Veszélyes a BLW? Fulladás megelőzéséhez tippek!
Korábbi cikkemben írtam a fulladás vagy öklendezés közti különbségről. Ott inkább az elsősegély részére tettem a hangsúlyt, illetve az öklendező reflexről írtam bőbben. Ebben a cikkben viszont szeretnék tippeket is adni a fulladás megelőzéséhez és szeretném azok figyelmét felhívni akik tévesen azt gondolják, hogy a BLW, falatkás hozzátáplálás során gyakrabban fordulhat elő fulladás. Talán védőnőtől, de akár gyermekorvostól is hallhattál erről. Sajnos ez inkább köztudatba belépett tévhit és én szeretném, ha többen is megismernék, hogy mi az igazság ezzel kapcsolatban.
Egy kis tájékoztató azoknak, akik a BLW hozzátáplálást a fulladás miatt veszélyesnek tartják:
Az NHS(Nemzeti Egészségügyi Szolgálat) szerint a BLW által megkezdett hozzátáplálás során nem több a fulladásos eset mint a kanalas, pürés etetés során!
2021-ben a svájci MDPI (Nemzetközi környezetkutatási és közegészségügyi folyóirat) által kiadott folyóiratban megjelent, hogy a szülők többségét nagyban befolyásolja a fulladástól való félelem a BLW melletti döntés során, de ezt szakirodalom nem támasztja alá!
2017-ben Brit Dietetikus Szövetség adott ki egy tanulmányt, melyben alátámasztották, hogy nem több a fulladásos eset a BLW során, sőt, azoknál a babáknál gyakrabban fordult elő, akik később kaptak szilárd falatokat.
Ennek ellenére fulladás, ami nem egyezik a megfulladással(halállal), bármikor bárkivel előfordulhat. A kisgyermekek nagyobb veszélyben vannak, hiszen kisebb a garat és nem megfontolt az evési folyamatuk, de megfelelő odafigyelés mellett ők is biztonságban tudhatóak.
A következőkben egy rövidebb listát írva megmutatom a tippeket, melyek segítenek a megelőzésben, lentebb pedig ezeket részletezem.
Hogyan előzzük meg a fulladásos esetek lehetőségét a BLW-ben?
- Teszteld a falatokat! Amennyiben a szájpadlásodon a nyelveddel óvatosan szét tudod nyomni, akkor az állag megfelelő
- Soha ne hagyjuk egyedül! Előfordulhat, hogy több falatot vesz a szájába, ami nem probléma, mert kiöklendezi, de legyünk résen! Minden perc számít. Arra viszont figyeljünk, hogy ne stresszeljünk, mert azt ő is érzi és úgy veszélyesebb enni, ha a baba is izgatott, feszült.
- Hagyd, hogy önmaga egyen. Persze az egésznek ez is lényege, de ne adjunk egy falatot se a szájába, mert a baba érzi, hogy, hogyan forgassa. rágja azt.
- Megfelelő méretű falatok. A baba öklén kicsit túl nyúló étel általában a megfelelő nagyság. a viszonylag keményebb ételeknél pedig az egészen vékony szeletek, mint egy burgonya csipsz.
- Ne legyenek zavaró tényezők! Ilyen lehet egy házi állat is, de a játék, tv és egyéb is pl. bohóckodó rokon. A baba nagyon aranyos, de ne étkezés közben gagyarásszunk és nevessünk neki, mert egy hírtelen falat felszippantása légútra mehet.
- Biztonságos etetőszék! Nem véletlen, hogy online boltunkban a dönthető funkciós etetőszékek nincsenek jelen! A gyermeknek egyenes háttal, lábtámasszal a legbiztonságosabb ülni. Fontos emellett, hogy legyünk mellette végig, hiszen a gyermek egy bizonyos korban, megpróbál kimászni a székből. A biztonsági övvel kapcsolatosan ebben a cikkben írok.
Részletesebben:
1. Teszteld a falatokat!
Amennyiben a szájpadlásodon a nyelveddel óvatosan szét tudod nyomni, akkor az állag megfelelő
Vannak olyan ételek amelyek túl kemények, ezért azokat párolhatjuk, főzhetjük, süthetjük, a lényeg a megfelelő állag elérésén van.
A tálalási folyamatban sokat segíthet (még angol nyelvtudás nélkül is) a Solid star applikáció.
Én is írok egy-egy példát kemény és lágy ételekre. Itt megjegyzem, hogy ha volt is fulladásos eset a vizsgálatok alatt, akkor azokat alma, répa vagy egyéb ilyen keménységű falat okozott.
Ez egyébként a ,,paramamiknak,, hasznos információ lehet, mert ez esetben ezek az ételek átalakíthatóak, hogy semmiképp ne történhessen hasonló eset.
Ismerek olyan szülőket akik almát csak reszelt formában adtak a gyermeküknek kb. 2 éves korig. Megnyugtató volt számukra, hogy ezt a veszélyesebb ételt csak akkor adták egészben vagy cikkekben, amikor a gyermek már nagyon ügyesen rágott.
