Takarítási tippek a BLW-hez
,,A BLW lusta anyáknak való!,, Ó mennyiszer hallottam már ezt! És igaz? NEM!
A BLW időigényes és rengeteg takarítással jár, nem beszélve a türelemről! Egyáltalán nem lehet mellette lustának lenni. Többek között a hátrányainál ezt is megemlítettem egyik cikkemben!
Takarítani nem bonyolult, de amikor egy cuki maszatos képű kis emberke igyekszik a már feltörölt földet, asztalt újra összekenni és hátráltatni a ,,lelkes,, takarításod közben, annyira nem természetes a mosolyod. Főleg akár napi 5 alkalommal! A következőkben szeretnék segíteni pár praktikus tanáccsal, hogy megkönnyítsem a takarítást. Ne adjátok fel! Ez az időszak nem hosszú, és egyre könnyebb lesz!
Bevezető:
Tudjuk, hogy a babán kívül másra is szükségünk lesz a hozzátápláláshoz. A baba étkészletek nem csak azért jók, mert kap a baba egy cuki étkészletet, hanem az étkezést, ételek elfogadását és a hangulatot is nagyban befolyásolja. Erről itt írok bővebben:
Asztalterítés - Baba hozzátápláláshoz
Remélem el tudjátok képzelni, hogy mennyire nagy szükség van néha arra, hogy tisztán lássunk, és beismerjük, a káosz közepette meg kell őrizni türelmünket.
Ha még nem kezdtétek el a hozzátáplálást, ajánlom elmenteni a cikket. :)
Mérjük fel a terepet!
Kezdjük az elején! Mire van szükségünk a hozzátáplálás során?
- baba :)
- etetőszék
- tányér / tányéralátét
- pohár
- evőeszköz
- föld
- fal
Baba
Babánkat az ételtől nem tudjuk és nem szükséges teljes mértékben megvédeni, hiszen épp azzal ismerkedik. Mi felnőttek már megszoktuk milyen egy étel, de gondoljunk csak bele, gyermekünk szeretné megtapintani, hogy a brokkoli felső része puha, a fasírt pedig keményebb. Szeretné megszagolni, hogy a banán milyen illatú, milyen széttörni egy roppanó ételt. És bár néha nehéz elhinni, de az ízére is kíváncsi.
Ha még sem szeretnéd, hogy tetőtől talpig maszatos legyen, akkor érdemes előkékbe ruházni. Főleg egy jobb minőségűbe. A kabátszerű előkék megvédik a kart és a mellkast, ha hosszabbat választunk még a combját is. Érdemes belőle akár 5 db-ot vagy többet is beszerezni, hiszen sokszor a mosógépben fognak kikötni és nem biztos, hogy megszárad a következő étkezésig. A folttisztítók hasznunkra lehetnek ruhatisztításkor, ha mégis összekente.
Etetőszék
Az etetőszékkel viszonylag könnyű dolgunk van, ha nem egy részlet gazdag dizájnt választunk. Minél egyszerűbb a kinézete, annál könnyebb takarítani. A fa etetőszékek általában egyszerűek és a kialakításuk is szuper, könnyen tisztíthatóak. A műanyag etetőszékből érdemesebb olyat vásárolni, amely szinte egybe van öntve és nincs mindenhol csatlakoztatható része. Ezekbe a kis résekbe ugyanis könnyen beleragad az étel. Itt jegyezném meg, hogy a székek párnáival sincs könnyű dolgunk. A párnák sok esetben nem is szükségesek, csak mi gondoljuk úgy. Természetesen, ha kisebb növésű csemeténk van és alig lát ki az etetőszékből, hasznunkra lehet székmagasítóként is a párna. A vízálló egyszerű párnákat könnyebb takarítani, egy pamut anyag gyakran látogatná a mosógépet.
Amint lesöpörted az ételt a székről, töröld át nedves ruhával vagy hagyd a végére és ezt a részt közösen végezzétek. Ne felejts a tálca alá is benézni, sokszor érdekes dolgok vannak ott is felragadva. Ha esetleg olyan előkét tálcavédőt választottál, amely nagyban védi a széket, akkor csak ezt kell a megfelelő helyre vinned eltakarítani.
