Fulladás vagy öklendezés a BLW hozzátáplálás során?
Fulladás vagy öklendezés. Igazából mind a 2 mumus a szülőknek, mert sok esetben nem tudnak különbséget tenni közte. A fulladás igen ritka a BLW-ben, de az öklendezés ezzel szemben nem. Viszont nagyon hasznos! Egy dolgot viszont már most leszögezek. A BLW nem jár több fulladásos esettel a pürés etetéssel összehasonlítva!
A szülők többsége nyugodtan kezdi el gyermekének adni az ételeket, mert magabiztossá teszi őket, hogy a püréket könnyen nyeli le a baba. Ne felejtsük el, hogy a kb. kettő hónap pürés etetés után mindenképp átállnak a babák falatok fogyasztására, ha a szülő is veszi hozzá a bátorságot. Amennyiben a falatkás(BLW) hozzátáplálás mellett döntünk a kezdetektől, akkor a gyermek már az elején megszokja az állagokat és sok előnnyel jár számára ez hozzátáplálási forma. Erről itt írtam bővebben.
Tartalom:
- Mi az öklendezés, garatreflex?
- Hogyan működik az öklendezés?
- Mi a fulladás?
- Mi a különbség a fulladás és az öklendezés között?
- Miért fordulhat elő mégis, hogy fullad a baba?
- Mit tehetünk?
- Hasznos információk, segédanyagok.
Bevezető
A babákat védi az öklendezés, ezért ne gondoljuk, hogy az rossz dolog! A nyelés és levegővétel egyszerre nem megy a csecsemőknek sem, az interneten fellelhető hamis állítással ellentétben.
Reflex
Minden babának vannak reflexei, melyek hasznosak számukra. A moro reflex az egyik legismertebb, amikor is a baba, veszély helyzet esetén széttárja kezeit és lábait.
Van azonban evéssel kapcsolatos reflex is. Ilyen az öklendező reflex, melyről bővebben fogok írni, hiszen sokszor ezt keverik össze a hozzátáplálás során a fulladással. És ott van a nyelési reflex. Miért is nem hallunk oly sokat erről? Most beszéljünk róla egy kicsit, hogy könnyebb legyen megérteni a folyamatot.
Mi az öklendezés, garatreflex?
Az öklendezés más nevén garatreflex, egy reflexműködés, amely segít megelőzni a fulladást. Kiválthatja a száj hátsó részét érintő ujjak, ételek, kanál vagy játékok. A garatreflex körülbelül 6 hónapos korban csökken, ami egybeesik azzal az életkorral, amikor a legtöbb baba megtanul szilárd ételeket enni. Egyes gyerekeknek érzékenyebb öklendezési reflexe van, és könnyebben öklendeznek.
Hogyan működik az öklendezés?
Nevezzük el!
Nevezzük Lottinak, aki segítséget ad az ember nyelése során. Így viccesen könnyebb lesz megjegyezni. Ki az a Lotti?
Epiglottisz, magyarul gégefedő. Lotti a gégefedő, gondoskodik arról, hogy amikor lenyelünk egy falatot, az lefedje a légcsövet, ez által meg akadályozva a falat légcsőbe jutását.
Az orrunk alatt a garatban is van hasonló, ez által sem az orrba nem juthat vissza az étel, sem a nyelőcsőbe.
Nem tudod elképzelni?
Semmi gond! Nézd meg a videót és könnyebb lesz megérteni!
Öklendező reflex
van a felnőtteknek is, de tudnunk kell, hogy ez a reflex, ahogyan idősödik a baba, annál hátrább kerül a szájban és nem fog az egész kicsi falatoktól sem öklendezni később.
A babáknál a reflex eltérő erősségű. Van olyan baba, aki, viszonylag többször öklendezik és van olyan aki alig. Minden esetre ez védi őket a fulladástól. Igen, furcsán hangzik, de pontosan azért védi őket, mert a reflexszerű mozdulat, próbálja kimozgatni a garatból a falatot.
Mi történik amikor eszik?
A baba szájába kerül a falat, ekkor próbálja forgatni, rágni az ételt.
Amikor öklendezik,
- kinyitja a száját és nyelvét kilökdösi,
- esetleg előrehajol,
- hangot is ad eközben ami olyan mint amikor mi felnőttek is krákogunk, hörgünk,
- könnyezik,
- elvörösödik.