- Kemény étel
Ilyen pl. az alma, répa. Ezt párolhatjuk, reszelhetjük stb., de erről bőbben itt írok:
Alma! Az a bizonyos mumus! Mikor, hogyan adjam a babának az almát?
- Lágyabb, puhább étel
Ilyen pl. a banán, avokádó. A csúszóságuk miatt ezek is könnyen félrenyelhetőek. Ezért érdemes beleforgatni valamilyen reszelékbe, persze a megfelelő nagyságra vágás után. Pl házi cukor mentes keksz reszelékbe, vagy kókuszreszelékbe, darált mogyoró, diófélébe. A kreativitásunk szabhat csak határt!
Még egy fontos dolog amit érdemes megtenni. Minden ételt kóstoljunk meg. Én személy szerint a mogyorót nem fogyasztottam krém formájában soha. Viszont gyermekünknek így vezettem be. Ti tudtátok, hogy nagyon sűrű, és azzal szemben amit sugall a kinézete, nagyon-nagyon szájpadlásra tapadós étel. Semmiképp ne adjuk magában a magkrémeket!
2. Soha ne hagyjuk egyedül!
Itt ami fontos, hogy mindent készítsünk magunk köré oda. A takarításhoz, a repetázáshoz, a folyadékpótláshoz. Mindent gondoljunk végig, hogy mire lehet szükség. Ha konyhánk étkezőnk kicsi is, és ott állunk a baba mellett, akkor se vegyük le róla a szemünket, amíg egy pohár vízér, vagy egyébért nyúlunk.
3. Hagyd, hogy önmaga egyen!
Ha mi tesszük a szájába a babának az ételt, az veszélyes lehet. Előfordulhat, hogy a szájában hátrább kerül a falat ahogyan betesszük, ami fulladást okozhat. Itt fontos megjegyezni, ha öklendezik a gyerek, ha nem, NE NYÚLJUNK A SZÁJÁBA! Ijesztő, de az öklendezés arra van, hogy a falat visszatérjen a helyes útra. Az ujjunkkal képesek vagyunk belökni a légúthoz a falatot, amivel nagyobb kárt, akár fulladást is okozhatunk. Amennyiben fulladozna a baba, szintén rosszabbítunk a helyzeten egy esetleges szájba nyúlással.
4. Megfelelő méretű falatok
Kicsit megoszlanak e tekintetben a vélemények. Van aki nem ajánlja, hogy nagyobb legyen a baba öklénél a falat, de amikor még nem tud csippentő mozdulattal felvenni falatokat, addig érdemesebb a megfelelő állagra figyelve kicsit nagyobb falatot vágni neki, amely az öklén annyival túl lóg, hogy még le tudja harapni. Ha megfigyeljük a babát és azt tapasztaljuk, hogy a kisebb falatokat is megeszi az által, hogy az ujjait széttárja és bele teszi, nyomja a szájába, akkor nincs szükség nagyobb falatokra.
5. Ne legyenek zavaró tényezők!
A baba figyelmét könnyen el lehet terelni. Tudtad, hogy az étkezés nagy koncentrációt igényel? Ez nem azt jelenti, hogy ne lehetne beszélgetni a közös étkezések közben, sőt. Legyen az étkezés hangulatos, semmiképp ne feszes, és nyugodtan beszélgessünk közben, természetesen a falat lenyelése után. A babák viszont szeretnek minket utánozni, így fontos a példamutatás! Ne a telefont nyomkodjuk étkezés közben, hanem élvezzük a közös étkezést. Ennek fontosságáról külön cikket is írtam.
6. Biztonságos etetőszék!
Amikortól etetőszékben ül a baba, fontos, hogy már rendelkezzen egyedül a hát megtartásával. Tehát ne görnyedjen és dőljön el támaszték nélkül. Ezek után a fontos biztosítani számára, hogy a székben is tudjon egyenes háttal ülni és semmiképp ne használjuk ki a székek dönthetési funkcióját, mert az veszélyes lehet. Egy fulladás, de még öklendezés esetén is természetes reakció a támaszték, lábtartó használata. A lábtartónak neki támaszkodva segít magának, hogy könnyebb legyen a falatot visszaöklendezni vagy épp felköhögni, tehát előre hajolni.
Amennyiben bizonytalan vagy a biztonságot tekintve, készülj fel baba elsősegély területen és olvasd el előző cikkemet, amely még segíthet neked egy 15 pontos HELP paper dokumentummal is:
Fulladás, öklendezés a BLW hozzátáplálás során
Mindennapi felmerülő szakmai és egyéb kérdésekben választ találhatsz Óvári Anna által vezetett BLW-,,falatkás,, avagy darabos igény szerinti hozzátáplálás facebook csoportban, vagy a blw.hu oldalon.
Magyarországon Anna az, aki töretlen lelkesedéssel támogatja, népszerűsíti ezt a hozzátáplálási lehetőséget. Munkáját nagyra becsülöm!
Bármilyen hozzátáplálási forma mellett döntötök, csodás közös étkezéseket kívánok nektek!
A cikk humán írás, nem a mesterséges intelligencia ihlette.