Figyelem!
Sokan elfelejtik, hogy az ételdarabkák lemosása a lefolyókat eldugíthatja. Ne felejtsünk el lefolyószűrőt vásárolni ennek elkerülése érdekében! Illetve ha már megtörtént a dugulás, akkor hasznos egy lefolyótisztító is.
Tányér, alátét és evőeszköz
Legkönnyebb dolgunk ezekkel van. Mosogatás szükséges. A baba barát mosogatószerek ajánlottak ehhez a művelethez. A fa, bambusz és szilikon tányérokat azonnal mosogassuk el! A fa és bambusz anyaga a nedvességet felveheti többszöri használat után. Megfelelő kezelés és használat mellett azonban megóvható.
A szilikon hajlamos az ételek illatát magába szívni, ezért érdemes rögtön csap alá tenni.
Pohár
Igazából itt arra nem térnék ki, hogy milyet válasszunk, de a cikkek között erre is találtok választ.
A poharat mivel zsíros kézzel gyakran megérinti a baba, érdemes alaposan elmosogatni, megfelelő mosogatószerrel. A bababarát mosogatószerek erre is alkalmasak. Ne feledjük a szívószálat minden alkalommal arra alkalmas tisztítókefével kitakarítani. Ha éppen tanulja a vízivást gyermekünk egy pohárból, akkor célszerű a kiömlött folyadékot száraz-nedves morzsaporszívóval takarítani.
Föld
Itt azzal kezdeném, hogy nem mindegy milyen körülmények között eszik a csemeténk. Talán nem célszerű az olimpiai bajnokokat meghazudtoló dobással rendelkező gyermekünk mellé egy drága faliképet, egy perzsaszőnyeget elhelyezni. Higgyük el, hogy ha egyszer elkezdődik a dobálós időszak, nem szeretnénk bosszankodni a kedvenc, több méterrel arrébb rakott tárgyak kinézete miatt. Szóval jó messzire rakjuk el erre a pár hónapra.
A helység burkolata legyen kemény, könnyen feltörölhető felület pl. parketta, járólap stb. Amennyiben laminált padlónk van vagy egyéb nem vízhatlan felület, érdemes leteríteni az etetőszék alá egy anyagot, ami felfogja a folyékony dolgokat. Ez lehet viaszos vászonterítő, vízálló lepedő, vízálló pikniktakaró stb. Ezeket utána leöblíthetjük a zuhany alatt vagy mosógépbe tehetjük.
A BIO porszívó is hasznunkra lehet (kutya, cica), de ne feledjük, hogy ha a gyermekünk szándékosan neki dobálja le az ételt, az evés időszakára célszerű kizárni a kis kedvencet.
Az evés végeztével szedjük össze a maradékot kézzel. Ha gyermekünk tarhonyát, rizst evett, akkor érdemes egy gyorsan előkapható morzsaporszívót beszerezni, mert egy száraz-nedves változatú még a folyadékot és a szárazabb ételeket is összeszívja. Utána csak ki kell mosnunk csap alatt a tartályt.
Ez után mossuk fel vizes törlőkendővel a földet, amit erre a célra tartunk külön, illetve hasznunkra lehet a spriccelős felmosó, vízadagolós felmosó. Valamint léteznek már a robotporszívóhoz hasonló robot felmosó készülékek is, melyek helyettünk elvégzik ezt a mutatványt. Felület fertőtlenítőt és felmosószert is használhatunk. Ha a földről való falatozást megengedjük a továbbiakban, akkor főleg.
Fal
Ha festett fal közelében helyezzük el az etetőszéket, érdemes lefesteni erre a célra tervezett vízálló, dörzsölés álló festékkel, ezek általában egészségügyi intézményekbe is javasoltak, így biztosan találunk belőle megfelelőt. Én találkoztam átlátszóval is, amit csak az eredeti falszínre kellett ráfesteni és máris takarítható lett a fal.
