Tányér! Miből egyen a baba?
Miből egyen a baba?
A hozzátápláláshoz szükséges termékek avagy a bevásárlólista következő pontja a tányér választás. A szükséges dolgokat és a teljes bevásárló listát itt nézheted meg.
A tányérról most nem csak mint szükséges eszközről, fogok írni, hanem megemlítem az anyag minőségének fontosságát is. Ismerkedjetek meg részletesebben vele, hogy mi alapján érdemes választani! Még a környezettudatos szülők is tudnak babájuknak megfelelő tányért vásárolni.
Bevezető:
Egy jó baba tányér kiválasztásánál fontos szempontok a biztonság, anyag fajtája, könnyen tisztíthatóság, stílus és még sorolhatnám, kinek mi fontos.
Kezdjük az elején!
Miért fontos a baba tányér?
Nem fontos az első hetekben, de! A baba gyorsan nő, és egész biztos, hogy olyan mennyiséget eszik majd, amit nem szeretnél csak úgy, az asztalra letenni elé. Sőt, ha valaki figyel arra, hogy a kezdetektől legyen az étkezésnek rendje, formalitása, akkor mindenképp beszerez egy tányért már az elején! A közös étkezéseknek is fontos eszköze. Miért fontos a közös étkezés? Olvasd el itt.
Mi alapján válasszak, mire figyeljek leginkább?
1. Biztonság:
Válassz olyan tányért, amely stabilan áll és nehezen borul fel, hogy a baba könnyedén és biztonságosan tudjon enni. Ez azért is célszerű, mert a baba kezeit, még nem mozdítja stabilan és könnyen ellöki, lelöki magától egy mozdulattal a tányért. A szilikon tányér ezért is lehet jó választás, mert az anyagából kifolyólag van némi tapadása, minden esetre semmiképp nem csúszik olyan könnyen, mint egy műanyag vagy porcelán.
2. Hőállóság:
Jó dolog ha bírja a tányér a meleget, de még jobb ha meleg is tud maradni az étel amíg eszik a baba. A falatkák gyakran kihűlnek a tányéron, mert a baba lassan eszik vagy épp ismerkedik az étellel. Erre megoldást nyújt a hőtartó tányér. Ezt is érdemes fontolóra venni, ráadásul ismerek olyan tányért ami az anyaga miatt nem szagosodik és nem színeződik el. Ez pedig a Neno márkájú különleges tálka, pohár szett.
3. Anyag:
Hú, erről sokat tudnék írni, megpróbálom röviden! Első legfontosabb, hogy bevizsgált tányérokat vásárolj! Mi a BLWbolt-ban olyan helyről szerezzük be a termékeket amelyek bevizsgáltak. Csak úgy forgalmazunk eszközöket, ha azokat biztos helyről tudjuk beszerezni, mivel minőséget igyekszünk adni a babáknak, ami számunkra nagy öröm! Ismerek pl. olyan márkát ami egy közkedvelt gyermekeket célzó üzletben is megtalálható, de pár használat után a kedves kis mackó festés elkezdett lekopni róla és nagyon igénytelenül nézett ki rövid időn belül. Azt már meg sem merem kérdezni, hogy a festék darabok hova kerültek a termékről, esetleg a baba szervezetébe?
Ma nagy divat a szilikon anyagból készült termék, de tudtad, hogy kínai és egyéb nem ellenőrizhető websop is forgalmaz olyan szilikont, amely nem tiszta anyagból van, hanem hozzáadott anyagot is tartalmaz? Szeretném hangsúlyozni, hogy magyar webshopból, magyar székhellyel rendelkező webshopból rendelj, mert azokra szigorú szabályok vonatkoznak. Illetve célszerű is a magyar gazdaságot támogatni ezzel.
Sokan keresnek a természethez közelebbi anyagot is. Ennek tudatában mint ahogy a szilikon is környezettudatos, úgy pl. a bambusz, fa és BIO műanyag is az! Ezeket megtalálod nálunk!
4. Méret:
Különböző méretű tányérok beszerzése azért lehet hasznos, mert egy levest, főételt és zabkását esetleg kis uzsonnát is más fajta méretű tányérból fogyasztunk el. Biztosan nem szívesen adnál gyermekednek egy nagy lapostányérból levest.