,,A weboldalon megjelenő képek a Canva által lettek megjelenítve,,
Amikor már megszoktunk egy rendet a baba anyatejjel vagy tápszerrel való táplálása során, épp akkor jön a következő lépés, miszerint a gyermeknek ideje főtt ételt fogyasztania.
Az ajánlott leggyakoribb étel a burgonya és alma.
Ezek minden évszakban elérhetőek könnyedén. Persze nem írom, hogy a legolcsóbbak is, mert a mai árak mellett sajnos már nem mondható el, ez sem.
A kezdés nem feltétlenül kell alma legyen, sőt, kezdhetünk azzal, amit éppen mi fogyasztunk. Azonban nem mindegy mit fogyasztunk és azt, hogyan adjuk gyermekünknek.
Fontosnak tartom, hogy egy olyan szuper gyümölcsről írjak nektek mint az alma!
Miért is?
Az alma az egyik leggyakrabban felmerülő téma a BLW-zős családokban.
Mikor, milyen formában adjuk?
El kell mondjam, hogy a cikk végére nem lesz ,,A,, vagy ,,B,, megoldás, mégis tudunk neked segíteni!
A babák nem tudnak bevásárolni és az első közös étkezésre felkészülni. Mi szülők viszont felkészülten indulhatunk neki a hozzátáplálásnak. Ahhoz, hogy ne maradjon ki semmi, írtam egy bevásárló listát amit érdemes minden olyan szülőnek elolvasni, akik a hozzátáplálás előtt állnak. A bevásárló listában sorban haladva minden étkezéshez szükséges tárgyat kielemzek különböző cikkekben. Itt viszont magáról a hozzátáplálásról és a bevásárlásról szeretnék írni.
BLW féle hozzátáplálás egy olyan étkezési forma, amely alkalmával a baba nem pépekkel kezdi a szilárd ételek fogyasztását, hanem megfelelő módon felkínált teljes értékű falatokkal.
A BLW során a babának falatka formában szolgálunk fel ételeket az étkezésekkor, lehetővé téve számára azt is, hogy saját maga döntse el, hogy mit eszik meg. Számos előnnyel jár a falatkás hozzátáplálás, amelyek hozzájárulhatnak a gyermek egészséges étkezési szokásainak kialakulásához.
Már írtam egy másik cikkben a lehetséges és valós hátrányokról, most az előnyeit emelem ki a BLW-nek.
Lássunk 8 + 2 előnyt, amely mindenképp arra ösztönöz, hogy BLW mellett döntsünk!
Az előkét már elég régóta ismerik az anyukák. Nem kérdés a szülőkben, hogy amikor a hozzátáplálás indul, addigra be kell szerezniük párat. Sokon úgy gondolják, hogy egy előke biztosíték lesz arra, hogy a baba ne legyen maszatos, de ezt felejtsük el! Minden baba maszatos lesz, akár hogyan is történik a hozzátáplálás. A falatkás, BLW hozzátáplálásról azért már elég sok szülőnek van tapasztalata, és bizony ebben a hozzátáplálási formában igen csak maszatos tud lenni a csemeténk. Azért ettől függetlenül nagyon sokan még így is hatásosnak gondolják, mert legalább a leeső falatok egy része azon landol. Ez így is van, sőt, segít abban, hogy a baba ne érezze magát kellemetlenül a nedves elázott ruhában.
A kérdések özönlenek amikor a hozzátáplálás hamarosan aktuális lesz:
Milyen etetőszéket válasszak? Dönthető legyen? Párnázott? 4 hónapos kortól már szükségem van rá? Csak az IKEA etetőszék jó, mindenki azt veszi, vagy nem?
Milyen a jó etetőszék? Van erre jó válasz? Még megannyi kérdés, amelyekre próbálok választ adni.
A következőkben leírom mire érdemes figyelni etetőszék vásárlása előtt. Miért nem kell, hogy dönthető legyen a szék a BLW során és miért hasznos az egyszerűségre törekedni.
Az evőeszközök használatáról a szülők többsége úgy gondolja, hogy a gyermeke ráér majd valamikor használni, egyelőre a kiskanál a fontos. Nos, az, az igazság, hogy a babák többsége már a hozzátáplálás elején képes az evőeszközökkel ismerkedni és nagyon hamar használni is tudják. A példamutatás itt is nagy szerepet játszik. Láttál már használati útmutatót egy újonnan vásárolt evőeszköz csomagolásában? Nem véletlen, hogy nem. A babánknak mi magunk vagyunk a használati útmutatók. Ez rendben is van, de annyi a választék! Milyen a jó evőeszköz? Mivel egyen a baba? Most kiderül!
A falatkás hozzátáplálás (BLW) melletti döntést rengeteg szülő meghozta már. A hozzátáplálás kezdetén, mégis sok szülő fel teszi magának a kérdést, hogy ,,Miért választanám a BLW hozzátáplálási formát? A következőkben, ebben segítek. Biztos vagyok benne, hogy a döntésünket sokan szeretnék befolyásolni, orvosok, védőnők, nagymamák, barátok, de a végső szót, mi mondjuk ki!