Javaslat takarítási sorrendre:
Miután gyermekünk végzett a falatozással, a következők szerint haladjunk sorba:
1. Töröljük le a tálcát vagy távolítsuk el a tálcavédőt
2. A baba egyik kezéről kifordító mozdulattal húzzuk le az előkét. A másik kezére addig kifordító mozdulattal húzzuk rá az előke másik ujját. Ezzel így letakarod a kezét és kevésbé maszatol tovább.
3. A kint hagyott kezét egy kancsó magasságú edénybe engedett langyos vízbe mártsd bele és öblítsd le a nagyja ételt. A másik kezéről lehúzott előkét helyezd el távolabb, hogy ne érje el és azonnal mártsd vízbe azt a kezét is, majd töröld szárazra. Ha szükséges, használj kettő kancsót, előfordulhat, hogy túl sok étellel szennyezi be a vizet csak az egyik keze.
4. Következőnek az arcát töröld le nedves ruhával
5. Ezután kiveheted a babát a székből. Le tudod söpörni, törölni az ételt ha maradt a lábán. Amíg a széket, földet takarítod, a gyermekedet helyezd biztonságba.
6. A széket söpörd le az ételmaradéktól.
A földet, ha leterítetted, akkor csak az adott anyagot kell tisztítanod, ellenkező esetben a nagyja ételt szedd össze, húzd össze nedves ruhával, majd a felületét töröld fel az adott eszközzel melyet használsz, pl. felmosó, nedves törlő.
7. Ez után a lesöpört etetőszéket töröld át nedves ruhával. Ekkor a gyermeked, már ha tud kapaszkodva állni, szívesen segít benne. Tartogass neki erre a célra nedves ruhát és hagyd, hogy segítsen. Hidd el, minél több dologba vonod be, annál könnyebb lesz nektek később.
Ne feledd, ez az időszak nem fog örökké tartani! Gyermeked már 8 hónaposan is darabos ételt enne, ha pürével kezdenétek is, így maximum 2 hónapot nem kellene nagytakarítanod.
Mindennapi felmerülő szakmai és egyéb kérdésekben választ találhatsz Óvári Anna által vezetett BLW-,,falatkás,, avagy darabos igény szerinti hozzátáplálás facebook csoportban, vagy a blw.hu oldalon.
Magyarországon Anna az, aki töretlen lelkesedéssel támogatja, népszerűsíti ezt a hozzátáplálási lehetőséget. Munkáját nagyra becsülöm!
Bármilyen hozzátáplálási forma mellett döntötök, csodás közös étkezéseket kívánok nektek!
A cikk humán írás, nem a mesterséges intelligencia ihlette.
,,A weboldalon megjelenő képek a Canva által lettek megjelenítve,,
Fontosnak tartom, hogy egy olyan szuper gyümölcsről írjak nektek mint az alma!
Miért is?
Az alma az egyik leggyakrabban felmerülő téma a BLW-zős családokban.
Mikor, milyen formában adjuk?
El kell mondjam, hogy a cikk végére nem lesz ,,A,, vagy ,,B,, megoldás, mégis tudunk neked segíteni!
BLW féle hozzátáplálás egy olyan étkezési forma, amely alkalmával a baba nem pépekkel kezdi a szilárd ételek fogyasztását, hanem megfelelő módon felkínált teljes értékű falatokkal.
A BLW során a babának falatka formában szolgálunk fel ételeket az étkezésekkor, lehetővé téve számára azt is, hogy saját maga döntse el, hogy mit eszik meg. Számos előnnyel jár a falatkás hozzátáplálás, amelyek hozzájárulhatnak a gyermek egészséges étkezési szokásainak kialakulásához.
Már írtam egy másik cikkben a lehetséges és valós hátrányokról, most az előnyeit emelem ki a BLW-nek.
Lássunk 8 + 2 előnyt, amely mindenképp arra ösztönöz, hogy BLW mellett döntsünk!
Amikor már megszoktunk egy rendet a baba anyatejjel vagy tápszerrel való táplálása során, épp akkor jön a következő lépés, miszerint a gyermeknek ideje főtt ételt fogyasztania.
Az ajánlott leggyakoribb étel a burgonya és alma.