5. Tisztíthatóság:
Fontos, hogy a tányér könnyen tisztítható legyen, akár kézzel, akár mosogatógépben. Persze akámilyen tányért választunk, érdemes azonnal elmosogatni, ahogy a baba befejezte az étkezést. Sajnos egyes szilikon tányérok magukba szívhatják a szagokat, a bambusz, fa tányérok nedvességet vehetnek fel, és a műanyag is elszíneződhet. Erősebb illatú ételeknél, szaguk lehet. Porcelánt, üveget ilyenkor még nem biztonságos adni a babának, de később érdemes erre cserélni.
6. Szín és dizájn:
Minden stílusban gyártanak ma már baba tányért. A hozzátáplálás a minimalista dizájnnal a praktikusságon át a vidám formákig, minden ízlésben elkezdődhet. Mintázatukban pedig igazán aranyos készleteket is találsz.
A dizájnnál még érdekesnek tartom megjegyezni az osztott tányérokat. Létezik már olyan osztott tányér is, amit úgy tudsz kreatívan használni, hogy akár osztatlanként is funkcionálhat.
Szeretném javasolni ezen a területen a KreálTÁL-akat. Nagyszerű benne, hogy az osztott rekeszek eltávolíthatóak. Amikor ezt megteszed, akár egytálételnek is kiváló, de a rekeszből, ha csak egyet szeretnél a tányérba helyezni, azt is megteheted az igényeknek megfelelően. Hatalmas előnye még, hogy a hozzátáplálás végén, ha már nem szeretnéd, hogy babád ebből egyen, mert esetleg porcelán tányérra váltatok, akkor süthetsz benne! Bizony, a tányér elég nagy ahhoz, hogy egy pitét is megsüss benne! Olyan szinten kretívan felhasználható, hogy még akár tízórait, uzsonnát is tálalhatsz csak a rekeszekben és nem kell hozzá egy egész tányér. Egyszerűen tegyél bele gyümölcsöt, egy jó minőségű kekszet és indulhat a falatozás! A hozzá adott fedőt, akár sütés közben is használhatod, vagy az ételek frissen tartásához.
7. Tapadó alj:
Sokan mondják, hogy ,,Ugyan, az én babám egy mozdulattal felvette az asztalról,,
A tapadó aljra, ami egy óriás tapadó korong valójában, úgy nézz mint egy lehetőségre! Sok baba fel tudja venni, de sok nem. Érdemes pl. nem előtte lehelyezni és felvenni az asztalról, hiszen a baba a látottakat utánozza és persze, hogy meg fogja próbálni felvenni. Figyeljünk rá a kezdetektől, hogy olyan tányért adjunk neki ami nem mozdul el, de nem előtte távolítjuk el, hogy ne tudjon, róla, hogy az mozog. Persze a gyerekek nem buták, de vannak akik jóval később jönnek rá a tapadókorongos tányér működési elvére és addigra már nem érdekes a tányér felszedése.
Tisztítás:
Hogyan szabaduljak meg a szilikon tányér szagától?
A szilikonból készült baba tányérokat általában könnyű tisztán tartani, de néhány dologra oda kell figyelni annak érdekében, hogy ne alakuljon ki kellemetlen szag. Itt van néhány tipp:
1. Azonnal mossuk el:
Az ételmaradékok és folyadékok gyorsan kellemetlen szagokat okozhatnak. Az étkezést követően azonnal mossuk el a tányért.
2. Alapos tisztítás:
Használj kevés mosogatószerrel tiszta meleg vízet a szilikon tányér alapos tisztításához. Gondoskodj róla, hogy minden részére kiterjedjen a tisztítás.
3. Ne használj erős illatú mosogatószert:
Kerüld az erősen illatosított mosogatószereket, mert azok is szagokat hagyhatnak a tányéron.
4. Szárítsd meg jól:
Az alapos szárítás segít megelőzni a kellemetlen szagok kialakulását. A tányért hagyjuk megszáradni teljesen levegőn, vagy töröljük szárazra.
5. Szellőztetés:
Ha van rá mód, hagyjuk a szilikon tányért szellőzni, például tegyük ki napfényre egy rövid időre. A napfény segíthet elpusztítani a baktériumokat és szagtalanítani.