A gyermek azt érzi, hogy a falat irritálja a torka előtti részt, nyelv középtáj környékén. Próbálkozik ugyan lenyelni a falatot, de mivel ez egy reflex, ami jön magától, így kiköpni is próbálja reflexszerűen.
Ne aggódjunk, szépen hozzá fognak szokni a babák, hogy mikor van olyan állagában és formában az étel, adott falat, hogy lemehet a nyelőcsőbe, valamint az öklendező reflex is egyre hátrébb fog kerülni idővel.
Hova kerül a falat?
1. Nyelőcső
2. Légcső (nagyon ritka eset)
3. Légtér, kiköpi a gyermek.
Az az optimális, ha a nyelőcsőbe kerül az étel, de mégis előfordulhat, hogy a légcsőbe kerül. Ilyenkor a köhögési reflex működésbe lép és a köhögés által ki kerül a légcsőből a falat. Mi ezt már felnőttként szinte észre sem vesszük, mert megszokott dolog, hogy ha félrenyelünk, akkor köhögünk.
Amikor valaki nem ad hangot és nem képes sem köhögni, sem levegőt venni, akkor a légút, teljesen elzárult. Ettől sem kell megijedni, persze ez már veszélyesebb állapot, és azonnali cselekvést igényel. Az ijedség viszont semmiképp nem segít a helyzeten. Azt, hogy mit tehetünk fulladás esetén, lentebb mutatom.
Mit ne tegyünk fulladás esetén?
Semmi képpen ne nyúljunk a gyermek szájába ha úgy látjuk, hogy öklendezik esetleg fullad. Ez azért veszélyes, mert lejjebb csúszhat a falat, amivel még nagyobb kárt okozhatunk.
Amikor fullad,
akkor
- NINCS HANGJA vagy NAGYON HALK, esetleg
- SÍPOLÓ hangot ad, miközben próbál levegőhöz jutni.
- Szemeit tágra nyitja,
- elszíneződhet az ajka, arca, az oxigén hiánya miatt.
Ilyenkor azonnal cselekednünk kell és elsősegélyben szükséges részesíteni a babát!
Mivel itt elsősorban a hozzátáplálás miatt írok, ezért csak a csecsemő és kisgyermek esetében említem meg, hogy hogyan kell eljárjunk.
Mi a különbség a fulladás és az öklendezés között?
Mikor NEM fullad a gyermek?
Tehát, ha a gyermek HANGOT ad, meg-meg rándulva, szeme könnyezik, köhög, arca kipirosodik, előre dőlve esetleg a falatokat látható módon kiköpi, kiöklendezi, akkor az NEM FULLADÁS! Ijesztő is lehet egyes szülőknek, de ha megértjük mi miért történik és tudatosítjuk magunkban, hogy pont az öklendezés hatására nem fullad meg, akkor könnyebb.
Akkor miért fordulhat elő mégis, hogy fullad a baba?
Minden esetben előfordulhat, hogy egy ember fulladni kezd bizonyos okok miatt, akár felnőtt, akár gyermek.
Fulladást kiváltó ok babáknál az is ha, az idegen tárgy (játék, étel darabka) a légúthoz kerül.
De hogyan? Pl. nem ajánlott a babákat nevettetni miközben esznek. A szájában lévő ételt, ha még nem nyelte le, akkor a nevetés közben légútra szívhatja. Ezért nem javasolt, sőt, ajánlott szigorúan venni, hogy tele szájjal nem beszélünk, nem nevetünk, nem futkározunk.
Ha a gyermek befejezte az étkezést, akkor minden alkalommal ellenőrizzük a száját, hogy maradt-e benne étel. Ha nem nyeli le és nem köpi ki, akkor oldalirányból az ujjunkkal kanalazó mozdulattal szükséges eltávolítani.
MIT TEHETÜNK?
A következő videó egyértelműen mutatja, hogy hogyan járjunk el ebben az esetben.
https://www.youtube.com/watch?v=5SYeLHadHMU
Ez a videó a Gyermekrohamkocsi youtube csatornáján található
INGYENES oktatási videók még itt:
Oktatási videók
Hasznos információk, segédanyagok
Ne vegyük lazán ezen a területen az információ szerzést. A hozzátáplálás nincs letudva azzal, hogy majd azt eszi a gyerek amit mi.
Elsősegély tanfolyamokat több szervezet is indít. Érdemes költeni rá, hiszen az életnél semmi sem drágább, de időközönként ingyenes oktatás is van.
