelebb vihet a természethez. Környezettudatos és nagyszerű érzés belőle inni.
A színe alapján soha ne ítéljünk, minden esetben ellenőrizzük a pohár anyagát.
Biztonságos pohárból iszik a baba?
Na ná! Csak is olyan helyről vásároljunk, ahol a baba étkezéséhez szükséges eszközök bevizsgáltak, tanúsítvánnyal rendelkeznek. A BLWboltban erre figyelünk, hogy a termékeink ha hazai gyártótól is kerülnek forgalomba, adjanak biztosítékot rá, hogy nem jut a baba káros anyagokhoz a termékeiken keresztül. A biztonságot nem csak egy anyag minősége adja, hanem az alkatrészei is. Pl. ne tudjon leválni róla apró alkatrész stb. Magyarországon a bevizsgálás szigorú szabályokhoz kötött.
Mit mond a logopédus?
A beszédfejlődés már egész korán elkezdődik. A pohár használata fontos már ekkor is. Nem javasolt túl hosszasan kemény, csőrös poharat vagy 360 fokos poharat használni. Nem azt mondják a szakértők, hogy egyáltalán nem, de ha pl. ritkán utazunk, és a kocsiban azt használjuk, akkor az teljesen jó.
A 360 fokos poharakról a vélemény megosztó. Nincs tudományos bizonyíték arra vonatkozóan, hogy a gyermek által használt bármilyen pohár, bármiféle változást hozna az etetés, a nyelés vagy a beszéd szempontjából.
Úgy gondolom nem is egyszerű egy ilyen kutatást elvégezni, hiszen a beszéd fejlődése elég sok összetevős. Nehéz lenne kizárólagosan a pohárra fogni.
Sok esetben feltételezések alapján kerülnek ki cikkek a 360 fokos pohárral kapcsolatban logopédusoktól. Minden esetre nem tűnik ésszerűnek ezeket a feltételezéseket a teljes populációra általánosítani, vagy a gyermek által használt csésze típusának tulajdonítani, főleg nem bizonyíték nélkül.
Szakértők szerint a nyitott pohár (ami igen régóta létezik) és a szívószálas pohár alkalmas az ivás megtanulásához, illetve nem okoznak problémát. Ha valamit javasolnak pozitívan, akkor általában nem néznek utána az emberek, hogy miért jó, csak elfogadják (ami a rohanó világban érthető), pedig a szívószál használatáról sincs kutatás, hogy miért lenne jobb.
A logopédusok puha szívószálas poharat javasolnak, vagy normál nyitott poharat.
Remélem valamennyire sikerült segítenem abban, hogy könnyebben tudj választani poharat gyermekednek!
Mindennapi felmerülő szakmai és egyéb kérdésekben választ találhatsz Óvári Anna által vezetett BLW-,,falatkás,, avagy darabos igény szerinti hozzátáplálás facebook csoportban, vagy a blw.hu oldalon.
Magyarországon Anna az, aki töretlen lelkesedéssel támogatja, népszerűsíti ezt a hozzátáplálási lehetőséget. Munkáját nagyra becsülöm!
Bármilyen hozzátáplálási forma mellett döntötök, csodás közös étkezéseket kívánok nektek!
A cikk humán írás, nem a mesterséges intelligencia ihlette.
Fontosnak tartom, hogy egy olyan szuper gyümölcsről írjak nektek mint az alma!
Miért is?
Az alma az egyik leggyakrabban felmerülő téma a BLW-zős családokban.
Mikor, milyen formában adjuk?
El kell mondjam, hogy a cikk végére nem lesz ,,A,, vagy ,,B,, megoldás, mégis tudunk neked segíteni!
BLW féle hozzátáplálás egy olyan étkezési forma, amely alkalmával a baba nem pépekkel kezdi a szilárd ételek fogyasztását, hanem megfelelő módon felkínált teljes értékű falatokkal.
A BLW során a babának falatka formában szolgálunk fel ételeket az étkezésekkor, lehetővé téve számára azt is, hogy saját maga döntse el, hogy mit eszik meg. Számos előnnyel jár a falatkás hozzátáplálás, amelyek hozzájárulhatnak a gyermek egészséges étkezési szokásainak kialakulásához.
Már írtam egy másik cikkben a lehetséges és valós hátrányokról, most az előnyeit emelem ki a BLW-nek.
Lássunk 8 + 2 előnyt, amely mindenképp arra ösztönöz, hogy BLW mellett döntsünk!