6. Mikrohullámú sterilizáció:
Ha a gyártó engedi, néhány szilikon tányért lehet mikróba rakni és ezzel sterilizálni. Ezt azonban csak a termékkel kapcsolatos lehetséges utasítások alapján tedd.
Ha a kellemetlen szag továbbra is fennáll, vagy a tányér károsodott, érdemes lehet fontolóra venni a cserét egy új, minőségi szilikon vagy más anyagú tányérra.
BIO műanyag
A bio műanyagok, amelyek biológiailag lebomlanak, általában környezetbarátabbak. A bio műanyagokat gyakran kukoricakeményítőből vagy más növényi alapanyagokból készítik, és hajlamosak biológiailag lebomlani, de csak megfelelő körülmények között, például ipari komposztáló üzemekben.
Amikor bio műanyagokat használsz, fontos figyelembe venni néhány dolgot:
1. Tárolás:
A BIO műanyag élelmiszerrel érintkezve szintén szagos lehet ritka esetekben. Érdemes a szilikonhoz hasonlóan jól szellőző helyen tárolni.
2. Tisztítás:
Rendszeresen tisztítsd meg, megfelelően a bio műanyagot, hogy megelőzd a szagokat. Használj mosogatószert és meleg vizet!
Fa, bambusz
A fa anyag élelmiszer biztonságos, természetesen antibakteriális, környezetbarát és biológiailag teljesen lebomló. Ez nagyon jól hangzik egy környezettudatos szülőnek, viszont mint minden terméknek, ennek is van hátránya. Nem tisztítható mosogatógépben és nem használható mikrohullámú sütőben. Nem javasoljuk vízben huzamosabb ideig áztatni. Friss olajozást követően nem fogyasztható folyékony étel belőle. A fatálakat miután elkészültek, olajjal lekenik. Ez megakadályozza, hogy a fa berepedjen, és kiemeli a fa természetes mintázatát. Vásárlás után érdemes a kezelést kétszer megismételni. Ehhez színtelen, szagtalan, íztelen paraffinolajat használjunk. Ez a babaolaj alapanyaga is. Kapható gyógyszertárakban, illetve egyes mezőgazdasági boltokban.
A fa kezelése egyszerű. Egyszerűen egy darab rongyra vagy szivacsra öntünk az olajból, és alaposan áttöröljük vele a faanyagot kívül-belül. Utána hagyjuk a levegőn megszáradni. Egynapos száradás után célszerű megismételni a kezelést. Ezek nem ,,nagy,, hátrányok és teljesen jól együtt lehet vele élni. Főleg, ha gyermek esetén nem is használsz mikrót.
Ha szeretnél választani gyermekednek egy szuper tányért, nézz nálunk körül, van bőven lehetőséged!
Mindennapi felmerülő szakmai és egyéb kérdésekben választ találhatsz Óvári Anna által vezetett BLW-,,falatkás,, avagy darabos igény szerinti hozzátáplálás facebook csoportban, vagy a blw.hu oldalon.
Magyarországon Anna az, aki töretlen lelkesedéssel támogatja, népszerűsíti ezt a hozzátáplálási lehetőséget. Munkáját nagyra becsülöm!
Bármilyen hozzátáplálási forma mellett döntötök, csodás közös étkezéseket kívánok nektek!
A cikk humán írás, nem a mesterséges intelligencia ihlette.
A babák nem tudnak bevásárolni és az első közös étkezésre felkészülni. Mi szülők viszont felkészülten indulhatunk neki a hozzátáplálásnak. Ahhoz, hogy ne maradjon ki semmi, írtam egy bevásárló listát amit érdemes minden olyan szülőnek elolvasni, akik a hozzátáplálás előtt állnak. A bevásárló listában sorban haladva minden étkezéshez szükséges tárgyat kielemzek különböző cikkekben. Itt viszont magáról a hozzátáplálásról és a bevásárlásról szeretnék írni.
Fontosnak tartom, hogy egy olyan szuper gyümölcsről írjak nektek mint az alma!
Miért is?
Az alma az egyik leggyakrabban felmerülő téma a BLW-zős családokban.