Magyar gyermekmentő alapítvány - Tanfolyam - Ingyenes oktatás
Hiteles információban gazdag a blw.hu oldal is és a lentebb említett facebookcsoport is.
Fontos megemlíteni, hogy a falatkás (BLW) hozzátáplálást azzal is biztonságosabbá tesszük, ha megvárunk minden jelet amelyre a babának szüksége van az étkezés elkezdéséhez.
Erről bővebben itt írok:
Mégis miért választanánk a BLW féle hozzátáplálást?
Miért tartják veszélyesnek a BLW-t? Erről itt olvashatsz többet, ahol adok tanácsokat is a fulladás megelőzése érdekében(ezt is fontos elolvasni, mert nem mindegy milyen formában tálalunk):
Veszélyes a BLW? Fulladás megelőzéséhez tippek!
Szeretnék még egy PDF-et is itt hagyni számodra! (,,HELP paper,,)
Aki bizonytalan, fél a kezdetektől, nyomtassa ki és tegye oda maga mellé minden étkezés során. Ha felkészülten kezdünk neki a hozzátáplálásnak sokkal magabiztosabbak leszünk és a félelmet is leküzdhetjük.
,,HELP paper,,
Amennyiben tartasz a letölthető tartalmaktól másold ki magadnak innen és nyomtasd ki.
,,HELP paper,,
- Kiálts segítségért
- Fektesd az alkarodra, térdedre kissé lefelé lógó fejjel
- Lapockái közé a hátán üss 5x
- Ha nincs reakció 5x mellkas nyomás ujjakkal
- Lapockái közé a hátán üss 5x
- Ha nincs reakció és még nem tette meg senki, hívd a 112-őt
- Fektesd vízszintes kemény felületre
- Hajtsd hátra kissé a fejét, ha tudod távolítsd el a falatot, ha nem megy elsőre ne próbálkozz tovább
- Végezz 5x befújást az orron és szájon egyszerre vagy csak szájon
- 15x nyomj a mellkasára kisebb nyomásokkal vagy a két hüvelyk ujjaddal
- Végezz 2x befújást az orron és szájon egyszerre vagy csak szájon
- 15x nyomj a mellkasára kisebb nyomásokkal vagy a két hüvelyk ujjaddal
- Innentől amíg a mentők odaérnek, felváltva tedd az előbb leírtakat:
- Végezz 2x befújást az orron és szájon egyszerre vagy csak szájon
- 15x nyomj a mellkasára kisebb nyomásokkal vagy a két hüvelyk ujjaddal
Mindennapi felmerülő szakmai és egyéb kérdésekben választ találhatsz Óvári Anna által vezetett BLW-,,falatkás,, avagy darabos igény szerinti hozzátáplálás facebook csoportban, vagy a blw.hu oldalon.
Magyarországon Anna az, aki töretlen lelkesedéssel támogatja, népszerűsíti ezt a hozzátáplálási lehetőséget. Munkáját nagyra becsülöm!
Bármilyen hozzátáplálási forma mellett döntötök, csodás közös étkezéseket kívánok nektek!
A cikk humán írás, nem a mesterséges intelligencia ihlette.
,,A weboldalon megjelenő képek a Canva által lettek megjelenítve,,
Amikor már megszoktunk egy rendet a baba anyatejjel vagy tápszerrel való táplálása során, épp akkor jön a következő lépés, miszerint a gyermeknek ideje főtt ételt fogyasztania.
Az ajánlott leggyakoribb étel a burgonya és alma.
Ezek minden évszakban elérhetőek könnyedén. Persze nem írom, hogy a legolcsóbbak is, mert a mai árak mellett sajnos már nem mondható el, ez sem.
A kezdés nem feltétlenül kell alma legyen, sőt, kezdhetünk azzal, amit éppen mi fogyasztunk. Azonban nem mindegy mit fogyasztunk és azt, hogyan adjuk gyermekünknek.
Fontosnak tartom, hogy egy olyan szuper gyümölcsről írjak nektek mint az alma!
Miért is?
Az alma az egyik leggyakrabban felmerülő téma a BLW-zős családokban.
Mikor, milyen formában adjuk?
El kell mondjam, hogy a cikk végére nem lesz ,,A,, vagy ,,B,, megoldás, mégis tudunk neked segíteni!