Az előkét már elég régóta ismerik az anyukák. Nem kérdés a szülőkben, hogy amikor a hozzátáplálás indul, addigra be kell szerezniük párat. Sokon úgy gondolják, hogy egy előke biztosíték lesz arra, hogy a baba ne legyen maszatos, de ezt felejtsük el! Minden baba maszatos lesz, akár hogyan is történik a hozzátáplálás. A falatkás, BLW hozzátáplálásról azért már elég sok szülőnek van tapasztalata, és bizony ebben a hozzátáplálási formában igen csak maszatos tud lenni a csemeténk. Azért ettől függetlenül nagyon sokan még így is hatásosnak gondolják, mert legalább a leeső falatok egy része azon landol. Ez így is van, sőt, segít abban, hogy a baba ne érezze magát kellemetlenül a nedves elázott ruhában.
A falatkás hozzátáplálás (BLW) melletti döntést rengeteg szülő meghozta már. A hozzátáplálás kezdetén, mégis sok szülő fel teszi magának a kérdést, hogy ,,Miért választanám a BLW hozzátáplálási formát? A következőkben, ebben segítek. Biztos vagyok benne, hogy a döntésünket sokan szeretnék befolyásolni, orvosok, védőnők, nagymamák, barátok, de a végső szót, mi mondjuk ki!
Miből egyen a baba?
A hozzátápláláshoz szükséges termékek avagy a bevásárlólista következő pontja a tányér választás. A szükséges dolgokat és a teljes bevásárló listát itt nézheted meg.
A tányérról most nem csak mint szükséges eszközről, fogok írni, hanem megemlítem az anyag minőségének fontosságát is. Ismerkedjetek meg részletesebben vele, hogy mi alapján érdemes választani! Még a környezettudatos szülők is tudnak babájuknak megfelelő tányért vásárolni.
Korábbi cikkemben írtam a fulladás vagy öklendezés közti különbségről. Ott inkább az elsősegély részére tettem a hangsúlyt, illetve az öklendező reflexről írtam bőbben. Ebben a cikkben viszont szeretnék tippeket is adni a fulladás megelőzéséhez és szeretném azok figyelmét felhívni akik tévesen azt gondolják, hogy a BLW, falatkás hozzátáplálás során gyakrabban fordulhat elő fulladás. Talán védőnőtől, de akár gyermekorvostól is hallhattál erről. Sajnos ez inkább köztudatba belépett tévhit és én szeretném, ha többen is megismernék, hogy mi az igazság ezzel kapcsolatban.
Amikor már megszoktunk egy rendet a baba anyatejjel vagy tápszerrel való táplálása során, épp akkor jön a következő lépés, miszerint a gyermeknek ideje főtt ételt fogyasztania.
Az ajánlott leggyakoribb étel a burgonya és alma.
Ezek minden évszakban elérhetőek könnyedén. Persze nem írom, hogy a legolcsóbbak is, mert a mai árak mellett sajnos már nem mondható el, ez sem.
A kezdés nem feltétlenül kell alma legyen, sőt, kezdhetünk azzal, amit éppen mi fogyasztunk. Azonban nem mindegy mit fogyasztunk és azt, hogyan adjuk gyermekünknek.
,,A BLW lusta anyáknak való!,, Ó mennyiszer hallottam már ezt! És igaz? NEM!
A BLW időigényes és rengeteg takarítással jár, nem beszélve a türelemről! Egyáltalán nem lehet mellette lustának lenni. Többek között a hátrányainál ezt is megemlítettem egyik cikkemben!
Takarítani nem bonyolult, de amikor egy cuki maszatos képű kis emberke igyekszik a már feltörölt földet, asztalt újra összekenni és hátráltatni a ,,lelkes,, takarításod közben, annyira nem természetes a mosolyod. Főleg akár napi 5 alkalommal! A következőkben szeretnék segíteni pár praktikus tanáccsal, hogy megkönnyítsem a takarítást. Ne adjátok fel! Ez az időszak nem hosszú, és egyre könnyebb lesz!
Vannak termékek amiket létrehoznak a gyártók és néha úgy érezzük, az hasznos lehet számunkra, de később rájövünk, hogy nem az. Találkozunk tényleg haszontalan dolgokkal is, de olyannal is, amit megvásároltunk, de végül rájöttünk, hogy azt mi nem tudjuk használni viszont más igen. Mi legyen vele? Jó esetben el tudjuk ajándékozni. Ugyan akkor, dönthetünk kreatívan, hogy az adott terméket másra használjuk fel, mint amire létre jött valójában.
Létezik pár olyan eszköz, amit a pürével etetett babák részére hoztak létre. Ezeket a falatkás hozzátáplálásban is fel tudjuk használni, amennyiben jónak látjuk. Most mutatok nektek négy db ilyen terméket, amit újragondolva, a BLW során is felhasználhatunk.