Mikor, milyen formában adjuk?
El kell mondjam, hogy a cikk végére nem lesz ,,A,, vagy ,,B,, megoldás, mégis tudunk neked segíteni!
Az előkét már elég régóta ismerik az anyukák. Nem kérdés a szülőkben, hogy amikor a hozzátáplálás indul, addigra be kell szerezniük párat. Sokon úgy gondolják, hogy egy előke biztosíték lesz arra, hogy a baba ne legyen maszatos, de ezt felejtsük el! Minden baba maszatos lesz, akár hogyan is történik a hozzátáplálás. A falatkás, BLW hozzátáplálásról azért már elég sok szülőnek van tapasztalata, és bizony ebben a hozzátáplálási formában igen csak maszatos tud lenni a csemeténk. Azért ettől függetlenül nagyon sokan még így is hatásosnak gondolják, mert legalább a leeső falatok egy része azon landol. Ez így is van, sőt, segít abban, hogy a baba ne érezze magát kellemetlenül a nedves elázott ruhában.
Az evőeszközök használatáról a szülők többsége úgy gondolja, hogy a gyermeke ráér majd valamikor használni, egyelőre a kiskanál a fontos. Nos, az, az igazság, hogy a babák többsége már a hozzátáplálás elején képes az evőeszközökkel ismerkedni és nagyon hamar használni is tudják. A példamutatás itt is nagy szerepet játszik. Láttál már használati útmutatót egy újonnan vásárolt evőeszköz csomagolásában? Nem véletlen, hogy nem. A babánknak mi magunk vagyunk a használati útmutatók. Ez rendben is van, de annyi a választék! Milyen a jó evőeszköz? Mivel egyen a baba? Most kiderül!
Fulladás vagy öklendezés. Igazából mind a 2 mumus a szülőknek, mert sok esetben nem tudnak különbséget tenni közte. A fulladás igen ritka a BLW-ben, de az öklendezés ezzel szemben nem. Viszont nagyon hasznos! Egy dolgot viszont már most leszögezek. A BLW nem jár több fulladásos esettel a pürés etetéssel összehasonlítva!
A szülők többsége nyugodtan kezdi el gyermekének adni az ételeket, mert magabiztossá teszi őket, hogy a püréket könnyen nyeli le a baba. Ne felejtsük el, hogy a kb. kettő hónap pürés etetés után mindenképp átállnak a babák falatok fogyasztására, ha a szülő is veszi hozzá a bátorságot. Amennyiben a falatkás(BLW) hozzátáplálás mellett döntünk a kezdetektől, akkor a gyermek már az elején megszokja az állagokat és sok előnnyel jár számára ez hozzátáplálási forma. Erről itt írtam bővebben.
Talán kicsit vicces kérdés, hogy már a babával is közösen egyek-e, de ezzel utalni szeretnék egy fontos dologra, ami már baba korban elkezdődik.
Az, hogy fontos-e együtt étkezni az nem kérdés manapság. Elég sok cikket találunk róla. Viszont én most leírom azt, hogy, hogyan ne hagyjuk kialakulni azt a helyzetet, amikor a kisgyermek egyedül eszik. Igen, ez valahol baba korban kezdődik. Nagyon sok gondolat van bennem ezzel kapcsolatosan, melyeket most megosztok veletek, amely még a BLW, falatkás hozzátáplálást is érinti.
Nem gondoltam, hogy valaha azt fogom írni, hogy hasznos a baba tányéralátét. Pedig az!
Az étkezés alapból öröm tud lenni az ember számára, de ma már bizonyított tény, hogy egy ízlésesen tálalt étel, ízlésesen megterített asztal nagyban befolyásolja étkezésünk alatti érzelmeinket, sőt, befolyásolja az étel elfogyasztott mennyiségét is. Az alátét nem csak ezért szuper, hanem, mert hasznos is! A hozzátáplálás elég maszatos tud lenni. A segítség minden területen jól jön, főleg a takarításban. Már le is lőttem a poént, hogy talán ott a legértékesebb számomra, de azért még van egy pár javaslatom, ami miatt te is be fogod szerezni, gyermeked és saját magad számára is! 10 pont, ami a szilikon tányéralátét mellett áll!