A babák nem tudnak bevásárolni és az első közös étkezésre felkészülni. Mi szülők viszont felkészülten indulhatunk neki a hozzátáplálásnak. Ahhoz, hogy ne maradjon ki semmi, írtam egy bevásárló listát amit érdemes minden olyan szülőnek elolvasni, akik a hozzátáplálás előtt állnak. A bevásárló listában sorban haladva minden étkezéshez szükséges tárgyat kielemzek különböző cikkekben. Itt viszont magáról a hozzátáplálásról és a bevásárlásról szeretnék írni.
BLW féle hozzátáplálás egy olyan étkezési forma, amely alkalmával a baba nem pépekkel kezdi a szilárd ételek fogyasztását, hanem megfelelő módon felkínált teljes értékű falatokkal.
A BLW során a babának falatka formában szolgálunk fel ételeket az étkezésekkor, lehetővé téve számára azt is, hogy saját maga döntse el, hogy mit eszik meg. Számos előnnyel jár a falatkás hozzátáplálás, amelyek hozzájárulhatnak a gyermek egészséges étkezési szokásainak kialakulásához.
Már írtam egy másik cikkben a lehetséges és valós hátrányokról, most az előnyeit emelem ki a BLW-nek.
Lássunk 8 + 2 előnyt, amely mindenképp arra ösztönöz, hogy BLW mellett döntsünk!
Korábbi cikkemben írtam a fulladás vagy öklendezés közti különbségről. Ott inkább az elsősegély részére tettem a hangsúlyt, illetve az öklendező reflexről írtam bőbben. Ebben a cikkben viszont szeretnék tippeket is adni a fulladás megelőzéséhez és szeretném azok figyelmét felhívni akik tévesen azt gondolják, hogy a BLW, falatkás hozzátáplálás során gyakrabban fordulhat elő fulladás. Talán védőnőtől, de akár gyermekorvostól is hallhattál erről. Sajnos ez inkább köztudatba belépett tévhit és én szeretném, ha többen is megismernék, hogy mi az igazság ezzel kapcsolatban.
Nem gondoltam, hogy valaha azt fogom írni, hogy hasznos a baba tányéralátét. Pedig az!
Az étkezés alapból öröm tud lenni az ember számára, de ma már bizonyított tény, hogy egy ízlésesen tálalt étel, ízlésesen megterített asztal nagyban befolyásolja étkezésünk alatti érzelmeinket, sőt, befolyásolja az étel elfogyasztott mennyiségét is. Az alátét nem csak ezért szuper, hanem, mert hasznos is! A hozzátáplálás elég maszatos tud lenni. A segítség minden területen jól jön, főleg a takarításban. Már le is lőttem a poént, hogy talán ott a legértékesebb számomra, de azért még van egy pár javaslatom, ami miatt te is be fogod szerezni, gyermeked és saját magad számára is! 10 pont, ami a szilikon tányéralátét mellett áll!
Vannak termékek amiket létrehoznak a gyártók és néha úgy érezzük, az hasznos lehet számunkra, de később rájövünk, hogy nem az. Találkozunk tényleg haszontalan dolgokkal is, de olyannal is, amit megvásároltunk, de végül rájöttünk, hogy azt mi nem tudjuk használni viszont más igen. Mi legyen vele? Jó esetben el tudjuk ajándékozni. Ugyan akkor, dönthetünk kreatívan, hogy az adott terméket másra használjuk fel, mint amire létre jött valójában.
Létezik pár olyan eszköz, amit a pürével etetett babák részére hoztak létre. Ezeket a falatkás hozzátáplálásban is fel tudjuk használni, amennyiben jónak látjuk. Most mutatok nektek négy db ilyen terméket, amit újragondolva, a BLW során is felhasználhatunk.
,,A BLW lusta anyáknak való!,, Ó mennyiszer hallottam már ezt! És igaz? NEM!
A BLW időigényes és rengeteg takarítással jár, nem beszélve a türelemről! Egyáltalán nem lehet mellette lustának lenni. Többek között a hátrányainál ezt is megemlítettem egyik cikkemben!
Takarítani nem bonyolult, de amikor egy cuki maszatos képű kis emberke igyekszik a már feltörölt földet, asztalt újra összekenni és hátráltatni a ,,lelkes,, takarításod közben, annyira nem természetes a mosolyod. Főleg akár napi 5 alkalommal! A következőkben szeretnék segíteni pár praktikus tanáccsal, hogy megkönnyítsem a takarítást. Ne adjátok fel! Ez az időszak nem hosszú, és egyre könnyebb lesz!