Ezek minden évszakban elérhetőek könnyedén. Persze nem írom, hogy a legolcsóbbak is, mert a mai árak mellett sajnos már nem mondható el, ez sem.
A kezdés nem feltétlenül kell alma legyen, sőt, kezdhetünk azzal, amit éppen mi fogyasztunk. Azonban nem mindegy mit fogyasztunk és azt, hogyan adjuk gyermekünknek.
Az előkét már elég régóta ismerik az anyukák. Nem kérdés a szülőkben, hogy amikor a hozzátáplálás indul, addigra be kell szerezniük párat. Sokon úgy gondolják, hogy egy előke biztosíték lesz arra, hogy a baba ne legyen maszatos, de ezt felejtsük el! Minden baba maszatos lesz, akár hogyan is történik a hozzátáplálás. A falatkás, BLW hozzátáplálásról azért már elég sok szülőnek van tapasztalata, és bizony ebben a hozzátáplálási formában igen csak maszatos tud lenni a csemeténk. Azért ettől függetlenül nagyon sokan még így is hatásosnak gondolják, mert legalább a leeső falatok egy része azon landol. Ez így is van, sőt, segít abban, hogy a baba ne érezze magát kellemetlenül a nedves elázott ruhában.
A kérdések özönlenek amikor a hozzátáplálás hamarosan aktuális lesz:
Milyen etetőszéket válasszak? Dönthető legyen? Párnázott? 4 hónapos kortól már szükségem van rá? Csak az IKEA etetőszék jó, mindenki azt veszi, vagy nem?
Milyen a jó etetőszék? Van erre jó válasz? Még megannyi kérdés, amelyekre próbálok választ adni.
A következőkben leírom mire érdemes figyelni etetőszék vásárlása előtt. Miért nem kell, hogy dönthető legyen a szék a BLW során és miért hasznos az egyszerűségre törekedni.
Az evőeszközök használatáról a szülők többsége úgy gondolja, hogy a gyermeke ráér majd valamikor használni, egyelőre a kiskanál a fontos. Nos, az, az igazság, hogy a babák többsége már a hozzátáplálás elején képes az evőeszközökkel ismerkedni és nagyon hamar használni is tudják. A példamutatás itt is nagy szerepet játszik. Láttál már használati útmutatót egy újonnan vásárolt evőeszköz csomagolásában? Nem véletlen, hogy nem. A babánknak mi magunk vagyunk a használati útmutatók. Ez rendben is van, de annyi a választék! Milyen a jó evőeszköz? Mivel egyen a baba? Most kiderül!
Fulladás vagy öklendezés. Igazából mind a 2 mumus a szülőknek, mert sok esetben nem tudnak különbséget tenni közte. A fulladás igen ritka a BLW-ben, de az öklendezés ezzel szemben nem. Viszont nagyon hasznos! Egy dolgot viszont már most leszögezek. A BLW nem jár több fulladásos esettel a pürés etetéssel összehasonlítva!
A szülők többsége nyugodtan kezdi el gyermekének adni az ételeket, mert magabiztossá teszi őket, hogy a püréket könnyen nyeli le a baba. Ne felejtsük el, hogy a kb. kettő hónap pürés etetés után mindenképp átállnak a babák falatok fogyasztására, ha a szülő is veszi hozzá a bátorságot. Amennyiben a falatkás(BLW) hozzátáplálás mellett döntünk a kezdetektől, akkor a gyermek már az elején megszokja az állagokat és sok előnnyel jár számára ez hozzátáplálási forma. Erről itt írtam bővebben.
A babák nem tudnak bevásárolni és az első közös étkezésre felkészülni. Mi szülők viszont felkészülten indulhatunk neki a hozzátáplálásnak. Ahhoz, hogy ne maradjon ki semmi, írtam egy bevásárló listát amit érdemes minden olyan szülőnek elolvasni, akik a hozzátáplálás előtt állnak. A bevásárló listában sorban haladva minden étkezéshez szükséges tárgyat kielemzek különböző cikkekben. Itt viszont magáról a hozzátáplálásról és a bevásárlásról szeretnék írni.